خانه » بارداری سالم و راحت تر با تغذیه مناسب

بارداری سالم و راحت تر با تغذیه مناسب

عامل مهم تسهیل بارداری و سلامت وضع حمل، رژیم غذایی صحیح است. عقیده بسیار شایع و رایج «خوردن برای دو نفر» عقیده ای پوج و نامعقول و بخصوص خطرناک است .لازم است در این مطلب از مجله پارسی وان مختصری در این باره گفتگو کنیم.

 

آیا پرخوری در  دوران بارداری و زایمان صحیح است؟

 

بارداری

 

خوردن برای دو نفر فکری نادرست است که اغلب منجر به پرخوری مادر و بزرگ شدن جنین و سرانجام اشکال در زایمان می گردد. رژیم غذایی دوران بارداری باید از غذاهای طبیعی و حیات بخش تشکیل شود و هرچه ممکن است مقدار مواد عاری از عناصر نیرو بخش آن کمتر باشد.

 

جنین برای ساختن استخوان بندی و تشکیل سایر بافت های خود به مقادیر زیادی مواد معدنی آلی نیاز دارد که باید توسط مادر از غذاهای طبیعی مانند سبزی ها، میوه ها، نان سیاه، شیر و غیره تأمین گردد.

 

نان سفید، قند و شکر، گوشت، غذاهای خمیری و نظایر آنها از مواد معدنی مورد نیاز کودک بسیار تهی هستند. بدین جهت است که بیشتر مادران بعد از زایمان به خرابی دندان ها، ضعف عمومی و سایر بیماری ها و حتی سل مبتلا می شوند.

 

وقتی رژیم غذایی مادر از لحاظ مواد معدنی کمبود داشته باشد، مخازن مواد معدنی بافت هایش بطور طبیعی مصرف و تخلیه می شود.

 

بدین جهت است که سلامت زن بتدریج دچار دگرگونی و آشفتگی می گردد. رژیم مناسب زنان باردار به صورت برنامه غذایی کامل برای انواع سیستم های بدنی تعبیه شده و زنان باردار می توانند با کمال اطمینان آن را به کار برند و با سهولت کامل کودک سالمی به دنیا آورند.

 

چه فعالیت هایی برای دوران بارداری و زایمان مناسب است؟

 

بارداری

 

طی پنج شش ماه اول بارداری مشتمال خشک و اسفنج سرد همه روزه با تمرین تنفسی باید اجرا شود و بعد از این مدت ممکن است از اسفنج نیم گرم استفاده کنند و تمرین ها را نیز تغییر دهند یا بکلی قطع کنند.

 

پیاده روی باید تا آخر ماه هشتم ادامه یابد و کارهای خانه را نیز طبق معمول انجام دهند. این اشتباه بزرگی است که در چند ماه آخر بارداری بیشتر به استراحت بپردازند و از انجام کار سر باز زنند، زیرا این کار باعث اشکال در زایمان می گردد.

 

البته تمرین باید همواره متناسب با ظرفیت و توانایی زن باردار باشد و از هرگونه خستگی های نامطلوب، نگرانی ها و تحریکات عصبی برحذر باشند.

 

از نظر تغذیه کودک نیز باید برای کودک تغذیه مناسب در نظر گرفته شود. رژیم مادر در یکی دو روز اول بعد از زایمان باید مطلقاً میوه های آبدار و مقداری شیر گرم یا سرد باشد.

 

کمی سبزی و نان سیاه برشته و کره و میوه پخته نیز در روزهای بعد میتوان به آنها اضافه کرد و از آن پس رژیم غذایی باید بتدریج توسعه پیدا کند تا کم کم به رژیم غذایی قبل از بارداری برسد.

 

بارداری

 

به طور کلی باید از خوردن غذاهای خمیری بپرهیزند و اگر یبوست وجود دارد با آب گرم فراورده های آرد سفید، قند، مربا، شیرینی، غذاهای چرب سرخ کرده، چای پررنگ، قهوه، الکل، ادویه، ترشی، سرکه اجتناب کنند.

 

مصرف گوشت و غذاهای گوشتی به مقدار کم مجاز است.


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

بررسی برخی از اهداف آینده شرکت LG

شرکت‌هایی که در زمینه طراحی و تولید گوشی‌های هوشمند مشغول به فعالیت در سطح جهانی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *