نرم افزار مدیریت

انجمن مخالفان تنهایی

آدم وقتی با دیگران است با شادی همه شاد و در غم هایشان شریک می شود و نمی داند عمر چطور می گذرد اما اگر پیر باشی و تنها و بچه ها و نوه ها هریک در دیاری و مشغول کاری باشند فکر می کنی دیگر هیچ کاری نمانده جز این که منتظر مرگ شوی.

مادر بزرگ هنوز هم مرتب و با سلیقه است. با این که 78 سال از عمرش گذشته اما هنوز هم غذاهایش را خودش می پزد و عاشق این است که در جمع غذا بخورد.

باسلیقه است و دست پختش بخوبی همیشه؛ وقتی سفره را می چیند همیشه یک سبد کوچک سبزی هم توی آن دیده می شود. 2 بشقاب و 2 لیوان و یک دیس کوچک غذا. این ناهار مادر بزرگ است که هر روز آن را آماده می کند اما تنها یک نفر بر سر این سفره می نشیند. خودش!

پدر بزرگ 4 سال است که از دنیا رفته و مادر بزرگ معتقد است سال ها زندگی وفادارانه و توأم با غم و شادی که آنان با هم گذرانده اند باعث می شود که حتی بعد از مرگ هم حاج محمد او را ترک نکند.

مادر بزرگ هر روز وقتی غذا می خورد یک ظرف هم برای شوهرش می گذارد و نگاهی به عکس بزرگ سیاه و سفیدش در طاقچه می اندازد و می گوید: شاید چشمش هنوز به دنیا باشد نمی خواهم فکر کند فراموشش کرده ام. او بعد از هر وعده غذا برای شوهر از دست رفته اش حمد و سوره ای می خواند و دعا می کند که روحش قرین رحمت باشد و هرچه زودتر خدا او را در عین سلامتی و بدون این که سربار دیگران شود به همسرش ملحق کند.

تنهایی و علاقه به رفتن

مادر بزرگ می گوید: من تمام کارهایم را توی این دنیا کرده ام و کاملا آماده ام که خداوند، عزرائیل را سراغم بفرستد!

تمام این حرف های او به خاطر تنهایی است. آدم وقتی با دیگران است با شادی همه شاد و در غم هایشان شریک می شود و نمی داند عمر چطور می گذرد اما اگر پیر باشی و تنها و بچه ها و نوه ها هریک در دیاری و مشغول کاری باشند فکر می کنی دیگر هیچ کاری نمانده جز این که برای عزرائیل دعوتنامه بفرستی!

واقعیت این است که پدر بزرگ تا 4 سال پیش تنها مونس مادر بزرگ بود و از وقتی او فوت شد مادر بزرگ تنهای تنها شد. اوایل خیلی بی قراری می کرد ولی بعد شد همان مادر بزرگ همیشگی. لااقل وقتی نوه ها و بچه ها او را می دیدند این طور بود. آنها از غم و بی قراری او برای تمام شدن زندگی خبر نداشتند.

احترام به سالمندان

وقتی ما داشتیم جامعه را از سمت سنت ها به مدرنیته سوق می دادیم خیلی چیزها را پشت سر جا گذاشتیم و یکی از مهم ترین چیزها مراقبت و احترام به بزرگ تر های خانواده بود.

مریم شریفی ، محققی که در مورد تنهایی سالمندان پژوهش هایی دارد این را می گوید. او همچنین اعتقاد دارد: خانواده گسترده که در جامعه سنتی وجود داشت امکان آن را فراهم می کرد که فرزندان در اطراف خانه پدری یا همانجا با هم زندگی کنند و تعامل داشته باشند اما امروز این الگو رو به فراموشی است و به علت ماشینی شدن کارها و تغییر مهارت ها پیران مجرب به حاشیه رانده یا در خانه سالمندان عزلت نشین می شوند.

به اعتقاد این پژوهشگر بیهوده نیست که سالمندان در این دوران بیش از گذشته با مشکلات روحی ـ روانی دست و پنجه نرم می کنند.

انجمن مخالفان تنهایی

تنهایی منشأ مشکلات

مریم شریفی اعتقاد دارد هرچه تماس مستقیم با دیگران در اثر رشد تکنولوژی کمتر شود سالمندان تنهاتر و افسرده تر می شوند زیرا عاطفه از طریق ارتباط رو در رو بیش از هر چیز منتقل می شود و هیچ ارتباطی به اندازه در آغوش گرفتن فرزند واقعی نیست.

فقدان نقش های اجتماعی، کاهش عملکرد و از دست دادن کنترل و استقلال، مرگ دوستان و بستگان و کاهش سلامت و محدودیت های مالی و کم شدن عملکرد شناختی، او را در مقابل اختلالات روانی از هر سنی آسیب پذیرتر می کند.

این روان شناس معتقد است اختلالات روانی تنهایی کابوسی است که همه ما را در سال های آخر عمر دنبال می کند. هم اکنون 25 تا 50 درصد سالمندان از این مشکل در رنجند و کارشناسان اعتقاد دارند این وضعیت روانشناختی قطعا بر بهداشت و سلامت سالمند اثر خواهد گذاشت و فرد و جامعه را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. تحقیقات انجام شده نشان می دهد احساس تنهایی بشدت تخریب کننده است و می تواند اثرات شدیدی بر فرد بگذارد. این حس، ناخوشی های جسمی را تشدید می کند و سلامت روانی فرد را به خطر می اندازد و خودکشی را افزایش می دهد.

رفع تنهایی، کاهش هزینه ها

حتی اگر نهادهای حمایت گر، مشکلات اقتصادی رابهانه عدم حمایت از سالمندان تنها قرار دهند باید گفت: سالمندان شاد و سر حال کمتر هزینه درمانی و پرسنلی برای بیمارستان و بیمه دربرخواهند داشت. آنها کمتر دچار بیماری و اضطراب و پرخاشگری می شوند وهزینه کمتری به نظام سلامت و بیمه تحمیل می کنند. مدیریت نهادهای حمایت کننده سالمندان به راحتی می تواند به این افراد تنها کمک کند.

تحقیقات مریم شریفی نیز بیانگر این موضوع است که سطح تحصیلات، حمایت عاطفی همسایگان و دارا بودن دید و بازدید هفتگی می تواند احساس تنهایی را در این افراد کاهش دهد.

تحصیلات، دامنه ارتباطات انسان را گسترش می دهد و دنیای شخص را گسترده تر از سطح خانواده می کند.

حمایت عاطفی همسایگان گرچه جای فرزندان را نمی گیرد اما می تواند بخوبی خلأ تنهایی را پر کند و دید و بازدید هفتگی احساس تعلق داشتن به گروه و خانواده را به انسان باز می گرداند اما بیشترین کسانی که احساس تنهایی می کنند کسانی هستند که از این موهبت محروم می مانند.

تنها دولت نیست که سرپرستی خانواده بزرگی را بر عهده دارد. هریک از ما نیز خانواده بزرگ تری به نام هم محلی ها، هم شهری ها، هم کیش ها و هم وطن ها داریم که باید مراقب چند و چون زندگی آنان باشیم.

آیا کسانی هستند که از تنهایی دل و دماغ غذا خوردن هم نداشته باشند. به آنها می شود سر زد. به قول قدیمی ها یک لقمه شکم را سیر نمی کند اما دل را خوش می کند. بگذارید آنها هم در شادی شما شریک باشند.اگر در هر محله یک سالمند تنها باشد و هر سالمند تنها 10 همسایه داشته باشد و هر همسایه در ماه 3 بار به سالمند تنهای محله اش سر بزند کار زیادی نیست اما باید گفت دیگر این سالمند تنها نخواهد بود.

“بیایید کمک کنیم تا همه سالمندان را از تنهایی درآوریم و نعمت نشاط و شادابی را به آنان هدیه دهیم.”

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: جام جم سرا

0 پاسخ به “انجمن مخالفان تنهایی”

 1. rudi گفت:

  k.k. Jan hamishe ghadre chizayi ke dario vaghti mifami ke az dasteshun midi.

 2. k.k گفت:

  rudi چی از تنهایی بهتر تنهایی عالی عالیه؟؟

 3. مجله اینترنتی پارسی وان گفت:

  دیروز پیغام گذاشته بودیم که داریم سرور رو انتقال میدیم
  متاسفانه تعدادی از کامنت هایی که درج شده بود تا جایی که جا داشت تایید کرده بودیم و بعد از اینکه از سرور فرانسه بک آپ گرفتیم دیگه بعد از اون کامنت ها رو نمی تونستیم بیاریم رو سرور ایران
  الان سایت رو سرور ایرانه و بدون مشکل و با سرعت چند برابر باز میشه

 4. Saeed گفت:

  سلام پارسی وان جووون ،رفام تو سایت فستیوال بهت رای مثبت دادم
  آخه مثل پارسی وان چسبیدی تو زندگیم یه روز بهت سر نزنم نمیشه
  راضـــــــــــیم ازت:))
  موفق باشی

 5. rudi گفت:

  سلام و خسته نباشيد؛لطفأ بمن بكيد جرا بعضي نوشته هام رو جاب نميكنيد?
  و جرا كامنت من رو جند ساعت روي سايت كذاشتيد و الان حذفش كرديد؛

 6. rudi گفت:

  خدايي تنهايي ادم رو ميكشه؛ ببينيد من جي دارم ميكشم؛
  خدايا شكرت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

خرید رپورتاژ خرید بک لینک نرم افزار مطب هتل آپارتمان مشهد نرم افزار مطب نرم افزار رستوران