خانه » دانستنیهای خانواده » خصوصیات انتخاب مرد مناسب برای ازدواج

خصوصیات انتخاب مرد مناسب برای ازدواج

برای انتخاب مرد مناسب زندگی زناشوئی از جانب زن نکاتی بسیار ظریف و با اهمیت مطرح است که چنانچه مورد توجه قرار گیرد نتایج مثبت و در غیر آن زیانبار خواهد بود. زیانی که جبران آن بسیار مشکل خواهد شد.ما در مجله اینترنتی پارسی وان در مورد خصوصیات انتخاب مرد مناسب برای ازدواج بیشتر توضیح خواهیم داد.

 

خصوصیات انتخاب مرد مناسب

 

انتخاب مرد

 

 ۱ – اخلاق

 

یکی از خصوصیات مثبت مرد متخلق بودن به اخلاق پسندیده است. اخلاق پسندیده در اعمال و رفتار مرد تجلی می کند و تنها به خوشرویی نمی توان آنرا بسنده کرد. زیرا بسیارند افرادی که بظاهر خوشرو می نمایند. لکن در باطن افرادی شرور و ناشایست هستند و از این خوشرویی ظاهری وسیله ای برای فریب افراد استفاده می کنند.

 

اخلاق را هم به دو بخش اجتماعی خانوادگی میتوان تقسیم کرد.

 

بسیارند و کم هم نیستند کسانی که در خانواده سخت گیرند و دیکتاتور منشی رفتار می کنند و افراد خانواده را بزحمت می اندازند و خانواده از آنان ناراحت است و وجودش را بسختی در منزل تحمل می کنند.

 

این گونه افراد قبل از ازدواج با دختری و یا زنی باید کاملاً شناسایی و خلق و خوی خانوادگی آنان مورد بررسی قرار گیرد.

 

گر چه رفتار افراد در خانواده می تواند الگوئی برای برخورد آنها با افراد دیگر در اجتماع ملاک قرار گیرد. ولی همیشه هم اینطور نیست و افرادی دوگانه عمل می کنند یا در خانواده همانطور که گفته شد سخت گیرند ولی در جامعه اینگونه نیستند و یا در جامعه هم افرادی دیکتاتور مأباند و اگر سرپرستی اموری را در جامعه به عهده دارند.، افراد زیردست آنها باید ملاک بررسی قرار گیرند، تا چگونگی رفتاری آنها مشخص شود.

 

۲- تحمّل سختیها

 

در انتخاب مرد برای ازدواج از جانب زن باید از جهت اینکه این مرد نسبت به تحمّل شداید و رویکردهای اجتماعی چگونه مردی است.

 

آیا نازک نارنجی بار آمده و با اندک ناملایمی از کوره در می رود و باصطلاح بچه ننه است یا مردی است که با کمال صلابت نسبت به تحمّل ناهنجاری های زندگی مردانه ایستادگی می کند و با تدبیر آن سختی ها را به آسانی تبدیل میکند و یا زود سنگر را خالی کرده و اظهار عجز و ناتوانی می کند.

 

بررسی شود اینگونه مردان برای زندگی مشترک کاملاً نامناسب هستند و با این عدم تحمّل چگونه میخواهند بار زندگی مشترک را که در مسیر آن خواه و ناخواه مشکلات عدیده ای بروز و ظهور می کند بدوش بکشند و زن و فرزند به او تکیه کنند و او سپر ناملایمات آنها باشد.

 

زندگی با چنین مردی زود متلاشی می شود و کانون خانوادهٔ چنین مردی سراسر تیرگی و ناکامی است.

 

امّا مردی که عکس آن است تکیه گاهی مطمئن برای خانوادهٔ خویش است. و همسرش با اطمینان یا رویاورش خواهد بود و فرزندان وی نیز شایسته و کارآمد بار خواهند آمد.

 

انتخاب مرد

 

۳- پایبندی به اعتقادات مذهبی

 

مردی که در خانواده ای با اعتقادات مذهبی سالم و درستی تربیت شده باشد. طبعاً نسبت به اوامر و نواهی خداوند توجه دارد. و در انجام وظیفه مذهبی در حد توان خود کوشاست و اینگونه مرد که باصطلاح خداترس است.

 

از بسیاری اعمال ناروا و ناشایست و آزار و اذیت دیگران پروا می کند و در زندگی خانوادگی نیز رعایت کننده خواهد بود و همین پایبندی به اعتقادات مذهبی پایداری او را نسبت به ادامهٔ زندگی مشترک تقویت میکند.

 

و چنانچه همسر او هم از نظر سلوک مشکل داشته باشد، می تواند وی را هدایتگر و راهنما باشد و شریک زندگی خود را چون خود همسری پایبند به فورمولهای زندگی مشترک بار بیاورد و اجازه ندهد مسائلی که در سست کردن پایه های زندگی مشترک ممکن است دخیل باشند عرض وجود کنند، و بنا به قولی معروف و همانطور که درگذشته گفته شد می گویند از آن کسی بترس که از خدا نمی ترسد.

 

و انسان وقتی خدا ترس شد لذا از ارتکاب به اعمال غیراخلاقی سرباز میزند و نه تنها خود را حفظ میکند بلکه خانوادهٔ خود را هم با عقیدهٔ درستش به سوی سلوک و سعادت به پیش می برد.

 

۴- سلامت جسمانی

 

انتخاب مرد

 

دختر و خانواده اش باید در مورد سلامت جسم مرد مورد نظر کمال دقت و موشکافی و توجه را مبذول دارند.

 

که یک اصل مهم در انتخاب مرد است که برای زندگی با دختری و یا زنی پای پیش می گذارد.

 

هستند افرادی که به مواد افیونی معتاد هستند و هنگامی که می خواهند ازدواج کنند برای چند صباحی ترک اعتیاد می کنند و در هنگام آزمایش قبل از عقد ازدواج سالم نشان می دهند ولی همچنانکه همسرشان را به خانه آوردند پس از مدت کوتاهی دوباره به اعتیاد روی می آورند و سبب بروز مشکلات و ناهنجاری می شوند که برای (زوجه) و خانواده اش سخت رنج آور و عذاب دهنده است.

 

دختران و خانوادهٔ آنها باید به زندگی قبل از ازدواج این گونه افراد که به ظاهر سلامت نشان می دهند بررسی همه جانبه و کاملی را انجام دهند.

 

تا به چاهی نیفتند که بیرون آمدن از آن خدای نخواسته به گسیختگی زودرس خانواده منجر شود و دختر هنوز مرکب قباله عقدش خشک نشده به خانهٔ پدر بادلی شکسته و آرزوهائی بر باد رفته بازگردد و اگر پای فرزندی هم در میان باشد که دیگر مصیبتی عظیم خواهد بود.

 

در انجام تحقیقات قبل از ازدواج پدرها و مادرها باید دقت کافی و وافی به عمل آورند تا دختران معصومشان بچنین مخاطراتی دچار نشوند و حتی پرسوجو دربارهٔ کسب نمایند و چشم و گوش بسته دخترانشان را بهر مردی که از گرد راه رسید ندهند و تحقیقات لازم را بعمل آورند.

۵-اصالت خانوادگی

 

اصالت خانوادگی به دارایی و نداری ارتباط پیدا نمیکند. چه بسا خانواده هائی که از تمکن مالی برخوردارند ولی اصالت رفتاری خانوادگی و اجتماعی ندارند وبالعکس خانواده هائی که متوسط و یا فقیرند و گردش زمان آنها را به فقر دچار کرده ولی از جهت اصالت و شخصیت وجودی افرادی بزرگوار و بزرگمنش هستند و با فقر خود می سازند ولی هیچگاه اصالت خود را از دست نمیدهند و به قولی آبروداری می کنند.

 

اینگونه خانواده ها جوانانشان اغلب صبور و در مقابل ناملایمات پایدارند. گر چه فقیر باشند ناگفته نماند که نمی توان داری و نداری را هم بطور مطلق ضامن اصالت و یا عدم آن دانست.

 

بلکه در هر دو مورد می توانند خانواده ها اصیل و یا غیر اصیل باشند و این نیاز به تحقیق و تتبع دارد.

 

۶- تحصیلات و دانش پژوهی

 

در انتخاب مرد مناسب میزان تحصیلات مرد برای زندگانی مشترک هم یکی از اصولی است که حائز اهمیت است.

 

چنانچه مردی که از تحصیلات سطح پائین برخوردار است، نمی تواند جوانی را که از آگاهی های پائین تر برخوردار است بطور کامل تحمل کند و اگر در این میان علائق احساسی نیز دخیل باشد و دختری در آغاز بگوید که اشکالی ندارد اگر او کم سواد است من و را دوست دارم.

 

ولی این احساس غریزی است که پس از مُدتی بصورت گوناگون رخ می نماید و خود را نشان می دهد و این اختلاف سطح دانش و فرهنگ گهگاه سبب تحقیر دختر در اجتماع و حتی خانواده طرفین می شود و تولید اشکال میکند و اندک اندک این قطرات بدریا منتهی می شود.

 

دریایی که در گردابش آدمی را غرق میکند. پس مردی که طالب ازدواج با دختری است باید بدین امر توجه داشته باشد که دختری را انتخاب کند که همسنگ همطراز او باشد تا به مشکلات عدیده برنخورند.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

انواع پرده بکارت

انواع پرده بکارت و عکس پرده بکارت با توضیح

انواع پرده بکارت موضوع این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان است. پرده بكارت – …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.