خانه » دانستنیهای خانواده » سه خصلتی که رهبران را از دیگران متمایز می کند

سه خصلتی که رهبران را از دیگران متمایز می کند

اگر هدفی در سر دارید، قبل از هر چیزی به یک تیم نیازمندید. مشارکت موجب می شود فرهنگ سکوت از بین برود و احساس مالکیت در افراد ایجاد شود. در نتیجه زمینه پیشرفت همه اعضای تیم و کل مجموعه فراهم می شود.

هر انسانی در جهان پیرامون خود تجربیاتی کسب می کند. ذهن انسان در هنگام تصمیم گیری با توجه به تجربیات به دست آمده در گذشته راه حلی را انتخاب می کند اما رخدادهای روزانه ما آنقدر گسترده است که ممکن است در کل تجربیات یک فرد نگنجد، اینجا انتخاب و تصمیم دشوار می شود.

هر یک از همکاران شما هزاران تجربه گوناگون را لمس کرده اند اما از به اشتراک گذاشتن آنها خودداری می کنند. دلایل مختلفی برای عدم مشارکت در برخی از تیم ها وجود دارد اما مهمترین آن این است که مدیران آن گروه، نتایج مثبت تیم را حاصل تلاش و تدبیر خود برمی شمرند و هرگز تیم را در نتیجه کار سهیم نمی کنند و این امر باعث کاهش انگیزه کار گروهی در تیم می شود.

اگر هدفی در سر دارید، قبل از هر چیزی به یک تیم نیازمندید. مشارکت موجب می شود فرهنگ سکوت از بین برود و احساس مالکیت در افراد ایجاد شود. در نتیجه زمینه پیشرفت همه اعضای تیم و کل مجموعه فراهم می شود.

سه خصلتی که رهبران را از دیگران متمایز می کند

چگونه می توان فرهنگ مشارکت را ایجاد کرد؟

«مستمع صاحب سخن را بر سر ذوق آورد»، انسان ها ذاتا به کسانی علاقه نشان می دهند که به حرف های آنها گوش می دهند. این امر در طول تاریخ مورد توجه بزرگان بوده و این روش را برای ایجاد مذاکره ای موفق و استفاده از نبوغ دیگران به کار می بردند. تصور کنید در یک جلسه فردی از شما راجع به تصمیمی نظر می خواهد و در هنگامی که شما شروع به صحبت می کندی توجه او به پیرامون شما جلب می شود و این احساس بی توجهی را به شما القا می کند، حال تصور کنید فردی که از شما درخواست همفکری کرده در هنگام صحبت شما، نکاتی را یادداشت می کند و مجدد با توجهی بیشتر به شما گوشمی دهد. این امر موجب خلق ایده های جدیدی در افکار گوینده می شود.

«از همکارانتان تشکر کنید و به آنها پاداش بدهید»، کاری که مورد قدردانی قرار بگیرد تکرار می شود، یکی از روش های ایجاد انگیزه مشارکت در تیم، تشویق و قدردانی از ایده های جدید است. برخی از سازمان ها برای کسانی که ایده ها و نظرات جدید و کاربردی را ارائه می دهند بیشترین پاداش را در نظر می گیرند. این قدردانی و پاداش موجب می شود اعضای تیم به رقابتی سالم برای ارائه ایده های جدید بپردازند. جالب تر این است در چنین مواقعی اعضای تیم حتی از افرادی خارج از گروه برای خلق ایده های جدید کمک می گیرند.

سه خصلتی که رهبران را از دیگران متمایز می کند

«افراد را در نتیجه تصمیمات شریک بدانید»، به طور طبیعی افراد در انجام اموری که خود آنها صاحب ایده آن بوده اند جدی تر و پیگیرتر هستند. برای ایجاد انگیزه کار گروهی یکی از روش های دیگر آن است که اعضای تیم را در نتیجه کاذر شریک کند و این حس را به آنها انتقال دهید که گویی کار مربوط به خود آنهاست. این افراد با این باور که کار نتیجه ایده خودشان است تمام تلاش خود را برای پیشبرد آن هدف انجام می دهند.

«افراد جنجالی را از گروه خارج کنید»، طبیعت برخی از افراد تکرو و جنجالی است که البته به این معنا نیست که اینگونه افراد باید حذف شوند بلکه در سازمان اموری است که فقط توسط این افراد قابل اجرا است، اما رفتارهای آنان در گروه باید مهار شود چرا که حضور این افراد باعث کاهش انگیزه کار گروهی و ایجاد رقابت های ناسالم خواهد شد و در نتیجه اعضای دیگر، یا تیم را ترک خواهند کرد یا خنثی خواهند شد.

اما این پایان راه نیست

اکنون روی میز مدیران انبوهی از ایده های جدید و نظرات متفاوت وجود دارد و تصمیم گیری سخت به نظر می رسد. مدیریت ایده های نو کاری است تجربی، چرا که برخی از ایده ها در ظاهر بسیار کارآمدند اما در عمل نشدنی، اتخاذ آنان ضربه ای به انگیزه تیم خواهد زد، بنابراین بعد از ایجاد فرهنگ مشارکت و جذب ایده های جدید تیم تحقیق باید کار خود را در زمینه میزان موفقیت آن طرح ها و پیامدهایش شروع کند و در نتیجه گزینه های انتخاب به طور چشمگیری محدودتر و کارآمدتر خواهند شد.

سه خصلتی که رهبران را از دیگران متمایز می کند

رهبران تیم به خوبی می دانند مدیریت امری است انعطاف پذیر و در بازه های زمانی مختلف متدها و مدل های مختلف مدیریتی باید اجرا شود، بنابراین رهبران، سه خصلت را در خود پرورش می دهند:

– طراحی برنامه اجرایی برای آینده

– تاثیرگذاری بر دیگران به منظور پیشبرد اهداف مشترک

– پویایی و خلق راه های جدیدتر

تیم همانند یک خانواده است. هر یک از اعضای تیم در خارج از گروه قهرمان اشخاص دیگری است. مدیران موفق موقعیت قهرمان شدن را برای اعضای خانواده خود فراهم می کنند.


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عشق و محبت

بروز عشق و محبت و داشتن خانواده شاد و سالم

عشق و محبت یکی از مهم ترین و اساسی ترین نیازهای انسان در زندگی است. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *