خانه » سلامت » تغذیه سالم » پرخوری های عصبی را چگونه می توانیم کنترل کنیم؟

پرخوری های عصبی را چگونه می توانیم کنترل کنیم؟

رابطه غذا و خلق وخوی. در این مطلب از مجله اینترنتی پارسی وان درباره پرخوری عصبی صحبت میکنیم.

 

گرچه خوراکی های آسان (تنقلات) در مواقع پیش آمدن مشکل باعث تثبیت و ارامش روحی در کوتاه مدت می شود.

 

اما این خوراکی ها در دراز مدت سبب به وجود امدن عادات غذایی نادرست و مغایر با اصول بهداشتی می شوند.

 

افرادی که به خاطر احساساتشان غذا میخورند، الزاماً غذای زیادی نمیخورند آنها بیشتر غذاهای مضر برای تندرستی مثل غذاهای نشاسته ای، شیرین، نمک دار و چرب مصرف می کنند.

پرخوری

و در نتیجه، اگر استرسی یا احساس منفی در فرد به صورت مزمن باشد، پرخوری عامل به وجود آمدن مشکلاتی مانند افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی می شود.

 

با شناخت این دلایلی که، چرا استرسی ها و احساسات منفی ممکن است این اشتیاق را در شما به وجود آورد تا تنقلات مضر برای سلامتی بخورید یا چطور می توانید از این افراط و اشتیاق بپرهیزید،

 

شما به خوبی می توانید از این رژیم غذایی پر مخاطره دوری کنید.

 

از نظر روحی و فکری، غذا می تواند عامل حواس پرتی باشد، زمانی که در رابطه با حوادث پیش آمده نگران هستید یا در مورد کشمکشی که قبلاً پیش آمده است فکر می کنید خوردن تنقلات ممکن است سبب معطوف شدن حواس شما به جای دیگری شود اما این حالت گذرا و موقتی است.

 

هنگامی که در حال خوردن هستید این امکان وجود دارد که افکار شما متوجه طعم مطبوع غذایی که میخورید شود و این پرخوری برای شما ممکن است ایجاد احساس گناه بیشتری کند.

 

باید دانست که در دراز مدت، کنترل فشارهای روحی – روانی با پرخوری یک روش غیر بهداشتی است.

 

در صورتی که فکر می کنید دچار اختلالاتی چون افسردگی هستید به پزشک خود مراجعه کنید.

 

اگر فکر می کنید که به استرسی دچارید، با انجام پیشنهاد های مطرح شده در ذیل به خود کمک کنید تا دچار پرخوری ناشی از احساسات نشوید.

چند نکته برای جلوگیری از پرخوری های عصبی

پرخوری

دقت کنید که گرسنگی شما جنبه فیزیکی دارد یا روانی، اگر فقط چند ساعت از خوردن آخرین وعده غذایی شما گذشته و معده تان هم سروصدا نمیکند پس احتمالاً گرسنه نیستید.

 

بنابراین، تا برطرف شدن این حالت مدتی صبر کنید. برای روزهای آینده نوع و مقدار غذا، زمان خوردن، احساس و علت گرسنگی خود را در دفتری یادداشت کنید.

 

با این روش پس از مدتی میتوانید الگوی ترغیب خود را به خوردن مشخص کنید، پس از مدتی، الگو های منفی غذایی شما آشکار شده و می توانید به راحتی از آنها اجتناب کنید.

 

گذاشتن مواد غذایی پرچرب، نشاسته ای، پر کالری و راحت برای خوردن به طور فراوان در خانه خودداری کنید اگر احساس گرسنگی یا افسردگی شدید می کنید.

 

خرید کردن خود را چند ساعت به عقب بیندازید تا این مسائل بر تصمیمات شما برای خرید تنقلات مضر سلامتی در فروشگاه تأثیر نامطلوب نگذارند.


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

نور خورشید

نور خورشید چه میزان میتواند برای بهبود پوست انسان مفید باشد

نور خورشید یکی از بهترین نوری است که می تواند برای بدن مفید باشد و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.