نرم افزار مدیریت

عادتی که دندان ها را تخریب می کند

پزشکان تاکید دارند که جویدن ناخن نه تنها به سلامت دندان ها آسیب می رساند بلکه می تواند موجب بروز بسیاری از بیماری های دیگر شود.

ناخن جویدن نه تنها به بروز بیماری های دهانی و دندانی منجر می شود بلکه به دلیل آلوده بودن احتمالی ناخن ها به عوامل بیماری زا در بسیاری از مواقع موجب ورود میکروب ها به درون بدن می شود.

شاید بسیاری از ما هرگز تصور نکنیم که ناخن جویدن یک عادت بیماری زا است اما جالب است بدانید که این عادت غیرطبیعی اختلال شایعی است که هر فردی ممکن است به آن مبتلا شود و جزو عادات ناپسند و مضر است.

دکتر «کاریشما جارادی» دندانپزشک زیبایی در هند دراین باره می گوید: بررسی ها نشان می دهد بیش از 40 درصد نوجوانان و 30 درصد افراد بزرگسال عادت به ناخن جویدن دارند و متاسفانه حدود 40 درصد مردم با این کار به دندان های خود آسیب می زنند.

ناخن جویدن نوعی اختلال مرتبط با کنترل تکانه های عصبی است که مبتلایان به آن در شرایط استرس زا، ناخن و پوست اطراف آن را می جوند. افرادی که به جویدن ناخن عادت دارند معتقدند این عادت باعث آرامش آنان می شود و آنان را هوشیار می سازد.

همچنین ناخن جویدن می تواند تظاهر بیرونی یک اختلال روانی نهفته باشد و می تواند آن را وخیم تر سازد و در نتیجه نیازمند درمان به موقع است.

معمولا مشکلاتی همچون مکیدن انگشت شست و جویدن لب با توصیه های ساده ای قابل درمان است اما چنین راه حل سریعی برای درمان ناخن جویدن وجود ندارد. به همین دلیل توصیه می شود که برای درمان این اختلال حتما با یک متخصص مشورت کنید.

پزشکان در رابطه با ارتباط ناخن جویدن و آسیب دیدن دندان ها اظهار می کنند که ناخن جویدن همچون شکستن آجیل و قطعات یخ باعث می شود تا فشار زیادی به دندان ها وارد شود که با گذشت زمان دندان ها را سست کرده و در نهایت به شکستن آنها منجر می شود.

پزشکان در عین حال بر این باورند که ناخن جویدن آسیب های دائمی به ناخن ها، لثه و دندان ها وارد می کند و در بلندمدت به بیماری های لثه، از دست دادن دندان ها و سایر بیماری ها منجر می شود.

به گزارش ایسنا به نقل از هلت می  آپ، شایع ترین دلایل ناخن جویدن شامل استرس، کسالت، عصبانیت، بی حوصلگی، تنهایی و نیز عامل وراثت است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

خرید رپورتاژ خرید بک لینک نرم افزار مطب هتل آپارتمان مشهد نرم افزار مطب نرم افزار رستوران