خانه » سلامت » بیماری اگزما و درمان این بیماری التهابی پوستی

بیماری اگزما و درمان این بیماری التهابی پوستی

بیماری اگزما (التهاب اگزمایی) شایعترین بیماری التهابی پوست است. گرچه اصطلاح درماتیت (dermatitis) غالباً دلالت بر ضایعه اگزمایی دارد، لیکن لغت مذکور به مفهوم التهاب پوست بوده و با روندهای اگزمایی (eczematOus processes) مترادف نیست.ما در مجله اینترنتی پارسی وان در مورد بیماری اگزما و درمان این بیماری التهابی پوستی بیشتر توضیح خواهیم داد.

 

بیماری اگزما

 

برای مثال برای فردی که به نحو مؤثری به تشخیص بیماری های پوست می پردازد، تشخیص یک راش (rash) به عنوان ضایعه اگزمایی و افتراق آن از ضایعات پسوریازیس شکل یا لیکنوئید حائز اهمیتی اساسی است. در اینجا نیز همانند سایر بیماری های پوستی مشاهده دقیق راش مذکور و تعیین ضایعه اولیه اهمیت دارد.

 

تشخیص کیفیت و خصوصیت اجزاء التهاب اگزمایی ( اریتم، پوسته و وزیکول) و چگونگی افتراق آنها از سایر راشهای مشابه، ضروری است.

 

یک پزشک باتجربه که با این تظاهرات اشناست، قادر خواهد بود تا روند اگزمایی را حتی در حضور تغییرات ثانویه ناشی از خاراندن، عفونت یا تحریک بازشناسند. با تشخیص قطعی التهاب اگزمایی، بخش عمده ای از معمای تشخیصی(Diagnostic puzzle) حل خواهد شد.

 

سه مرحلهٔ بیماری اگزما

 

سه مرحله برای اگزما وجود دارد: حاد، تحت حاد و مزمن.

 

هر یک از این لغات، مؤید مرحله ای هستند که طی آن روند التهابی دینامیک تکامل می یابد. از نظر بالینی، یک بیماری اگزمایی می تواند از هر یک از مراحل مذکور آغاز شده و به مرحله ای دیگر مبدل شود. اکثر بیماری های اگزمایی در صورت عدم تغییر ناشی از تحریک، خاراندن و مصرف دارو، به مرور زمان و بدون عارضه برطرف خواهد شد.

 

چنین حالت مطلوبی، تقریباً هیچگاه میسر نیست، زیرا خاراندن، تحریک، یا سعی در درمان موضعی تقریباً اجتناب ناپذیر است. وجود درجاتی از خارش، علامت التهاب اگزمایی است.

 

مراحل التهابی اگزمایی

 

بیماری اگزما

 

اتیولوژی:  التهاب از تماس با آلرژنهای اختصاصی از قبیلRhus ،( پیچک سمی، Oak یا Sumac) و مواد شیمیایی ناشی می شود. در واکنش Id، واکنش های وزیکولر در محلی دور در زمان عفونت یا پس از عفونت قارچی، درماتیت استازی یا سایر روندهای التهابی حاد حادث می شوند.

 

یافته های فیزیکی درجه التهابی از متوسط تا شدید متغیر است. یک پلاک متورم و قرمز روشن با سطحی دانه دانه (pebbly) در طی چند ساعت شکل می گیرد. معاینه دقیق سطحی، وزیکول های ریز و شفاف انباشته از سرم را نشان می دهد.

امکان دارد که ضایعه پیشرفتی نداشته یا به عکس به سمت تشکیل تاول پیش رود. امکان تلاقی وزیکول ها و تاول ها سبب می شود تا این ضایعات غالباً به صورت خطی قرار گیرند. ضایعات خطی از کشیده شدن عامل خطر را در عرض پوست و خاراندن ناشی می شوند.

 

درجات التهاب ناشی از آلرژی مستقیماً با کمیت آنتی ژن راسب در پوست متناسب است.

 

خاراندن، پوست را مستعد عفونت نموده، منجر به تجمع سرم، دلمه و مواد چرکی می شود.

 

علایم : بیماری اگزمای حاد موجب خارش بسیار شدیدی می شود. بیماران حتی در خواب خود را می خارانند. حمام داغ hot shower موقتاخارش اگزما را تخفیف می دهد، زیرا درد ناشی از آب داغ بهتر از حس خارش تحمل می شود، اما باید متذکر شد که حرارت خود اگزمایی حاد را تشدید می کند.

 

سیر: ضایعات ممکن است از چند ساعت تا ۳-۲ روز بعد از تماس پدیدار شده و روند مذکور برای یک هفته یا بیشتر ادامه می یابد.

 

این ضایعات دیررس که کمتر التهابی هستند موجب اشتباه بیمار می شوند، زیرا بیمار نمی تواند تماس های دیگر را به خاطر آورد. ضایعاتی که با مقادیر کم آلرژن ایجاد می شوند، ظهور بطئی تری دارند.

 

عموماً ضایعات مذکور در اثر تماس با سرم موجود در تاولهای پاره شده ایجاد نمی شوند، زیرا مایع تاول حاوی عامل شیمیایی مولد ضایعه نیست. التهاب اگزمایی حاد پیش از بهبود به مرحله ای تحت حاد مبدل می شود.

 

درمان بیماری اگزما

 

بیماری اگزما

 

پانسمان مرطوب و خنک: خنک شدن تبخیری ناشی از کمپرس مرطوب، موجب تنگی عروق و سرکوب سریع التهاب و خارش می شود.

 

پودر بارو (BurOW) که در مجموعهای ۱۲ پاکتی در دسترسی قرار دارد را به منظور سرکوب رشد باکتریها م یتوان به محلول افزود، اما معمولا آب به تنهایی کفایت می کند.

 

پارچه کتانی تمیزی در آب خنک خیسانده شده و پس از چند بار چلاندن، مستقیماً روی منطقهٔ مبتلا قرار دادہ می شود . خنک شدن تبخیری، موجب تنگی عروق و کاهش تولید سرم می شود.

 

کمپرس های مرطوب را نباید در موضع نگهداشت و با حوله یا پوششی های پلاستیکی پوشاند، زیرا مانع از تبخیر می شود. پارچه مرطوب موجب لیبح افتادگی (maCeration) وزیکولها شده و برداشته شدن وزیکول ها موجب دبرید مکانیکی منطقه و جلوگیری از تجمع سرم و دلمه می گردد.

 

کمپرس مرطوب را باید بعد از ۳۰ دقیقه برداشت و با یک پارچه مرطوب تازه جایگزین نمود.

 

روش دیگر، قراردادن کمپرس خشک در منطقه و مرطوب نمودن مکرر آن با استفاده از ریختن محلول به داخل پارچه است. علیرغم تداوم خنک سازی تبخیری، تحریک ممکن است از تجمع پوسته، دلمه، سرم و فزایش غلظت سولفات آلومینیوم و استات کلسیم که عامل فعال موجوددر پودر بارو است، ناشی شود.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

توالت ایرانی

توالت ایرانی بهتر است یا فرنگی و کدام روش برای نشستن بهتر است

توالت ایرانی نسبت به توالت فرنگی بهتر است چرا که طرز نشستن بر روی توالت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.