خانه » سلامت » چگونه از تداعی کلمات برای تقویت ذهن استفاده کنیم؟

چگونه از تداعی کلمات برای تقویت ذهن استفاده کنیم؟

برای داشتن یک حافظه قوی استفاده از سیستم های تداعی کلمات ضروری است. یاد آوری خاطرات بصورت مجرد و تنها نیست، بلکه بصورت شبکه ای و زنجیره ایست هر زنجیره سبب یادآوری زنجیرهٔ بعدی می شود.ما در مجله اینترنتی پارسی وان در مورد چگونه از تداعی کلمات برای تقویت ذهن استفاده کنیم، بیشتر توضیح خواهیم داد.

تداعی کلمات

 

هیچ اندیشه و خاطره ای به صورت ناگهانی بروز نمی کند مگر آنکه بوسیلهٔ یک اندیشه یا خاطرهٔ دیگری احیا شود بین خاطرات و اندیشه ها در حافظه ارتباط وجود دارد. بنابراین برای اینکه بتوانید مطالب را بخوبی بخاطر بسپارید تا در موقع لزوم به یاد آورید باید بین آنها یک ارتباط و تداعی کلمات خوبی برقرار سازید.

اگر در بیاد آوری کلمات مشکل دارید، بدین علت است که سعی کردید کلمات را بصورت تک تک و مجزا حفظ کرده و بخاطر بسپارید و چون از سیستم های تداعی کلمات برای یادگیری آنها استفادہ نکرده بودید در یادآوری آنها مشکل داشتید. لذا اگر بتوانید یک تداعی خوب بین کلمات برقرار کنید نه تنها در یادآوری آنها مشکلی ندارید بلکه مدت ها (بسته به نوع تداعی کلمات) در حافظهٔ شما باقی می ماند.

 

سیستم های تداعی کلمات

 

تداعی کلمات

 

1. مضحک

ارتباط بین اشیاء یا مفاهیم باید فوق العاده مضحک و مسخره و غیر منطقی باشد.

2. تحرک

استفاده از سیستم تحرک در هنگام تداعی بین اشیاء بسیار مفید است.

3. مبالغه

تا حد ممکن شیء مورد نظر را بزرگ و اقرار آمیز کنید.

۴. رنگ:

کاربرد رنگ خصوصاً رنگ های مضحک (مثلاً انسان آبی رنگ) در هنگام ارتباط بسیار مؤثر است.

۵. جابجایی

جابجایی خود تاثیرمهمی در بخاطر سپاری مطالب دارد. مثلا تصور کنید بجای اینکه با خودکاری بنویسید با قاشق بنویسید.

۶. استفاده از خود

تا حد همکن خودتان در هنگام ارتباط بین اشیا حضور داشته باشید یعنی همه چیز را به خودتان نسبت دهید.

7. ارتباط کاملا بهم پیوسته

در صورتی که دو شی مورد نظر کاملا بهم پیوستگی داشته باشند و فکر می کنید که استفاده از این پیوستگی در بخاطر سپاری آنها مؤثرتر از سیستمهای دیگر است می توان از آن استفاده کرد. مانند: مسواک و دندان یا واکس و کفش

توجه: سعی کنید تا حد ممکن از سیستم آخری (ارتباط کاملا به هم پیوسته) استفاده نکنید مگر آنکه دو شیء فوق العاده به هم مربوط باشند مانند همان مسواک و دندان. در غیر این صورت ارتباط هر چه مسخره تر باشد بهتر در حافظه می ماند.

 

نکات مهم در تداعی کلمات

 

تداعی کلمات

 

نکته مهم ۱ – ارتباطی را که بین اشیاء برقرار می کنید باید کاملا تجسم کنید و به اصطلاح با چشم ذهن ببینید و در حافظهٔ خودتان ثبت کنید. تنها ساختن جمله بدون تجسم کردن هیچ فایده ای ندارد. باید آن حالت و آن صحنه را پیش خودتان تجسم کرده و ببینید در این صورت است که آن ارتباط برای مدت طولانی در حافظه شما ثبت می گردد.

اگر فقط بوسیلهٔ ساختن جمله بخواهید ارتباط برقرار نمایید بزودی فراموش می کنید و اصولاً ساختن جمله و حفظ کردن آن هیچ فایده ای ندارد. فقط باید آن حالت را تجسم کنید.

نکته مهم ۲ – مدت زمان ارتباط مهم نیست بلکه به وضوح دیدن و تجسم کردن آن صحنه مهم است حتی اگر یک لحظه طول بکشد. هر چقدر آن حالت را واضح تر تجسم کنید بهتر می توانید به خاطر بسیارید.

نکته مهم ۳- هر شیء را فقط با شیء قبل و بعد از خودش ارتباط دهید و با اشیاء دیگر ارتباط ندهید تا در موقع یادآوری دچار مشکل نشوید.

نکتهٔ مهم ۴- تا حد ممکن استفاده از سیستم مضحک را در تمامی ارتباطات به کار گیرید هر چقدر تجسم مضحک تر باشد بهتر در خاطره می ماند.

اگر سیستم های تداعی کلمات را بخوبی فرا گرفته اید اکنون کلمات تست حافظه را بخوانید و با استفاده از سیستم های تداعی بین انها ارتباط برقرار نمایید قبل از اینکه ادامهٔ مطالب را بخوانید ابتدا سعی کنید خودتان بین کلمات ارتباط برقرار کنید و بعد تداعی های زیر که برای آن کلمات ساخته شده اند را بخوانید.

توجه داشته باشید که تداعی بین کلمات زیر فقط یک نمونه از تداعی ها می باشد و فقط جهت آشنایی شما با طرز ارتباط بین کلمات نوشته شده است و به هیچ عنوان به معنای بهترین نوع تداعی نیست.

شما ممکن است تداعی بسیار بهتر و زیباتر (البتہ منظور مضحک تر) از آنچه که در زیر آمده است بسازید و اصولاً آن نوع تداعی که خودتان بین اشیاء برقرار سازید بهترین نوع برای خود شماست.

 

در یادآوری کلمات از روش زیر می شود استفاده کرد:

 

تداعی کلمات

 

۱- مداد – ماشین

کنار خیابان منتظر ماشین بودم، ناگهان ماشینی که راننده آن یک مداد بود جلوی پایم ترمز کرد و من هم سوار شدم چقدر خوب رانندگی می کرد! (استفاده از سیستم های مضحک، تحرک و استفاده از خود).

2- ماشین – گنجشک
با ماشین خودم در جاده های شمال رانندگی می کردم، ناگهان گنجشکی که به جای افسر لباسش را پوشیده بود جلویم را گرفت و بدون هیچ علتی مرا جریمه کرد، چه گنجشک بدجنسی ! (استفاده از سیسمتهای مضحک، جابجایی، تحرکت و استفاده از خود).

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

خواص بلوط

خواص بلوط و معرفی 5 مورد از مهمترین آنها بر روی سلامتی

بلوط دانه نوعی از درخت های خود رو ، به همین نام می باشد. شما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *