نرم افزار مدیریت

ریشه ضرب المثل این به آن در چیست

احتمالا اصلاح این به آن در تا به حال به گوشتان رسیده باشد. به گزارش پارسی وان ، این اصطلاح را هنگام یک عمل متقابل استفاده میکنند. مثلا ما کار خوب یا بدی را در مقابل کار خوب یا بد فرد مقابل انجام میدهیم و سپس به او میگوییم این به آن در .

به عنوان مثال گاهی افرادی در مقام قدرت نمایی بر می آیند و زیان و ضرر مادی یا معنوی  به شما میرسانند. در این حین شما هم دست به کار می شوید و تا جواب این کار را ندهید از پای نمی نشیند. در این زمان است که میگویند این به آن در .

ریشه ضرب المثل این به آن در به روایتی

ریشه ضرب المثل این به آن در از آنجاست که مغیره بن شعبه در سال ۵ هجرت اسلام آورد و در جنگهای حدیبیه و یمامه و فتوح شام شرکت میکرد . وی یک چشم خود ‏را در جنگ یرموک از دست داد و در جنگهای قادیسه و نهاوند و همدان و جز آن نیز شرکت پیدا کرد .

‏مغیره بن شعبه یکی از عوامل غیر مستقیم در قتل خلیفه دوم عمر بوده است چه اگر غلام ایرانیش ابولولو بر اثر ظلم وستم ‏وی شکایت به خلیفه نمی برد قطعا آن واقعه رخ نمی داد مغیره سالها سالها حکومت کوفه را داشت و چون عثمان کشته شد ‏گوشه نشینی اختیار کرد . در واقعه جمل و صفین شرکت نداشت ولی می گویند در اجماع حکمین دست اندر کار بوده است.

‏برای اثبات حب دنیا و مادی گری مغیرة بن شعبه همین بس که چون تشخیص داد حضرت علی (ع) از دنیا روی بر تافته ‏است جانب معاویه را گرفت و به سوی شام روانه شد.‏

در پیمان صلح بین امام حسن مجتبی(ع) و معاویه حاضر و ناظر بود و چون معاویه خواست عبد الله عمر و عاص را به ‏حکومت کوفه بگمارد از باب خیر خواهی! گفت:” ای پسر سفیان پدر را به حکومت مصر و پسر را به حکومت کوفه می ‏گماری و خویشتن را در میان دو کف شیر شرزه قرار می دهی؟” معاویه از این سخن بیمناک شد و صلاح در آن دید که مغیره ‏را کماکان به حکومت منصوب دارد تا خسارت انزوار و گوشه نشینی چند ساله را از بیت المال کوفه جبران کند.‏ جمله های سحرآمیز عاشقانه +تصاویر عاشقانه

طبق روایت های مختلف پس از چندی عمر وعاص به جریان قضیه و سعایت مغیره واقف شد و برای آنکه خدعه و نیرنگ مغیره را بلاجواب ‏نگذارد به معاویه فهمانید که پول در دست مغیره به سرعت ذوب می شود ، مصلحت در این است که دیگری عهده دار امر ‏خراج کوفه گردد ومغیره فقط به کار نماز و اجرای احکام و تعالیم اسلامی بپردازد!‏ معاویه نصیحت امر و عاص را بکار بست و مغیره را تنها مسئول و متصدی کار جنگ نماز کرد .‏

بعد از مدت زمانی بین عمر و عاص و مغیره بن شعبه اتفاق ملاقات افتاد. عمر و عاص نیشخندی زد و گفت:” هذه ‏بتلک” یعنی این به آن در !‏ این ماجرا به عنوان ریشه ضرب المثل این به آن در روایت شده است .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

خرید رپورتاژ خرید بک لینک نرم افزار مطب هتل آپارتمان مشهد نرم افزار مطب نرم افزار رستوران