خانه » دانستنیهای خانواده » بهداشت زنان » علایم سرطان پستان و نحوه پیشگیری از آن

علایم سرطان پستان و نحوه پیشگیری از آن

هر نشانه و علامتی در پستان نشان دهنده علایم سرطان پستان نیست.و فردی که نگران می شود، معمولا اولین دفعه نزد پزشکان مُتخصص زنان و زایمان یا متخصصین جراحی مراجعه می کنند.ما در مجله اینترنتی پارسی وان در مورد علایم سرطان پستان و نحوه پیشگیری از آن  بیشتر توضیح خواهیم داد.

 

تقریباً همهٔ خانم هایی که دارای توده ای در پستان بوده، دردی در پستان دارند یا ترشحی از نوک پستان دارند، از اینکه به سرطان پستان مبتلا شده باشند، می ترسند، این اضطراب عمدتاً ناشی از ترس از مرگ و یا نقص عضو می باشد چرا که برداشتن پستان از نظر ذهنی معمولا اثر قوی روانی روی جذابیت جنسی زن از دیدگاه وی می گذارد.

 

بیماری های متفاوتی پستان را درگیر می کنند، این بیماری ها از تغییرات فیزیولوژیک طبیعی و دوره ای پستان تا عفونت های پستان، توده ها و کیست های خوش خیم پستان و توده های بدخیم (سرطان) متفاوتند و طبیعی است که در این میان سرطان پستان تنها سهم اندکی از کل این بیماری ها را داراست.

 

سرطان پستان شایع ترین سرطان زنان در سطح دنیاست و این سرطان قبل از ۲۵ سالگی فوق العاده نادر است، در حالی که میزان بروز بیماری در دههٔ ۴۰ و ۵۰ زیاد شده و با افزایش سن احتمال وقوع آن افزایش می یابد.

در موارد زیر احتمال پیدایش علایم سرطان پستان قدری بیشتر از بقیهٔ زنان است و مراقبت دقیق تر لازم است.

 

علایم سرطان پستان

 

۱ – زنانی که مادر بزرگ، مادر یا خواهر آنها مبتلا بوده اند، در مقایسه با افراد دیگر جامعه قدری در خطر بیشتر ابتلا به سرطان هستند.

 

۲- زنان بی فرزند که اصلاً حامله نشده اند و یا زنانی که برای اولین بار بعد از ۳۵ سالگی آبستن شده اند باید بیشتر مراقب باشند (گر چه وجود چنین مواردی به معنی ابتلا به سرطان نیست بلکه این مطالعات صرفاً مطالعات آماری و مقایسه ای هستند و نشان دهندهٔ احتمال بالاتر در این زنان نسبت به زنان دیگر جامعه است).

 

۳- زنانی که قبلاً علایم سرطان پستان در یکی از پستان ها کشف شده، احتمال بالاتری نسبت به جمعیت عادی وجود دارد که در سمت مقابل هرم سرطان بروز کند.

 

۴ – زنانی که قفسه سینه شان بعلت بیماری تحت تشعشع امواج یونیزان (پرتو درمانی امواج پر انرژی) قرار گرفته باشد.

 

موارد زیر عامل محافظتی محسوب می شوند. یعنی از احتمال بروز سرطان پستان می کاهند:

 

۱ – فاصلهٔ کوتاه بین بلوغ جنسی و اولین حاملگی

 

۲ – مطالعات نشان داده است زنانی که شیر داده اند خطر ابتلاء کمتری دارند. نکته: مصرف قرصهای ضد حاملگی نقشی در بروز سرطان پستان ندارند.

 

علائمی که معمولاً هراس بروز سرطان در دل می افکند و باعث مراجعه بیماران نزد پزشک می شوند بدین قرارند:

 

 

 

۱ – درد

 

درد پستان معمولاً منشا غیر سرطانی دارد خصوصاً اینکه این درد به صورت دوره ای و در ارتباط با سیکل قاعدگی باشد.پس درد حتما جز علایم سرطان پستان نیست.

 

در سندرم پیش از قاعدگی نوعی احساس پری و سنگینی و حتی درد مُبهم قبل از بروز خونریزی قاعدگی در برخی زنان بروز می کند که با تغییرات هورمونی ارتباط دارد.

 

۲- لمس توده ای در پستان

 

علایم سرطان پستان

 

بطور طبیعی با هر سیکل قاعدگی و قبل از بروز خونریزی قدری پری، سفتی و توده ای شدن در کل پستان ها بروز می کند، لذا اگر توده ای بطور دوره ای پدیدار و ناپدید گردد، بیشتر به نفع مسائل هورمونی و خوش خیم است در عین حال لمس توده در پستان از ارتکاب مهم در کشف سرطان محسوب می گردد و نباید آنرا ساده انگاشت، در صورتی که توده ای پایدار وجود داشته باشد،

 

این توده می تواند کیست خوش خیم، تومور خوش خیم پستان (آدنوم) که بیشتر در سنین قبل از ۳۰ سالگی دیده می شود و یا سرطان باشد.

 

که پزشک با انجام معاینه و اقدامات تشخیص علایم سرطان پستان به تشخیص آن رسیده و یا اینکه با خروج توده یا روش جراحی از پستان و بررسی آسیب شناسی آن، نوع توده را تشخیص می دهد.

 

۳- ترشح از نوک پستان

 

ترشح نوک پستان می تواند زلالی، شیری، سبز و یا خون آلود باشد، ترشحات زلال غالباً فیزیولوژیک بوده و مُشکل خاصی ندارند.

 

ترشحات شیری درد و موقع حاملگی و یا پر کاری بخش خلفی غلرهٔ هیپوفیز دیده می شود. مورد دوم بیماری است که زن علاوه بر ترشح شیر از پستان، قطع قاعدگی (آمنوره) دارد.

 

ترشحات سبز رنگ نیز معمولاً خوش خیم هستند و در موارد گشاد شدگی مجاری شیری، یائسگی و یا کیست های خوش خیم پستانی دیده می شوند.

 

ترشحات خونی همیشه علامت خطر محسوب نمی شود و دو بیماری را مطرح می کنند که یکی همان سرطان پستان است و دیگری تومور خوش خیم داخلی مجاری شیری است.

 

۴- تغییر فرم ظاهری پستان

 

فرو رفتگی پوست پستان، زخم شدن سطح پوست، حالت پوست پرتقال پیدا کردن بخشی از پوست پستان (دانه دانه شدن آن) همیشه باید جدی تلقی شوند.

 

۵- تغییرات نوک پستان

 

تو رفتگی اخیر نوک پستان، اگزمای نوک پستان همواره باید جدی در نظر گرفته شوند.

 

پیشگیری و یا کشف زودرس سرطان پستان – از جمله نکات و مطالب مهمی که در رابطه با سرطان پستان باید یادآوری گردد.

 

غربالگری بمنظور کشف زود هنگام این سرطان بیشتر به معاینه دوره ای پستان توسط خود فرد باز می گردد. از سن ۲۰ سالگی به بعد لازم است هر خانمی پستان های خود را بطور ماهانه ارزیابی کند، انجام این عمل هم ساده بود و هم اینکه تدریجاً فرد با قوام و وضعیت فیزیکی پستان های خود آشنا می شود و لذا در صورت دقت بهتر از هر پزشکی می تواند وجود هرگونه توده ای را در مراحل اولیه کشف کند.

علایم سرطان پستان

خودآزمایی پستان

 

بهترین زمان برای انجام معاینه پستان توسط فرد بعد از خونریزی قاعدگی است چرا که تحریک هورمونی پستان و حساسیت آن در نازلترین حد خود است بهتر است معاینه در هنگام استحمام صورت گیرد.

 

زیرا آب صابون از شدت اصطکاک کاسته، لمس عمقی تر را تسهیل میکند، در این روش ابتدا باید یک دست بالا برده شود و سپس به ترتیب قسمت های مختلف پستان زیر بغل و نواحی بالای استخوان ترقوه با پهنای انگشت دست لمس گردد.

 

در مرحلهٔ بعد، زیر یک نور خوب، پستان ها در مقابل آینه، ابتدا در حالی که دست ها در طرفین بدن قرار دارند و سپس در حالی که دست ها روی کمر فشار داده میشوند و بعد در حالی که دستها بالای سر قرار گرفته اند، خوب مُشاهده شوند و از نظر وجود برجستگی، فرورفتگی، تغییرات نوک پستان تغییر رنگ مورد توجه قرار گیرند.

 

مرحلهٔ بعدی معاینه در وضعیت طاقباز انجام می شودو بدین منظور بهتر است دستمالی لوله شده در پشت سمتی از قفسه سینه که قرار است معاینه شود، قرار داده شود تا پستان روی سطح سینه گسترده شده و بهتر لمس گردد.

 

سپس لمس منطقه به منطقهٔ پستان با پهنای انگشتان و بصورت دوایر متحدالمرکز انجام می شود، تا همهٔ بخشهای پستان، معاینه گردد، ناحیهٔ هاله پستان نیز به همین صورت لمس می گردد.

 

و قاعدهٔ نوک هر پستان فشار داده می شود و نوک پستان ها دوشیده می شوند تا اگر احیاناً ترشحی وجود دارد مُشخص گردد.

 

ماموگرافی

 

علایم سرطان پستان

 

این روش شامل تاباندن اشعه X به بافت پستانی و تهیه کلیشه رادیوگرافی از آن است. این روش قبل از سن ۴۰ سالگی ارزشی در تشخیص ندارد و نباید انجام شود عموماً در سنین بالای ۴۰ سال و خصوصاً اگر توده ای مشکوک لمس شده باشد.

 

ماموگرافی تا حدی در بررسی احتمال سرطانی بودن آن کمک کننده است. شیوهٔ عملی و خلاصه شدهٔ زیر که برای سرطان یابی پستان در انجمن سرطان پستان آمریکا پیشنهاد شده استه برای سرطان یابی پستان توصیه می گردد.

۱- خودآزمایی ماهانهٔ پستان بعد از ۲۰ سالگی

 

۲- معاینه سالیانهٔ پستان توسط پزشک بعد از ۴۰ سالگی

 

۳- انجام ماموگرافی و تهیهٔ ماموگرام پایه در سن ۴۰ سالگی

 

۴ – تهیهٔ ماموگرام هر ۲-۱ سال بر اساس معاینهٔ بالینی

 

پس از این سن، سرطان پستان یکی از انواع متعدد بیماری های پستان است و وجود هر یک از علایمی که قبلاً ذکر شد نباید سریعاً وحشت وجود علایم سرطان پستان را در ذهن بیندازد، به علاوه در صورت انجام معاینات دوره ای توسط شخصی و کشف زودرس سرطان، قابل درمان است، در روشهای درمانی، تلفیقی از روش های جراحی، شیمی درمانی اشعه درمانی و هورمون درمانی کاربرد دارد، که در این موارد جراح با توجه به وسعت گرفتاری بهترین نوع درمان ها را انتخاب خواهد کرد.

 

در صورتی که پس از کشف سرطان لازم باشد پستان یک طرف برداشته شود. روشهای مختلفه کاربرد اعضاء مصنوعی و جراحی ترمیمی بمنظور درست کردن ساختمانی شبیه به پستان وجود دارد که می تواند نگرانی روانی زن را در زمینهٔ زیبائی و جذابیت جنسی کاهش دهد.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

دلیل سرگیجه

8 مورد از نشانه ها و دلیل سرگیجه را بدانید

دلیل سرگیجه و نشانه های آن موضوع این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.