خانه » سلامت » ورم مزمن کلیه ها چیست و چه عللی دارد ؟

ورم مزمن کلیه ها چیست و چه عللی دارد ؟

بیماری ورم مزمن کلیه یا «بیماری برایت» را می توان به دو نوع متمایز قسمت کرد: ورم کلیهٔ پارانشیمی و ورم کلیه انتر ستیسیل. در این مطلب از مجله پارسی وان برایتان از ورم مزمن کلیه و علل آن می گوییم.

 

ورم مزمن کلیه و علائم آن

 

ورم کلیهٔ پارانشیمی

 

ورم مزمن کلیه

 

نوع اول بیشتر لوله های کلیوی را دچار میسازد و با علایمی چون خیز بدن و وجود مقدار زیاد آلبومین و اجسام میکروسکپی استوانه ای در ادرار همبند (پیوندی) کلیه و ازدیاد فشار خون، بزرگ شدن قلب و پیدایش تغییراتی در دیواره های رگها متمایز میگردد.

 

در ورم کلیهٔ پارانشیمی، کلیه به مقدار زیادی آماس می کند و به رنگی سفید در می آید. دیوارهٔ لوله های ریز کلیوی متسع و ضخیم شده گلبول قرمز و اجسام میکروسکپی استوانه ای در آنها دیده می شود

 

و به دنبال این مرحله کوچک شدن و جمع شدن تمامی این عضو پیش می آید.در این موقع کلیه کوچکتر شده به آن «کلیهٔ کوچک سفید» میگویند.

 

مریض دایماً خیز دارد که ابتدا در زیر چشمها ظاهر میگردد و بزودی به تمامی بدن می رسد. در این نوع ورم کلیه مزمن، اختلالات روده ای، کمخونی دایم و پیشرونده و کاهش وزن و نیرو به چشم می خورد.

 

این نوع بیماری بسیار سرسخت است و اگر بیمار را برای معالجه به دست پزشکان بسپارند، حالش روز بروز بدتر خواهد شد. فقط از راه درمان طبیعی و زندگی طبیعی است که می توان آن را کنترل کرد؛

 

و اگر تغییرات انحطاطی در کلیه رخ نداده باشد، به درمان قطعی آن پرداخت. عوامل مستعد کننده ای که منجر به ورم کلیهٔ پارانشیمی می شود همان عوامل ایجاد کنندهٔ عمومی بیماری کلیوی است.

 

 مهمترین آنها عبارت اند از بدغذایی (مانند عادت به خوردن مقدار زیادی مواد پروتئینی، نشاسته ای، قندی و چربی)، الکلیسم، بیماریهای آمیزشی، بی بند و باری و هرنوع افراط، اضطراب زیاده از حد و غیره و اقسام مختلف مسمومیتهای دارویی.

 

در حقیقت عادت به هرگونه زندگی که موجب کاهش نیروی حیاتی بدن و قوه دفاعی آن در برابر مواد سمی جمع شده در بدن گردد به ایجاد بیماری مزمن کلیه کمک می کند.

 

علم پزشکی پذیرفته است که مصرف زیاده از حد گوشت و سایر غذاهای پروتئینی در تولید بیماری های کلیوی دخالت و تاثیر زیادی دارد لیکن از درک سایر عواملی که به همین اندازه اهمیت دارند عاجز مانده است.

 

ورم کلیهٔ انتر ستیسیل

 

ورم مزمن کلیه

 

در ورم کلیهٔ انتر ستیسیل، بیمار از فقدان نیرو و توانایی، کم خونی و اختلالات روده ای شکایت دارد. بعلاوه همواره فشار خونش بالاست، قلب بزرگ میشود و تپش قلب و سرگیجه بر علایم فوق افزوده میگردد.

 

دید بیمار نیز ممکن است دچار اختلال گردد و کوری جزیی یا کامل عارض شود. ادرار پریده رنگ است و مقدارش افزایش مییابد و وزن مخصوص آن پایین میآید.

 

مقدار ادرار در ۲ ساعت متغیر است و گاهی ممکن است بکلی بند آید.

 

درمان ورم مزمن کلیه:

 

ورم مزمن کلیه

 

مسلم است که قابلیت علاج بستگی به وضع پیشرفت بیماری قبل از شروع درمان دارد.

 

در مواردی که خرابی و کوچک شدن کلیه از مدتها پیش صورت گرفته باشد، امید بهبود کامل چندان زیاد نیست لیکن حتی در همین گونه موارد نیز بهبود کامل غیرممکن نخواهد بود و بسیاری از مبتلایان به پیشرفتهای قابل ملاحظه ای در معالجه دست یافته اند.


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

درد پشت بدن

درد پشت بدن و روش های بهبود آن

بسیاری از ما سوزشی ناشی از درد در قسمت تحتهانی و درد پشت بدن را احساس …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *