خانه » دانستنیهای خانواده » علل افت تحصیلی در کودکان چه می تواند باشد؟

علل افت تحصیلی در کودکان چه می تواند باشد؟

همیشه افت تحصیلی یک مشکل جدی است ، است که یک سری تحقیقات ضروری و فوری را ایجاب می کند. امکان دارد این مسئله در ارتباط با یک بیماری بحرانی و حاد باشد، در این صورت به احتمال قوی قابل معالجه و درمان خواهد بود؛ البته اکثراً ناشی از مشکلات خاص روانی است که تشخیص و درمان آن بسیار حائز اهمیت می باشد.ما در مجله اینترنتی پارسی وان در مورد علل افت تحصیلی در کودکان چه می تواند باشد، بیشتر توضیح خواهیم داد.

موارد زیر پاره ای از علل اصلی افت تحصیلی و  انحطاط ذهنی را بیان می کند.

 

۱) علل عاطفی و عوامل مربوط به خانه:

 

افت تحصیلی

نگرانی ها، اضطراب ها و ناامنی ها ممکن است موجب افت تحصیلی جدی شوند گاه این مشکلات به ناشادی، آشوب خانگی، نگرانی دربارهٔ صبر والدین، بیماری، داغدیدگی ، مشکلات مادّی و یا احساس ظلم و ستم در خانه ، مربوط می شود. اضطراب در مدرسه نیز می تواند مربوط به کار مدرسه، ترس از معلم، آزار و اذیت یا سر به سر گذاشتن باشد، در ضمن امکان نگرانی دربارهٔ سلامت، اینده، یا انتخاب حرفه نیز، وجود دارد.

یکی از علل مهم انحطاط و افت تحصیلی و کاری  اثر و نفوذ دوستانی است که به نوعی تمایل به بزهکاری داشته و عموماً خاطیان آینده اجتماع هستند. آنها مخالف کار، انضباط و در تضاد با همه کسی و همه چیز می باشند.

 

مطالعات دیل و گریفیث

دیل و گریفیث (۱۹۹۵) در کتاب خود به نام «سراشیبی نهر» ۳۹ کودک را که توان ذهنیشان رو به زوال بود در حالی که بهرهٔ هوشی خوبی داشتند و به مدرسه گرامر می رفتند، مورد مطالعه قرار دادند. قابل توجه این که فقط یک مورد از ۷۸ پدر و مادر این بچهها، در مقایسه با ۸۳ درصد گروه کنترل، خود به این گونه مدارس رفته بودند.

از ۳۹نفری که وضعشان بهبود یافته بود ۳۹نفر متعلق به طبقات اجتماعی خوب تا متوسط بودند:37 نفر از ۳۹ نفر از طبقات اجتماعی متوسط و پائین و ۲ نفر دیگر به طبقهٔ اجتماعی نسبتاً خوبی تعلق داشتند. از جمله عوامل دخیل در این امر مشکلات و درگیری های خانگی، نداشتن محلی برای کار و مطالعه و بی تفاوتی و غیبت والدین را می توان نام برد. همچنین گاه داغدیدگی، بیماری یکی از والدین، تغییر مدرسه و فراوانی رقابت های خارج از خانه نیز مزید برعلت شده بودند،.

این محققان خاطرنشان می سازند که در موارد بسیاری بین کارکنان مدرسه و کودکان روابط بد و نامطلوبی وجود داشته و در ضمن در دفتر مدرسه اطلاعات و دانش کافی از خانهٔ دانش آموزان موجود نبوده است.

۲) مشکلات مربوط به مدرسه:

 

افت تحصیلی

زوال و انحطاط در کار و همچنین بی حوصلگی و عدم علاقهٔ کودک ممکن است در نتیجهٔ تدریس بد، غیبت های مکرر از مدرسه، تغییر مدرسه و یا انتخاب غلط مواد درسی باشد.

رغبت افراط آمیز به پیشه و حرفهٔ خارج از خانه، خواه بازی و یا رغبت های دیگر نیز، امکان دارد افت تحصیلی جدی در کار مدرسه را موجب گردد که معمولاً این عامل از چشم معلم دور می ماند.

پسری را می شناسم که ناگزیر به ترک یک مدرسهٔ خوب شد، زیرا معلمانش گفته بودند که سطح هوشی او برای بهره بردن از نوع آموزش و پرورشی که ارائه می شود کافی نیست.این پسر اوقات بسیاری را صرف ورزش می کند و در این امر بسیار پیشرفته است. بهره هوشی او ۱۹۵ می باشد، و در یک مدرسهٔ دیگر موقعیت ممتازی به دست آورده و بعدها نیز همان وضعیت و رتبهٔ عالی را در دانشگاه کسب کرده است.

۳) اثرات مواد مخدر و داروها:

 

افت تحصیلی

 

مواد مخدر، و داروهائی که برای درمان بیماری هایی خاص و به ویژه صرع به کار می رود، یکی از مهمترین عوامل بازدارنده برای کودک است. معلمان باید آگاه باشند که داروهای مؤثر در درمان صرع، احتمالاً همگی دارای اثرات جنبی آزار دهنده ای هستند، به ویژه باربیتوراتها که اختلال در تمرکز حواس را موجب می شوند، و نه فقط ایجاد خواب آلودگی کرده، بلکه انحطاط رفتار در جهت پرخاشگری، تحریک پذیری و بی خوابی و احتمالاً آسیب بر حافظه را نیز در پی دارند.

البته برخی از این نشانه ها بستگی به بالا بودن سطح خون داشته و الزاماً به علت مصرف مقدار زیاد دارو نیست. داروهای دیگری که برای درمان صرع استفاده می شود، نیز گاه در عملکرد مدرسه ای کودک اختلال ایجاد می کنند.

عده ای از پزشکان برای درمان پرجنب و جوشی و دیگرنشانگان، داروهائی را تجویز می کنند. همهٔ این داروها اثرات جنبی احتمالی دارند که ممکن است به افت تحصیلی بیانجامد.

4)نقص بینائی یارا شنوائی:

 

افت تحصیلی

معلمان و پزشکان باید به خاطر داشته باشند که کودک خود نمی تواند نقص بینایی و شنوایی اش را تشخیص دهد، بلکه این دیگران هستند که باید این نارسائی او را کشف و درمان کنند.

۵) بیماریهای متابولیسمی:

معمولاً در کودکان دیابتی حملات شدید یا تکراری هیپوگلیسیمی (قند پائین خون) به مغز آسیب می رساند.

۹) بیماریهای ارثی دستگاه عصبی:

معروفترین این گونه بیماری ها آتاکسی فردریش است که معمولاً بر ۲یا ۳ عضو خانواده اثر می گذارد، و به تدریج وضع کودک را تا حد نشستن بر صندلی چرخ دار و در انتها مرگ ناهنجار تغییر می دهد. شكل های دیگری که همراه با تشنجات و حملات پیشرونده است عبارت می باشد از کوری یا کری همراه با زوال عقلی و ذهنی.

۷) مسمومیت سرب:

این مسمومیت نیز یکی از علل مهم زوال و انحطاط ذهنی، در پاره ای از مناطق می باشد.

۸) تومورهای مغزی:

نخستین نشانهٔ آن، گاه نامطلوب شدن فعالیت و کار مدرسه ای است.

۹) پسیکوزها:

رشد و گسترش بیماری اسکیزوفرنیا یا دیگر پسیکوزها سبب نزول عملکرد کودک و افت تحصیلی او می شود.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *