خانه » کودک و والدین » تغذیه کودک » علل اضافه نشدن وزن کودک در شش ماهه ی اوّل و توصیه های مفید در مورد آن

علل اضافه نشدن وزن کودک در شش ماهه ی اوّل و توصیه های مفید در مورد آن

علل اضافه نشدن وزن کودک در شش ماهه ی اوّل بسیار است.به گفته ها و توصیه های اطرافیان (غیر پزشک) توجه نکنید، زیرا توصیه های انها علمی نیست. ما در مجله اینترنتی پارسی وان در مورد علل اضافه نشدن وزن کودک در شش ماهه ی اوّل و توصیه های مفید در مورد آن ، بیشتر توضیح خواهیم داد.

 

علل اضافه نشدن وزن کودک و توصیه های مفید در مورد آن

 

اضافه نشدن وزن

 

شما مادر شیرده باید تغذیه و استراحت کافی داشته باشید، همه چیز بخورید، مخصوصاً هر چیزی را که دوست دارید، بخورید و رژیم غذایی مخصوص نداشته باشید.

 

در شش ماه اول تولد کودک سعی کنید تغذیه سالم و کافی داشته باشید، محدودیت در تغذیه مادر مقدار شیر مادر را کم می کند.

 

اگر شما اضافه وزن دارید با وجود خوردن مواد غذایی کافی به تدریج وزن خود را از دست می دهید و اگر مواد چربی و پروتئینی نخورند پس از مدّتی چربی و پروتئین شیر شما کاهش پیدا می کند و کودک شما دچار سوء تغذیه می گردد

 

تعداد دفعات شیر دادن را بیشتر کنید تا پستان های شما تخلیه شود و کودک هم بیشتر شیر بخورد.

 

اگر وضعیت شیردادن شما درست نیست آن را اصلاح کنید و کودک را در وضعیت های مختلف شیر دهید و ببینید در کدام وضعیت، کودک بهتر می تواند به پستان های شما مک بزند.

 

 

از دادن آب قند و مایعات شیرین و پستانک به کودک خودداری کنید.

 

اضافه نشدن وزن

 

اگر به علت کنجکاوی و بازیگوشی و شناخت اطرافیان، کودک به پستان مادر کم مک میزند، او را در محیط آرام و دور از سر و صدا شیر دهید.

 

سعی کنید خودتان ریشه یابی کنید، اگر گرفتاری های جسمی و روحی دارید آن را برطرف کنید تا کودک تحت تأثیر این عوامل قرار نگیرد و شیر شما بیشتر شود و وزن کودک اضافه شود.

 

اگر او نمی تواند تمام پستان را تخلیه کند، قسمت آخر شیرتان که چربی بیشتر دارد، با دست یا با شیر دوش بدوشید و با قاشق یا قطره چکان یا فنجان به کودک بدهید، زیرا تخلیه نکردن کافی پستانها موجب کم شدن شیر مادر میگردد.

 

اگر تمام مطالب فوق را به کار بستید، ولی پس از ۱۵ روز باز وزن کودک شما اضافه نشده است به نظر می رسد شیر شما کافی نیست، یا کودک دچار بیماری است، بنابراین باید به پزشک یا مراکز بهداشتی مراجعه نمائید تا با تشخیص و درمان بیماری یا تجویز شیر خشک مشکل مرتفع گردد.

 

اضافه نشدن وزن

 

باید توجه داشت شیر مادر تا پایان سال اوّل تولّد هنوز غذای اصلی کودک می باشد.

 

در شش ماه دوم تولّد، یعنی از 7 تا 12 ماهگی ، باید به کودک غذا دهید، تا قسمتی از نیاز های غذایی کودک از نظر پروتئین و انرژی تامین گردد و کودک نیز با رنگ و بو و طعم غذا آشنا گردد.

 

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

زندگی مشترک

توصیه هایی در مورد مرز و حریم شخصی زندگی مشترک

هر انسانی با هر جنسیت، مذهب، نژاد، فرهنگ و ملیت دارای آرزوها و اهداف متعددی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *