خانه » روانشناسی » بی خوابی و ارتباط آن با مشکلات روزمره

بی خوابی و ارتباط آن با مشکلات روزمره

دکتر (جان بیگ الو) نویسنده کتاب اسرار خواب عقیده دارد که اعصاب چشم ها و گوش ها و بینی و پرزهای معده و همچنین سلولهای مغز در شب به هنگام خواب فعالتر هستند و دلیل اصلی خواب را چنین عنوان می کند: ناحیه والای روح از طریق تجرید به طبیعت برتر پیوند میخورد و در شکل بندی عقل و درایت ما سهیم میگردد.در این مطلب از مجله پارسی وان با ما همراه باشید تا برایتان بگوییم که چرا می خوابیم و علت بی خوابی چیست.

بی خوابی

بی خوابی چه مشکلاتی را بوجود میاورد؟

بی خوابی شخص را دچار آشفتگی و عصبانیت و اختلال رفتار و گفتار میسازد. دکتر (جورج استیونسون) استاد برجسته سازمان ملی بهداشت روانی امریکا دراین باره چنین اظهارنظر کرده است :من تصور می کنم که هر کسی حداقل به شش ساعت خواب و یا بیشتر در شبانه روز احتیاج دارد تا بتواند تنی سالم داشته باشد آنهایی که به کمتر از این قانعند سخت در اشتباهند دانشمندانی که درباره این خصیصه مطالعه کرده اند به این باور دست یافته اند که بی خوابی مداوم موجب اختلالاتی در زمینه های روانی می گردد.از یاد نبرید که انسان به هنگام خواب است که از حیث روحی پر می شود و نشاط زندگی بعد از استراحتی ممتد و منظم در ما به وجود میآید.

دکتر (رابرت اوبراین) یکی از روانشناسان امریکائی در مقاله ای که در مجله ریدرز دایجست نوشت نتیجه آزمایشهای خود را در مورد خواب به این شرح بیان کرد از سه سال قبل توسط مؤسسه تحقیقاتی والتر رید واشنگتن آزمایشهایی برروی افراد داوطلب نظامی و یا غیرنظامی  انجام گرفت و اینان توانستند مدت چهار شبانه روز بدون اینکه بخوابند و دیده برهم گذارند طاقت بیاورند. در طی آن مدت و بعد از آن صدها تست بر روی آنان صورت گرفت تا از دگرگونی تغییرات احتمالی در شخصیت و جسم و روح ایشان اطلاع حاصل شود: نتایج به دست آمده موجب شگفتی بسیار روانکاوان و دانشمندان در قلمرو اسرارآمیز خواب گردید اکنون محرز شده است که مغز خسته چنان حریصانه خواهان خواب میگردد که حاضر است برای دست یافتن بدان از هیچ فداکاری دریغ نورزد.

افراد چه مدت می توانند نخوابند؟

بی خوابی

از نتایج آزمایشها معلوم گردید که تنها بعد از سه چهار ساعت بی خوابی است که چرتهای کوتاه شروع میشود و درست همچون مواقع خواب، پلک ها سنگین می شوند و ضربان قلب کندتر میگردند. هر چرت بیش از ثانیه ای طول نمیکشد. این لحظات کوتاه دوران نا آگاهی نام گرفتند و سرشار از رویاها و تصاویر گشتند و هر اندازه بر مدت بی خوابی افزوده می شد، بر تعداد چرتها اضافه می گردید و مدت آنها بیشتر می شد و به دو یا سه ثانیه میرسید حتی اگر در بین این خفتگان خلبانی هم وجود داشت که بایستی هواپیمای خود را در هوای توفانی به مقصد برساند قادر نگشته بود براین لحظات کوتاه و گرانبهای چرت و مدهوشی غلبه نماید. این امر ممکن است برای هرکس پیش آید بخصوص برای رانندگانی که ساعتهای متمادی پشت فرمان مینشینند و به رانندگی می پردازند.

یکی دیگر از بهره های شگفت انگیزی که از پژوهشها به دست آمد این بود که حافظه و ادراک در هنگام بیخوابی دچار اختلال و بینظمی می شوند. بسیاری از افراد داوطلب در روزهای آخر بی خوابی قادر به حل ساده ترین مساله ریاضی نمی شدند و از عهده کارهایی که قبل از آن به سادگی انجام میدادند برنمیآمدند به این علت است که اگر خلبانی به بی خوابی دچار گردد نخواهد توانست در صفحه فرمان باد و ارتفاع و فشار و هوا و غیره را که در یک نگاه بایستی از زیر نظر بگذراند تا فرود آرامی داشته باشد، کنترل نماید.

چرا می خوابیم؟

بی خوابی

نتایج تحقیقات نشان داده است که باید در این عقیده راسخ بود که هدف غایی خوابیدن معافیت و رهایی از فعالیتهای روزمره نیست. به عبارتی هیچ قسمتی از حیات انسان در خور آن نیست که در رشد و گسترش روحی وی مورد مداقه قرار گیرد زیرا در آن احوال است که جدای از پدیده های جهانی در خواب به سر میبرد.وجدان آگاه هرکس در معرض غلیانات و جوش و خروش و مبارزات و برخوردهای روزانه قرار دارد و الزاماً بایستی به طور موقت هم که شده خود را از آن جهان عینی و حسی برکنار نگه دارد و در آن مدت با عقل و درایت ذاتی خود رابطهای نزدیک تر برقرار سازد و در آن احوال رفع مشکلات و دشواری ها و حل مسایل غامض زندگی را از ضمیر باطن مطالبه نماید.هر گوشه خلوت و دنج، به دور از سر و صدا و هیاهوی زند گی و گرفتاریهای روزمره نوعی خواب تلقی می شود. پس برای ایجاد آن حالت در خود بهتر است آرامش باطنی را در خویش به وجود آورید تا نه مثل خواب زدگان بلکه هم چون کسانی که رفع مشکلات خود را در عالم خواب می جویند. ضمیر باطن را به یاری بخواهید.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *