خانه » دانستنیهای خانواده » اختلالات یادگیری و خصوصیات و ویژگی های آن

اختلالات یادگیری و خصوصیات و ویژگی های آن

در مورد اختلالات یادگیری ، اگر به شرح حال و تاریخچهٔ خانوادگی فرد مراجعه کنیم می توانیم تقریباً به طور ثابت، همین شکایت رادرابعاد مختلف بیابیم، به چنین مسأله ای اگر در تاریخچهٔ خانوادگی برنخوریم قویاً باید در مورد به کارگیری دقت در تشخیص خود، تردید کنیم.ما در مجله اینترنتی پارسی وان در مورد اختلالات یادگیری و خصوصیات و ویژگی های آن بیشتر توضیح خواهیم داد.

 

اختلالات یادگیری

هنگامی که کودکی مبتلا به نارساخوانی ویژه ای است، در تاریخچهٔ خانوادگی او ممکن است عمدتاً مشکل نارسانویسی، یا تأخیر در برتری جانبی دست و با تأخیر در حرف زدن، همراه با تأخیر جزئی در خواندن و گاه نیز تأخیری کاملاً مشابه وضع فعلی کودک دیده شود. وراثت توسط ژن های اوتوزومی بارز مندل رخ می دهد. رواج این شرایط در بین پسران پنج برابر بیش از دختران است باتوجه به دوقلوها جنبهٔ ژنتیکی این اختلالات را بهتر می توان دریافت.

به این ترتیب که اگر یکی از دوقلوهای همسان، دچار این ناتوانی، باشد، دیگری هم آن را خواهد داشت، ولی اگر یکی از دوقلوهای ناهمسان دارای این مشکل باشد، دیگری به درجهٔ خفیفتری از آن مبتلا خواهد بود. مشکلات عاطفی، علت اختلالات یادگیری نیستند، ولی آن را تشدید کرده، درمان را دشوارتر می سازند.

 

مشخصات اختلالات یادگیری (شامل دیسلکسی )

کودک در خواندن و نوشتن حروف اشتباه می کند. خلاف جهت می خواند، اشتباهاً حرفی را به جای حرف دیگر به کار می برد، حروف را به ترتیب غلط می خواند (برای مثال را، ار و دارا و شکا، رادا و کشا تلفظ می شود) حروفی را حذف می کند، مانند پلاک، که لاک گفته می شود، حروف مشابه مثل ب و ث یا ج وخ را به جای یکدیگر به کار می برد، حروف و هجاها را صحیح تلفظ می کند.

اما قادر نیست هجاها را به صورت کلمات ترکیب کرده، یا حروف را به درستی تلفظ کند گاه نیز آنها را نمی شناسد، کلمات کوتاه را اشتباه و کلمات بلندتر را به درستی ادا می کند، علیرغم خواندن صحیح قادر به درک و فهم معنای کلمات نیست، نمی تواند کلمات را به هجاها تجزیه نماید، ارقام و اعداد را به درستی می خواند ولی در خواندن صحیح کلمات مشکل دارد، در نوشتن حروف را جابه جا می گذارد.

حروفی را حذف یا معکوس کرده، و حروف مشابه را با یکدیگر اشتباه می کند حروف را بافواصل زیاد از یکدیگر جدا می سازد و یا اینکه بیشی از حد به هم نزدیک می نویسد، گاه حروف را کاملاً به یکدیگر متصل نمی کند، کلمه ای را به درستی بیان کرده، ولی قادر به نوشتن آن نیست، کلمات کوچکی را جامی اندازد و یا آنها را در جمله در جای مناسب خود قرار نمی دهد، کلماتی را به شکل تصویر معکوس آن می نویسد، به آهستگی نوشته، اغلب کاغذ را در زاویهٔ عجیبی قرار می دهد، گاه عمل نوشتن را با پیچ و تاب اعضاء صورت و بیرون آوردن زبان از دهان همراه می کند.

اختلالات یادگیری

 

قادر به ایجاد همبستگی بین صدای کلمات ونوشتن آن نیست و در نتیجه به غلط هجی می کند. تقریباً همیشه ناهنجاری هایی در برتری جانبی دست وجود دارد، و معمولاً استفادهٔ مساوی از دو دست و گاه نیز وضع جانبی متقاطع مشاهده می شود. این گزام (۱۹۹۳) پی برد که از ۷۸ مورد، فقط ۲۹ درصد شدیداً از راست یا چپ برتر بوده اند، و ۱۸ درصد نیز ذوالیمینین محسوب شده، قدرت استفادهٔ مساوی از هردو دوست را داشته اند.

معمولاً تشخیص راست – چپ دستی مشکلاتی به همراه دارد، و این تشخیص در درس هایی چون جغرافیا و هندسه مسائلی می آفریند. برای نمونه، کودک ممکن است رودسوزن را در ساحل شرقی و رود تایمز را در غرب بریتانیا بداند. گفته می شود پوان کر، که احتمالاً بزرگترین ریاضی دان سرزمین فرانسه است، تاحدودی چنین مشکلی را داشت و به همین جهت قادر به انجام مسائل هندسه نبوده است.

مشکلات دیگری که این کودکان دارای اختلالات یادگیری تجربه می کنند، عبارتند از هجی کردن و گاه نیز مشکلاتی در علم حساب و کورنتی در موسیقی، در دفتر تمرین یکی از بیماران من، صفحهٔ مربوط به جمع به ترتیب زیر بود.

16+1= 71

14+1= 51

دقت بینایی و شنوایی در اختلالات یادگیری

 

اختلالات یادگیری

 این کودکان معمولاً در کسب مهارت های گفتاری تأخیر دارند و اغلب نویسندگان بدی هستند و کلاً ناموزون و بی مهارت می باشند. به همین جهت اکثراً در بازی ها ناموفقند. درضمن پرجنب و جوش، گیج و آشفته بوده، تمرکز حواس دقیقی ندارند.

بادر (۱۹۷۱) این مشکل را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است. او می نویسد که «خواندن مستلزم ادراک بینائی و قوهٔ تمیز، حافظه و یادآوری حاصل از بینایی، جهت یابی صریح و یکپارچگی بینایی و شنوانی است. یکپارچگی بینائی و شنوائی به مفهوم انتقال رمزهای بینایی حروف به معادل های شنوائی معنی دار می باشد، که شامل ترکیب صداهای حروف به هجاها و هجاها به کلمات است.

هجی کردن مستلزم انتقال معکوس صداهای گفتاری به معادل های رمزهای بینایی آن است. علاوه بر عملکرد بینایی که پیش نیاز خواندن است، این یکپارچگی، ادراک شنوایی و قوهٔ تمیز و حافظهٔ منتج از شنوایی را ایجاب می کند. نوشتن علاوه بر مهارت های ظریف حرکتی و هماهنگی مهارت های حرکتی بینایی و حرکت ماهیچه های مربوط به حس لامسه، مستلزم حافظه و همبستگی مداوم بین خواندن و هجی کردن است.»

چالفرانت و فلات هاوس (۱۹۷۱) می نویسند که «خواندن مستلزم یادگیری بینایی و شنوایی، ادراک اطلاعات بینایی و شنوایی، تجزیه و ترکیب، ذخیره و حصول مجدد، و پاسخ های برآیند (بازده) است. امّا کودکان مبتلا فاقد حسن فضایی بینایی لازم و تشخیصی شنوایی هستند.


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

خواص خرما

50 خواص خرما و مضرات خرما را بدانید

خرما برای سلامتی فواید زیادی دارد. یکی از مهمترین خواص خرما انرژی آن است. به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *