خانه » سلامت » بیماری ها » زخم دهانه رحم در خانم‌ها

زخم دهانه رحم در خانم‌ها

یکی از بیماری های زنانه که خانم ها در دوران باروری و قبل از باردارشدن باید به آن توجه داشته باشند و در معاینه های معمول مورد توجه قرار گیرد، زخم دهانه رحم است که اگرچه مشکل چندان نگران کننده ای نیست، اما نباید به آن بی توجه بود.

برای آشنایی بیشتر با زخم دهانه رحم و اینکه بدانیم ممکن است چه خطرهایی در دوران بارداری ایجاد کند، با دکتر فاطمه قائم مقامی، متخصص بیماری های زنان و زایمان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت وگو کرده ایم.

ابتدا در مورد علت زخم دهانه رحم برای خانم هایی که آن را نمی شناسند توضیح دهید.

دهانه رحم در پایین ترین بخش رحم و در بالاترین بخش واژن قرار گرفته است. زخم دهانه رحم، در حقیقت حالتی غیرطبیعی در دهانه رحم و تغییر شکل مخاط آن می باشد که با چشم قابل تشخیص است؛ سلول های زیاد به رنگ قرمز و مخملی شکل. این حالت زمانی رخ می دهد که لایه داخلی کانال دهانه رحم به بیرون رشد  کند.

به نظر می رسد که این مشکل، حالتی فیزیولوژیک و طبیعی باشد و به اشتباه به آن زخم گفته می شود. در خانم های جوان که سطح هورمون ها در آنها بالاست، در خانم هایی که قرص های پیشگیری از بارداری استفاده می کنند و در خانم های باردار، ممکن است مخاط داخل دهانه رحم به بیرون گستردگی پیدا کند که به آن «اکتروپیون» می گویند.

 زخم دهانه رحم را نباید علامت بیماری دانست، زیرا گاهی در زنان کاملا سالم هم مشاهده می شود و به دلیل اینکه بافت آن کمی نازک تر از قسمت های دیگر است، خود را بیشتر به رنگ قرمز روشن نشان می دهد. این وضعیت منجر به سرطان نمی شود.

 متاسفانه برخی پزشکان به بیمار می گویند به «زخم دهانه رحم» مبتلا شده است، بدون اینکه توضیح  دهند واقعا زخمی در کار نیست و با عمل جراحی سوزاندن یا انجماد اقدام به از بین بردن این بافت می کنند تا بافت «اسکواموس» که بافت طبیعی خود دهانه رحم است، ایجاد شود، در حالی که با گذشت زمان و به مرور و با افزایش سن در مدت 4 تا 5 سال این فرایند خود به خود اتفاق می افتد و اگر عفونت یا مشکلی وجود نداشته باشد، نیازی به انجام این اقدام ها نیست.

اگر زخم دهانه رحم، باعث افزایش ترشحات واژن شود یا هنگام روابط زناشویی باعث خونریزی شود، باید مورد بررسی بیشتر و «کولپوسکوپی» قرار گیرد

چرا انجماد را پیشنهاد نمی کنید؟

همان طور که گفتم اگر این حالت بدون عفونت باشد، نیازی به انجماد یا کرایو نیست. از طرفی انجماد، دقت تست پاپ اسمیر را که نوعی آزمون تشخیص سلول های سرطانی  است، کم می کند و ممکن است جواب مثبت یا منفی کاذب ایجاد کند.

متاسفانه در برخی مراکز بهداشتی این نوع درمان نادرست انجام می شود که اصلا توصیه نمی شود.

بیرون زدگی به خودی خود درمان هم ندارد و پیگیری و معاینه های روتین معمول نباید باعث ایجاد ترس در بیمار شود.

 در چه صورتی باید آن را جدی تلقی کرد؟

اگر این بیرون زدگی یا به اصطلاح عموم «زخم دهانه رحم»، باعث افزایش ترشحات واژن شود یا هنگام روابط زناشویی باعث خونریزی شود، باید مورد بررسی بیشتر و «کولپوسکوپی» قرار گیرد.

کولپوسکوپی، معاینه ذره بینی مخاط گردن رحم است و پزشک در آن با میکروسکوپ سه بعدی، مخاط را مشاهده می کند و با استفاده از محلول های خاصی مثل اسید استیک در محل می تواند زخم فیزیولوژیک را از نوع غیرطبیعی تشخیص دهد.

برخی مواقع این زخم ها حالت پیش سرطانی دارند که البته احتمال آن خیلی کم است. به خصوص در سنین نزدیک یائسگی یا یائسگی که ما انتظار بیرون زدگی مخاط را نداریم، اهمیت انجام معاینه ذره بینی مخاط گردن رحم بیشتر است.

 زخم  دهانه رحم علامتی هم دارد؟

این حالت در بیشتر زنان سالم هم وجود دارد و علامتی ندارد و در معاینه های معمول، پزشک متوجه این مشکل می شود.فقط گاهی باعث بروز ترشحات می شود. در زنان جوان (به دلیل روابط زناشویی بیشتر) و مخصوصا زنانی که قرص های ترکیبی خوراکی مصرف می کنند، امکان ایجاد این مشکل بیشتر است.

می توان گفت ترشحات واژینال بدون سابقه عفونت می تواند علامتی از زخم دهانه رحم باشد. برخی خانم های مبتلا هنگام روابط زناشویی ممکن است دچار خونریزی شوند که باید بعد از بررسی دقیق دهانه رحم، برایشان کولپوسکوپی انجام شود، یعنی معاینه ذره بینی مخاط گردن رحم.

 آیا ممکن است این زخم یا همان بیرون زدگی بافتی باعث ناباروری شود؟

اگر زخم دهانه رحم فیزیولوژیک و به علت بالابودن استروژن ایجاد شده باشد، باعث ناباروری نمی شود، زیرا هیچ مساله فیزیولوژیکی مانع بارداری نخواهد شد، مگر اینکه عفونت روی آن برآمدگی ایجاد شده باشد که با درمان معمولی بهبود پیدا نکند. در این صورت لازم است کرایوتراپی یا انجماد انجام شود که البته آن هم مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

بعضی ها می گویند موقع بارداری این خانم ها، احتمال دوختن دهانه رحم وجود دارد؟

خیر. دوختن دهانه رحم برای خانم هایی انجام می گیرد که دچار مشکلات مربوط به دهانه رحم از جمله سابقه سقط بالای سه ماه هستند، یا در سونوگرافی آنها مشخص شده باشد که طول گردن رحمشان کوتاه است یا بزرگی رحم احتمال زایمان زودرس را ایجاد کند.

در این صورت هم وقتی در سه ماهگی معلوم شد جنین سالم است و به علت مسایل کروموزومی احتمال سقط نیست، دهانه رحم دوخته می شود و ربطی به زخم دهانه رحم ندارد.

اگر زخم دچار عفونت شود و خانمی در بارداری و با معاینه های پزشکی متوجه این عفونت شود، مصرف داروها مشکلی برای مادر یا جنین ایجاد نمی کنند؟

وقتی باروری ایجاد شود، یعنی عفونت حادی وجود نداشته است، چون عفونت حاد معمولا مانع بارداری است. برای عفونت های معمول می توان از کرم ها یا آنتی بیوتیک هایی که برای بارداری و جنین ضرر ندارد استفاده کرد.

 آیا این زخم ها احتمال زایمان زودرس را افزایش می دهند؟

بله، اگر زخم عفونی شود، ممکن است زایمان زودرس ایجاد کند. در این صورت مراجعه منظم به پزشک و بیشتر تحت نظر بودن مادر باردار بیشتر توصیه می شود. علاوه بر این، مادر باید داروها را تا اتمام دوره درمانی مصرف کند.

 چه مدت بعد از درمان زخم دهانه رحم، یک خانم می تواند اقدام به بارداری کند؟

معمولا دو ماه بعد از کرایو و درمان عفونت با دارو می توان برای بارداری اقدام کرد.

منبع: هفته نامه سلامت

منبع :tebyan.net

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

77 دیدگاه

 1. سلام من ۲۱سالمه خیلی وقته که عفونت شدید دارم و با دارو و پماد داخل واژن خوب نشدم, چندین دوره هم پیش دکتر هم رفتم گفت مشکلی نداری فقط عفونت
  اما چند روز پیش رفتم دکتر ب محض معاینه با دستگاه ک ب زخمم برخورد کرد کلی خون ریزی داشتم و دکتر گف زخمت خیلی عمیقه و جرات نمیکنه ک دست بزنه باید چیکار کنم؟ تو رو خدا کمکم کنین

 2. سلام وقت به خیر من دو ماه پیش به علت سوزش شدید رفتم دکتر بعد از دوماه استفاده از کرم و قرص و سه بار مراجعه به دکترم و تست پاپ اسمیر دکترم میگه دیگه زخمی نداری ولی برای اینکه دوباره زخمت برنگردد باید فریز کنی
  سوال من اینه اگه دیگه زخمی ندارم و کاملا عادی هستم بدون هیچ مشکلی فریز کردن صحیحه؟ ؟؟
  ممنون از مطالب مفیدتون

 3. سلام لطفا درمورد عسل درمانی برای زخم دهانه رحم توضیح بدین واقعا خوبش میکنه همون عسل طبیعی خودمون خوبه برای استفاده البته طبیعیشو میگم موقه پریودی هم میشه استفاده کرد ممنون میشم جواب بدید

 4. کویستان مامانی

  ببخشید من بخاطر زخم رحم خیلی نگرانم لطف جوابمو زودتر بدید تا از استرس و نگرانی نمردم ممنونم ازتون

 5. سلام من شنیدم عسل اصل جواب میده چون ضد میکروب
  کساییم ک زایمان نکردن فریز نکنن چون باعث نازایی میشه میگن

 6. سلام من الان زخم رحم دارم خودم شوهرم الان نزدیک دوماه قرص مترونیدزول میخوریم ولی زخمم هنوزخوب نشده نزدیکیم باکاندوم انجام میشه من بایدچیکارکنم نمیخوم فریزکنم من نامزدم لطفا کمکم کنید

 7. با سلام .خسته نباشید من عفونت زیادی داشتم و بابتش به دکتر مراجعه کردم .دکتر گفت زخم دهانه رحمه باید لیزر بشه.منو لیزر کرد با یه سری قرص و پماد و شیاف و دارو..من به قصد تنظیم پریودی و باردار شدن رفته بودم ولی خوشبختانه یا متاسفانه بنده تو اون زمان که لیزر شدم بارداردبودم و خودم خبر نداشتم.بنظرتون اتفاقی برای جنین میفته؟؟؟

 8. سلام خسته نباشید اگه ممکنه کمک کنیدمن بعدازجراحی پاپ اسمیربی اختیارادرار ازم میاد مثل پریود ادار ازم ادرارمیاد ایا طبیعیه ممنون میشم اگه تند ترجوابم روبدین

 9. سلام من یک ساله که ازدواج کردم قبل از ازدواج عفونت دشتم والان هم دارم به دکتر رفتم گفت هم زخم دارم هم عفونت شدید از طرفی هم میخام بار دار شم چیکار کنم

 10. سلام خسته نباشید برای درمان زخم عسل درمانی جواب مده یا نه اگه تجربه کردید جواب میدید.مرسی

 11. سلام
  من 7 روز پیش یک پولیپ دهانه رحمم رو برداشتم و یک زخم هم داشتم که همانروز همزمان هر دو رو فریز کردم. از روز سوم که داروهای تجویز پزشکم رو با اپلیکاتور استفاده کردم، خونی که دفع می کنم بیشتر و غلیظتر شده. البته هنوز حالت خوناب هست. میخواستم ببینم طبیعیه؟

 12. سلام.چند روزیه که بعدازادرارو شستشوی با ریزش آب ب ناحیه تناسلیم احساس دردمیکنم.قسمت بالایی دستگاه تناسلیم کمی رنگش روشن تر از بقیه نقاطه.میخواستم ببینم چه بیماری ای دارم و چکارکنم؟

 13. سلام.نزدیک به 3 ساله سوزش ادرار دارم گفتند سنگ مثانه داری سیستوسکپی کردم وگفتند سنگ عصبی داشتی برداشتیم اما سوزشم خوب نشدهمزمان عفونت شدید داشتم بارها رفتم دکتر فریز هم کردم اما سوزش ادرار دارم و عفونت وحشتناک روزی 10 بار لباس زیرم رو عوض میکنم در ضمن ترشحاتم بو ندارن ولی خیلی زیادن تو رو به خدا چیکار کنم

 14. سلام
  مادرمن حدودا 39 سالشه الان 7 ساله زخم دهانه رحم داره هر دکتری میره میگن باید فریز کنی یا بسوزونی بعضی ازاقوام رفتن ولی جواب نگرفتن من شنیدم که باعسل هم میشه درمان شد می خواستم بدونم اگه عسل رو امتحان کنه خطری نداره ؟

 15. سلام من فریزکردم بیش از حد درد داره در حد بیهوشی رفتم،ولی خوب نشد زخمم دوباره باید فریز کنم که نمیکنم،از کسی شنیدم که با طب سنتی درمان کنم دلیلش برام منطفی بود و میخوام امتحان کنم میگفت خداوند هر دردی میده درمانش تو طبیعت هست وحتی میگفت خودش عفونت شدید داشته در حدی که از کنار پاش مبریخته با طب سنتی جواب گرفته،البته یک جای مطمئن وشناخته شده،پس با توکل به خدا پیش میریم

 16. سلام زخم رحم داشتم سوزوندم الان چهارروزه .ایا حمام کردن مشکل داره؟نزدیکی از … چطور؟

 17. سلام خسته نباشید.من قصد بارداری دارم 1سال اقدام کردم ولی هنوز نشدم امروز رفتم دکتر زنان معاینه کرد گفت رحمت زخم شده بهم پمادو قرص داد.من 22سالمه میخواستم بدونم میشه نزدیکی کرد تو دوره استفاده از پماد؟ چون جلوگیری ندارم الان.تورو خدا ج بديد واسم خیلی مهم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.