خانه » سلامت » مینیسک زانو و نحوه تشخیص پارگی مینیسک

مینیسک زانو و نحوه تشخیص پارگی مینیسک

مینیسک زانو از جنس بافت فیبروکارتیلاژ و غضروفی بسیار محکم و مرتجع می باشد. عمل اصلی مینیسک زانو عمق دادن به حفره مفصلی و تعدیل فشارهای وارد بر زانو می باشد.حرکت چرخشی استخوان درشت نی در زیر مینیسک زانو صورت میگیرد حال آنکه حرکات خم شدن و باز شدن زانو در بالای می نیسک صورت میگیرد.در این مطلب از مجله پارسی وان شما را با مینیسک زانو و آسیب های آن آشنا می کنیم.

مینیسک زانو

علت آسیب های مینیسک زانو

پارگی و یا در رفتگی کامل می نیسک ممکن است در اثر ضربه مستقیم و یا پیچیدگی شدید صورت گیرد. در ورزشکاران، صدمه می نیسک داخلی نود درصد (90%) بیشتر از صدمه می نیسک خارجی اتفاق میافتد، دلیل آن، ارتباط مستقیم لیگامنت دو طرفی درشت نی با می نیسک داخلی می باشد. لذا حرکت چرخشی زانو باعث کشیدگی آن می شود. پس صدمه و پارگی لیگامنت دو طرفی درشت نی بیشتر از لیگامنت دو طرفی نازک نی اتفاق میافتد. یک ضربه شدید که بر جانب خارجی زانو وارد آید، باعث نزدیک شدن زانو به صفحه عمودی بدن می شود و در نتیجه ممکن است پارگی یا کشیدگی لیگامنت دو طرفی درشت نی اتفاق افتد. پارگی یا کشیدگی لیگامنت دو طرف داخلی به نوبه خود باعث به حرکت در آوردن می نیسک داخلی می شود.

پیچ خوردگی مینیسک زانو

پیچ خوردگی کم شدت ولی مکرر زانو باعث کاهش قدرت و ثبات زانو شده و در نتیجه می نیسکها صدمه پذیرتر خواهند شد. بیشترین درصد صدمه می نیسک داخلی منتج از چرخش داخلی شدید و ناگهانی ران بر روی درشت نی می باشد. البته این امر هنگامی اتفاق می افتد که پا محکم در جائی ثابت شده و زانو کمی خم باشد. چنین حرکتی نیروی یا تولید می کند که می نیسک را از مسیر اصلی آن خارج می کند و در نتیجه باعث اهرم شدن مینیسک زانو بین دو کندیل استخوان ران می شود.

پارگی مینیسک زانو

مینیسک زانو

معمولترین نوع پارگی می نیسک، پارگی طولی آن میباشد.. به این نوع آسیب می نیسک، پارگی دسته پاکتی نیز اطلاق می شود. بعد از پارگی، می نیسک بهبود نخواهد یافت زیرا فاقد رگ خونی مستقیم میباشد. مواد غذایی می نیسکها با توجه به قانون اسمز از مایع سینوویال تأمین می شود. بعد از پارگی می نیسک قسمت پاره شده سخت شده و در نهایت آتروفی می شود. در بعضی مواقع قسمت پاره شده از بقیه می نیسک جدا شده و در داخل مفصل بین استخوان درشت نی و ران قرار میگیرد، و منجر به قفل شدن زانو می شود. در مواقعی که قفل شدن زانو مکررا اتفاق میافتد، عمل جراحی ضرورت پیدا می کند. تشخیص دقیق صدمات می نیسک بسیار دشوار است. برای تعیین و تشخیص صدمات می نیسک گرفتن تاریخچه کامل از صدمات، اهمیت فوق العاده ای دارد. گرفتن تاریخچه شامل مراتبی مبتنی بر به دست آوردن اطلاعات درباره صدمات گذشته زانو و به دست آوردن اطلاعاتی درباره چگونگی وقوع صدمه جدید می باشد. تشخیص صدمه می نیسک فوری و قبل از اینکه تورم و اسپاسم عضلانی در مفصل تغییر شکل ایجاد کند، باید صورت بگیرد.

تشخیص پارگی مینیسک زانو

مینیسک زانو

درد شدید زانو، عدم حرکت، و حساسیت زیاد در هنگام لمس  کردن از علائم صدمات می نیسک می باشد. بعد از صدمات زانو تمام آزمایشات مربوط به حرکات غیر طبیعی زانو باید به مورد اجرا گذاشته شود، تا اگر پارگی لیگامنتهای دو طرف درشت نی و نازک نی و یا پارگی لیگامنتهای متقاطع اتفاق افتاده باشد مشخص شود. همراه با آزمایشات فوق آزمایش زیر نیز بهتر است به مورد اجرا گذاشته شود. برای تشخیص پارگی می نیسک از آزمایش زیر می توان استفاده کرد.

1. در حالیکه زانو به حالت نیمه خم قرار دارد یک دست بر روی کشگک و دست دیگر مچ پا را محکم نگاه می دارد.

2. زانو را به آرامی باز کرده و در همان حال ساق را چرخش میدهیم. چرخش و باز شدن زانو باید تواماً صورت گیرد.

3. شنیدن یا احساس کردن صدای تیک تیک نشانه پارگی می نیسک است

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.