خانه » روانشناسی » برای زندگی بهتر » خفگی .انواع آن و کمک های اولیه برای هر کدام

خفگی .انواع آن و کمک های اولیه برای هر کدام

خفگی عارضه ای است که در نتیجه قطع تنفس به شخص دست میدهد. و او را به حال اغما و بیهوشی میبرد. این حالت به علت کمبود اکسیژن و افزایش انیدریدکربنیک بدن تولید می شود و علل مختلفی مانند وارد آمدن فشار به گلو، خفه کردن بادست، واردشدن جسم خارجی در نای، غرق شدن در آب باعث ایجاد آن میگردد.شما در این مطلب از مجله پارسی وان انواع خفگی و کمک های اولیه آن را یاد می گیرید.

خفگی

درمان خفگی در مواقع اضطراری

درمان آن در درجه اول تنفس مصنوعی است و در درجه دوم ترمیم و اصلاح گردش خون و جریانهای عصبی است. قسمت اخیر را به وسیله ماساژ سرد می توان تأمین کرد. برای ماساژ سرد، لازم است پارچه ای را در آب سرد یا آبی که کمی نمک معمولی و یا سولفات منیزی به آن اضافه کرده باشند (صد گرم سولفات منیزی در یک کاسه آب) فرو برده بفشارند و بدن بیمار را با آن مالش دهند. بخشهای نرم بدن و قسمتهای انتهایی را باید ابتدا با پارچه مشتمال کنند و سپس ماساژ دهند.

در بعضی موارد خفگی لازم است تلاش پیگیر و مداومی به عمل آورند تا بیمار حیات تازه به دست آورد. در بعضی موارد دیده شده است که پس از سه الی چهار ساعت سعی مدام، بیمار از مرگ نجات یافته است. وقتی کسی را از اتاقی پر از دود و یا گاز سمی بیرون میآورند باید دستمال مرطوب یا پارچه مناسب دیگری را روی دهان و بینی قرار دهند و حتی الامکان در آن اتاق نفس نکشند و درهای آن را بازکنند و در صورت لزوم شیشه های پنجره را بشکنند.

 

خفگی در نتیجه بسته شدن راه گلو

خفگی

کودکان و نوجوانان بعضی اوقات در نتیجه بلعیدن اسباب بازیهای کوچک یا اجسام دیگر دچار این نوع خفگی می گردند. اشخاص بالغ نیز به سبب گیر کردن تیغ ماهی در گلو یا بلعیدن لقمه بزرگ به این عارضه مبتلا می شوند. اگر بیمار کودک است او را روی زانوی خود خم کنید و با دست محکم به پشت او، در ناحیه بین دو کتف، بزنید. اگر این کار نتیجه ای نبخشید با یک دست بینی او را ببندید و فشار دهید. در این موقع کودک مجبور می شود دهان خود را برای تنفسی باز کند، شما بلافاصله با دست دیگر انگشت خود را داخل حلق او کرده سعی کنید جسم خارجی را بیرون بکشید.

اگر این کار امکانپذیر نباشد سقف دهان کودک رابا پر مرغ با انگشت یا چیز دیگری قلقلک دهید، این کار با ایجاد سرفه ممکن است جسم خارجی را به خارج دفع کند.اگر حادثه دیده شخصی بالغی باشد می تواند خود را روی صندلی یا میزی انداخته سر را به سمت پایین معلق نگاه دارد، و شخص دیگری با دست ضربه های شدیدی به میان دو شانه اش وارد کند. اگر این کار فایده ای نبخشید از دستورهای دیگری که در بالا داده شده استفاده کند.

 

جسم خارجی در گوش و بینی

خفگی

اگر حشره ای در لوله خارجی گوش داخل شده باشد، میتوان با ریختن الکل یا روغن آن را کشت و سپس با کمک یک قطعه سیم حلقه شده آن را بیرون آورد. اگر نخود یا لوبیای کوچکی داخل گوش کودکی شده باشد، هیچگاه آب به کار نبرید زیرا موجب باد کردن آن می شود. برای بیرون آوردن آن از یک قلاب سیمی استفاده کنید یا آنکه نواره چسب باریکی را به آن چسبانیده و بآهستگی بیرون بکشند. موقع بیرون آوردن جسم خارجی لاله گوش را به بالا و عقب بکشید تا مجرای گوش راست و مستقیم گردد و خارج کردن جسم آساتر شود. حلقه سیم بهترین وسیله برای خارج کردن جسم خارجی از گوش است.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *