خانه » دانستنیهای خانواده » بارداری و زایمان » دانستنی هایی درباره ناباروری که زوج ها لازم است بدانند

دانستنی هایی درباره ناباروری که زوج ها لازم است بدانند

گزارش سال ۱۹۹۰ نشان داد که متجاوز از ۱۵ درصد خانم ها متأهل اصولا آبستن نمی شوند. اکثر این حالات غیرارادی بوده زیرا کمتر زن و شوهری پیدا می شوند که عمداً تا آخر عمر از بچه دار شدن خودداری کننددر این مطلب از مجله اینترنتی پارسی وان درباره ناباروری صحبت میکنیم.

 

البته در مورد ناباروری احصائیه صحیحی نمی توان  بدست آورد زیرا ممکن است ناباروری اولیه باشد یعنی زن اصولا بچه دار نشده باشد یا اینکه ثانوی باشد یعنی پس از یکی دو آبستنی قدرت باروری از بین برود.

 

مورد دوم را در احصائیه جزو ازدواج های بدون بچه به حساب نمی اورند.

 

چه مدت پس از ازدواج اگر زن آبستن نشده می گوئیم دچار ناباروری است ؟

 

آبستنی ممکن است در مقاربت اول اتفاق بیافتد یا چند ماه پس از روابط جنسی بروز نکند گاهی حتی چندین سال پس از ازدواج آبستنی صورت نمیگیرد.

 

بعضی ها معتقدند تا سه سال بعد از ازدواج البته کار عاقلانه ای نیست که تا این مدت صبر کرد و از کمک های طبی استفاده ننمود.

 

پس از یک سال اگر آبستنی صورت نگیرد لازم است معاینه دقیق طبی بعمل آید و حتی من عقیده دارم که این معاینه باید در آخر ماه ششم انجام گیرد.

 

علت اینکه بعضی ها بچه دار نمی شوند چیست؟

ناباروری

اجازه بدهید مراحل اصلی تولیدمثل را مجدداً یادآوری کنم. برای اینکه آبستنی صورت گیرد اولا لازم است تعداد کافی اسپرماتوزوئید سالم در دستگاه تناسلی زن، نزدیک گردن رحم قرار داده  شود، ثانیا مجرای گردن رحم و لوله های فالوپ باید برای عبور اسپرماتوزوئید باز باشد ثالثاً تخم سالمی در لوله ها، یعنی جائیکه تخم و اسپرماتوزوئید بهم می رسند موجود باشد.

 

بعلاوه مخاط رحم باید توسعه و تکامل حاصل کرده باشد تا بتواند تخم گشنیده شده را در خود جای دهد چنانچه در یکی از شرائط فوق اختلالی رخ دهد باروری دچار اشکال خواهد شد.

بنابراین در مورد ناباروری یا زن مقصر است یا مرد؟

 

بله همینطور است. یکی از پیشرفت های اخیر در مطالعهناباروری این است که دریافته اند ثمره ازدواج مربوط و منوط به درجه باروری زن و مرد هر دو  می باشد و مسئولیت تولید مثل بعهده هر دو طرف می باشد.

 

سابقاً هر موقع مسئله ناباروری پیش می آمد زن را مقصر می دانستند و امروز هم چنانچه موضوع پیش آید بیشتر متوجه زن می شویم.

 

نازائی نه فقط بدبختی بزرگی محسوب می شد بلکه همواره موجب خواری و ذلت زن بوده و فقط در سالهای اخیر  است که رول مرد در را نازائی معلوم شده.

 

امروز می دانیم که در اغلب ناباروری ها مرد مقصر می باشد. در حقیقت معلوم شده که ثمره ازدواج نتیجه باروری زن یا  مرد به تنهائی نمیباشد بلکه به درجه باروری طرفین بستگی دارد.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.