خانه » سلامت » یرقان چه بیماری است و چه درمانی دارد؟

یرقان چه بیماری است و چه درمانی دارد؟

یرقان یا همان زردی در حقیقت بیشتر مجموعهٔ علایم مختلف است تا یک بیماری.در این مطلب از مجله اینترنتی پارسی وان برایتان از بیماری یرقان و راه های درمان طبیعی آن می گوییم.

 

علت بروز بیماری یرقان یا همان زردی چیست؟

 

یرقان

 

این عارضه بر اثر انسداد مجرای صفرا ایجاد می شود و در نتیجه صفرا در پشت محل انسداد جمع می شود و به جای آنکه به روده کوچک بریزد و عمل هضم را تکمیل کند وارد جریان خون می گردد.

 

علت انسداد ممکن است ساده و ناشی از نزله یا حالت التهابی باشد یا آن که سنگی صفراوی با تومور یا عامل سمی دیگری موجب این عارضه گردد.

 

علائم بیماری یرقان کدام است؟

 

علامت مشخص یرقان، زرد شدن پوست و بخصوص سفیدی چشم است که به سبب ورود صفرا در جریان خون (به دنبال انسداد مجرای صفراوی و جلوگیری از ریزش آن به رودهٔ کوچك) حاصل می شود.

 

نتیجهٔ دیگر وارد نشدن صفرا به رودهٔ کوچک این است که عمل گوارش (بخصوص گوارش مواد چربی) دچار اختلال زیاد می شود و به علاوه حالت یبوست و اسهال به تناوب در بیمار بروز می کند و مدفوع به رنگی خاک رس در می آید.

 

درمان بیماری یرقان به روش های طبیعی و سنتی چگونه است؟

 

یرقان

 

واضح است که درمان یرقان امساک در غذاست. بیمار تا موقعی که علایم حاد بیماری وجود دارد باید امساک کند و فقط آب و آب پرتقال بنوشد.

 

این دوره ممکن است سه تا هفت روز حتی بیشتر طول بکشد (برحسب شدت بیماری و سایر عوامل).

 

موقعی که علایم حاد بیماری بکلی فرونشست، رژیم تمام میوه به مدت سه تا پنج روز برقرار گردد و از آن پس برنامهٔ غذایی کامل هفتگی اجرا شود.

 

روده ها باید همه شب در تمام مدت امساک با آب گرم تنقیه و پاک شوند و از آن به بعد نیز در صورت لزوم این کار ادامه یابد.

 

چه کارهای دیگری در درمان بیماری یرقان می توان انجام داد

 

یرقان

 

حمام داغ سولفات منیزی یا حمام داغ معمولی نیز اگر همه روزه گرفته شود بسیار سودمند واقع خواهد شد. اگر این دستور ها به خوبی اجرا شوند و بیمار در بستر بماند، در اسرع وقت حملهٔ بیماری از بین خواهد رفت

 

و در تیجهٔ پاک شدن دستگاهها بیمار با وضع بسیار بهتری نسبت به گذشته سلامت خود را باز خواهد یافت. موقعی که رژیم کامل غذایی مجدداً ازسر گرفته شود،

 

کلیهٔ چربی ها و روغن ها باید در چهارده روز اول، از برنامهٔ غذایی حذف شود لیکن می توان کره و روغن زیتون به جای آن مصرف کرد البته به مقدار کم و دقت عمومی و توجه کلی در مورد رژیم غذایی مناسب برای بیماران دچار یرقان.

 

نظارت بسیار سخت از لحاظ اجرای دستورهای غذایی حایز کمال اهمیت است تا در آینده از بروز حملهٔ یرقان به طور قطع جلوگیری به عمل آید.

 

تذکر خاص:

اگر یرقان در نتیجه سنگ صفرا تومور و غیره باشد در صورت امکان باید تحت نظر و توسط متخصص درمان طبیعی درمان شود.


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علت سردرد در رژیم لاغری

با 8 علت سردرد در رژیم لاغری آشنا شوید

خیلی از ما وقتی به سراغ رژیم های لاغری می رویم فورا دچار سردرد های …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *