نرم افزار مدیریت

چرا ارتفاع درختان نامحدود نیست؟

مجموعه :گوناگون

محققان توانسته اند نظریه ای ارایه دهند که ارتباط میان اندازه برگ و ارتفاع درختان را توضیح می دهد. آن ها معتقدند که فرایند انتقال مواد سیال در آوند ها، ارتباط میان ارتقاع درخت و اندازه برگ  آن  را مشخص می کند.

نظریه ای در مجله «فیزیکال ریویو لترز» تشریح می کند که چرا برگ بلندترین درختان فارغ از گونه، تقریبا یک اندازه هستند و همچنین نشان  می دهد که چرا حدی بر روی ارتفاع درخت وجود دارد.

این حدها به دلیل ویژگی های سامانه آوندی گذاشته می شود که به عقیده محققان سیالات غنی از شکر را در سراسر درخت توزیع می کنند. آن ها پیش بینی های نظریه خود را با داده های چندین گونه مقایسه کردند و توافق خوبی میان آن ها یافتند. این نظریه توضیحی فیزیکی برای پدیده ای است که زیست شناسان به آن پاسخ نداده اند.

اندازه برگ درخت از چند میلی متر تا بیش از یک متر تفاوت می کند اما بازه اندازه با افزایش قد درخت کاهش می یابد به نحوی که همه گونه های بلندقد درختان برگ هایی حدود 10 تا 20 سانتی متر دارند.

گیاهشناسان این مشاهدات را توضیح نداده اند اما زیست فیزیکدان کاری جنسن (Kaare Jensen) از دانشگاه هاروارد و زیست شناس ماسیچ زوینکی (Maciej Zwieniecki) در دانشگاه کالیفرنیا (دیویس)، گمان برده اند که شاید بر اساس اصول شارش سیال در درختان توضیح ساده ای وجود داشته باشد.

آن ها نظریه ای ساخته اند که اثرات اندازه برگ را بر بازدهی شارش شکرهای غنی از انرژی در سامانه آوندی بافتی درخت، توصیف می کند.

یک برگ از طریق فتوسنتز سیال غنی از انرژی تولید می کند، سپس از طریق کانال های بافت، آن ها به دیگر بخش های درخت همانند ریشه ها و میوه ها می فرستد. درون برگ، سرعت شارش از ابتدای برگ به انتهای آن افزایش می یابد زیرا به دلیل پدیده اسمزی، میزان آب در کانال های غنی از شکر افزایش می یابد؛ همانند انشعابات آبی بسیار که درون یک رود می ریزند.

هرچه برگ بزرگتر باشد، شارش تندتر می شود تا این که به «دهانه» کانال می رسد و سیال برگ را ترک می کند. وقتی به تنه رسید، سیال با مقاومتی روبرو می گردد که به ارتفاع درخت بستگی دارد.

سوال اصلی پیش روی جنسن و زوینکی این بود که چگونه طول برگ و ارتفاع درخت، سرعت شاره را تعیین می کنند و در نتیجه چگونه بازده انتقال سیال غنی از انرژی در سراسر گیاه معین می شود.

به نوشته تارنمای انجمن فیزیک، آن ها استدلال کردند به همان نسبت که درخت قد می کشد، مقاومت تنه شارش را کند می کند. افزایش اندازه برگ شاید تا حدی این را جبران کند اما در نهایت مقاومت تنه بسیار بزرگ و غالب می شود به طوری  که اندازه برگ، اثر کوچکی بر آهنگ شارش دارد.

بر اساس نظریه جنسن و زوینکی، بیشینه اندازه برگ در نقطه «بازده نزولی» حاصل می آید که سرمایه متابولیک در برگ های بزرگ برای مفید بودن بسیار بزرگ است. ضمنا، آن ها اشاره داشتند که اگر اندازه برگ بسیار کوچک باشد، شارش به قدری آهسته می شود که نمی تواند در آهنگی منطقی وارد تنه شود و اندازه برگ کمینه می شود.

آن طور که از معادلات این پژوهشگران بر می آید، این حدها با کمیات به دسته آمده در گونه های حیات وحش همخوانی دارد. به علاوه، منحنی های اندازه بیشینه و کمینه برگ با افزایش قد درخت همگرا می شوند و در ارتفاع ۱۰۰ متری به هم  می رسند که نزدیک به ارتفاع بلندترین درختان است. اگر درخت بلندتر بود، نظریه پیش بینی می کند که هیچ اندازه برگی نمی تواند نیازهای آوندی درخت را برآورده کند. گروه همچنین نشان  می دهد که اندازه گیری های مستقیم قبلی آن ها از آهنگ شارش در گیاهان با پیش بینی های کنونی تطبیق دارد.

استیون وگل (Steven Vogel)، متخصص زیست مکانیک در دانشگاه دوک می گوید:  «فکر می کنم که آن ها کار بسیاری خوبی کرده اند. انتقال محصولات فتوسنتزی در ارگانیسم ها که برای درختان امری مهم است، مبنا یی خوب برای عمومیت ایده آن هاست.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

خرید رپورتاژ خرید بک لینک نرم افزار مطب هتل آپارتمان مشهد نرم افزار مطب نرم افزار رستوران