گنجشک خوری سحر قریشی، نیما شاهرخ شاهی و سیاوش خیرابی جنجال به پا کرد +تصاویر

انتشار تصویری از مراسم «گنجشک خوری» چند بازیگر با نقدهای سنگینی همراه شده و موجی از ابراز احساسات ضد این کار به راه افتاد؛ اما آیا این هنرمندان نخستین اشخاصی هستند که چنین رفتاری کرده اند و چه اتفاقی رخ داده که این مراسم گردن زنی گنجشک ها مورد توجه عموم مردم قرار گرفته و لبخندهای نقش بسته کنار لاشه این پرندگان کوچک، چنین خشمی را در پی داشته است؟

گنجشک خوری سحر قریشی، نیما شاهرخ شاهی و سیاوش خیرابی جنجال به پا کرد +تصاویر

خیلی لذیذ و خوش خوراک است و باید برای یک بار هم شده تجربه اش کرد! این تعبیری است که از گوشت گنجشک می شود و پرداختن به شیوه های کشتن و به سیخ های چوبی کشیدن و عرضه وسیعش، داستانی جدا دارد، به ویژه که در برخی شهر ها این اتفاق کاملا رایج است و می توان به سفارش این غذای نه چندان گران – که هر سیخش برابر با قیمت یک سیخ کباب عرضه می شود – پرداخت و به زعم برخی شکار و خوردنش نیز اشکالی ندارد و غذای سنتی برخی مناطق است و البته برخی نیز با این نظر مخالفند.

گنجشک خوری سحر قریشی، نیما شاهرخ شاهی و سیاوش خیرابی جنجال به پا کرد +تصاویر

ماجرا اما صرفا کشتن هر ۱۰ گنجشک برای یک سیخ کباب گنجشک و تبدیل هر یک از این پرنده ها به یک تکه گوشت کوچک نیست که به این اتفاق کهنه بار ها پرداخته و درباره اش مطالب مفصلی نوشته شده است. رخداد تازه ای که گنجشک خواری را در صدر اخبار قرار داده، انجام این عمل توسط سه بازیگر است. سحر قریشی این تصویر را که او به همراه نیما شاهرخ شاهی و سیاوش خیرابی در کنار چند سیخ گنجشک قرار دارند، در اینستاگرامش منتشر کرد و سپس این تصویر بازنشر شد و سر از سایت های خبری درآورد.

در روزهای اخیر حجم انتشار مطالبی که درباره این اتفاق در فضای مجازی و غیررسمی منتشر شده، بسیار وسیع است اما رسانه های رسمی سراغ این ماجرا نرفته بودند و حملات به این سه بازیگر در همین فضا استمرار داشت. ظاهرا کاری که این سه بازیگر انجام داده بودند، به هیچ عنوان قابل چشم پوشی نبود و به همین دلیل، نقد ها متوقف نشده و احتمالا تا عذرخواهی این سه بازیگر از مستنکری که انجام داده اند، استمرار دارد.

البته نقدهای گوناگونی درباره این اتفاق مطرح شد؛ برخی از نگاه محیط زیستی و دفاع از حقوق حیوانات به این ماجرا پرداخته و جنبه حقوقی و قضایی این اتفاق را بررسی کرده بودند (!) و برخی دیگر اصل گنجشک خواری را نفی نکرده و حتی حمایت کرده بودند و تنها از این منظر نقد خود را وارد دانسته بودند که شکار نه به قصد رفع نیاز و صرفا به قصد لذت و تفریح به لحاظ شرعی نیز اشکال دارد؛ بنابراین این کار، چندان پذیرفته نیست.

در این باره باید گفت اگر ماجرا این گونه استمرار یابد، بعید نیست کار به راه اندازی کمپین برای مقابله با گنجشک خواری در کشور بکشد و دست کم بساط علنی فروش سیخ های گنجشک برچیده شده و کاسبی عده ای که عمدتا سرپایی گنجشکِ کبابی می فروشند، برچیده شود، چرا که سطح واکنش ها با کشتن یک گونه نادر نظیر یوزپلنگ یا هر رفتار ضدفرهنگی غیرقابل هضم برابری می کند. به هر صورت شاید گنجشک خواری به عنوان خرده فرهنگ در برخی نقاط محدود کشور پذیرفته شده باشد ولی در کل کشور، این کار نکوهیده است، به ویژه آنکه این حیوان گوشت آنچنانی برای تغذیه انسان ندارد و رویکرد تفریحی بودن و استفاده از لذت خوردن گوشت این حیوان را پررنگ تر می سازد.

گنجشک خوری سحر قریشی، نیما شاهرخ شاهی و سیاوش خیرابی جنجال به پا کرد +تصاویر

از این منظر هرچند گنجشک گونه ای در خطر انقراض در کشورمان به شمار نمی رود، به واسطه همین رویکرد تفریحی و لذت جویی کشتن و خوردن گنجشک چنین واکنش هایی طبیعی است و شاید با شکار برخی گونه های در خطر انقراض که بسیار بزرگ تر از گنجشک هستند و شکارچیان تنها به واسطه لذت بردن از خوردن گوشتشان، کشتن این گونه ها را به کشتن برخی حیوانات فراوان در محدوده شکار ترجیح می دهند، مقایسه کرد و آنچه بیش از همه محل نقد است، همین شکار به قصد تفریح و لذت جویی و خودنمایی از این طریق باشد

گردآوری: گروه فرهنگی مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: تابناک

0 پاسخ به “گنجشک خوری سحر قریشی، نیما شاهرخ شاهی و سیاوش خیرابی جنجال به پا کرد +تصاویر”

 1. سىبىل گفت:

  مرسى ازاخباربه روزتون

 2. sajad گفت:

  کار نا شایستی کردند.بازیگرا بیکارن

 3. saeed wan گفت:

  sahar ghoreishi,miley cyrus irane,

 4. masoud74 گفت:

  چطور دلشون میاد این زبون بسته ها رو بکشن و بخورن و پز بدن به مردم؟/اصن مگه گنجیشک خوردنیه خب؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 5. سمیه . گفت:

  وایی کی دلش میاد این گنجشک های خوشگل و کو چولو رو بخوره بیچاره ها .ادم های بی رحم . . . البته تنها این سه نفر نیستن خیلی ها هستن که گنجشک های کوچولو رو میل می کنند یه ابم روش .

 6. گلبهار گفت:

  بیچاره گنجشک ها…خو کباب دیگه ای میخوردین

 7. dlara گفت:

  این وحشی بازیا چیه اخه…؟؟؟؟؟اینا هنرمندن الان…؟؟؟

 8. dr nastaran گفت:

  کاش تو همه ی کارا انقد خوب واکنش بدین و پیگیر باشین بزرگان!کاش انقد پیگیر اجرای عدالت باشین،گرفتن حق مظلوم،جلوی تجاوز و قتل رو بگیرین.واکنش نشون دادی دربرابر کشتن گنجشک؟این همه بچه و زن دارن تو این خیابونا میکشن و تجاوز میکنن پیگیر اینا هم باشین پس!مدافع حقوق حیواناتی؟مدافع حقوق انسان چی؟کسی هست؟

 9. غزل:) گفت:

  آخييييى چراگنجشک؟اوناکه خيلى کوچولووبى آزارن.الهى بميرم براشون

 10. تارا گفت:

  نسترن جونم حق با تو هس ؛موافقم کلم؛ما درد داریم ولی درمون نداریم
  قابل توجه مسئول های محترم که بعد چند سال وضع اقتصادی خراب باعث میشه مردم ایران تبدیل به مردم آفریقا شن و با این تورم که ما میریم آخرش معلوم نی چی میشه؛

 11. رودي گفت:

  عجب آدمايي هستن بخدا حالم بهم خورد اخه يكي نبود اونجا بلد باشه گنجشكو قشنگ بپزه؟ نيگا كن عه عه عه همشو سوزوندن

 12. dr nastaran گفت:

  آره تاراجان دقیقأ!اونوقت ب جای رسیدگی ب این مسائل گیر دادن ب گنجشک!

 13. روزبه گفت:

  واقعا متاسف باید گفت اینا بازیگران جامعه دیدشون رو ایناس الگو بگیرن اینا این کار کنن وای به حال من جوجو دلشون خاسته میتونستت از مرغ فروشی بگیرن نه این که بیان این حیون ازبین به برن

 14. سینا گفت:

  خاک تو……….مگه چقدر اون بی زبانها گوشت دارند که شکارشون کردند

 15. زهراشهریاری گفت:

  طوری نیس دوستای گلم فعلا که دنیا بروفق مرادشون میچرخه توکل برخدا

 16. مارال گفت:

  وای من دروغ نگم شاید گوشت کنجشک بخورم ولی اگه جلوی چشمم بکشن دیگه لب نمیزنم همش فکر میکنم داره بهم نگاه میکنه اصلا خوردن یه همچین پرنده های کوچولویی چه صفایی داره

 17. :دی گفت:

  آخه همچین ناز میدین و قربوون صدقه میرین انگار گوسفند و مرغ و بوقلمون و شترمرغ و قرقاول و اینا زبون دارن 😀
  دوستانه عزیز خو کنجشکم پرندست دیگه
  چرا انقد شلوغش میکنـــــین؟
  دلم برا بازیگرا میسوزه
  همه چیشون تو ذره بینه
  خو به ما چه عایا؟!!!

 18. 30 گفت:

  چــــه کرده ای با منــــ …؟!

  که اینـــ روزها تــــــــو را فقط به انــدازه یکــــــــ اشتباه میشناسمــــــــ . . .

 19. پریسا گفت:

  لایک دی.از مرغ و ماهی و گوسفند بدبخت چرا کسی دفاع نمیکنه.

 20. زهره گفت:

  وووووویییییییی!!!!!چه لطییییییییف ومهربوووون!!!!!نکنه فک کردین این همبرگرایی که میخورین از اسفناج درست شدن!!!!ایا شاید هم فک کردین دل و جیگر و قلوه همه از میوه های یه درخت اصلاح نژادشدن!!!!!مگه چیه؟؟؟!!!طوری برخورد میکنین انگار همه گیاه خواریم!!!!در صورتی که به دست و پای گوسفند بخت برگشته هم رحم نمی‌کنیم!!!!!!!!!!!!من که بدم نمیاد امتحان کنم!!!!!!

 21. آروانا گفت:

  وای بیچاره ها رو چطور خوردند

 22. سحر گفت:

  اول تحقیق کنید راجع به صحت خبر بعد حرف بزنید. این خبر تکذیب شده

 23. محدثه گفت:

  سياوج بازيگر مورد علاقم بود چرا اين کار رو کرد

 24. kimia گفت:

  خیلی کار. اشتباهی ولی این بازیگرا معروفا و خیلی آبرو مند به خصوص سیاوش خیرابی که اصلا از این کارا نمیکنه من فک نمیکنم این واقعی باشه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه
خرید رپورتاژ خرید بک لینک شرکت نرم افزاری نرم افزار مطب نرم افزار مطب نرم افزار رستوران نرم افزار انبارداری تولید کننده روغن زیتون ماشین آلات صنایع غذایی