خانه » دانستنیهای خانواده » محیط مناسب جهت مطالعه چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

محیط مناسب جهت مطالعه چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

ایجاد محیطی که برای شخص و جهت مطالعه مناسب باشد، اهمیت بسیار زیاد دارد. ولی عناصر تشکیل دهنده یک محیط مناسب برای مطالعه برای همه کسی یکسان نیست.ما در مجله اینترنتی پارسی وان در مورد محیط مناسب جهت مطالعه چه ویژگی هایی باید داشته باشد، بیشتر توضیح خواهیم داد.

جهت مطالعه

 

هر کسی بایستی مطابق با شرایط زندگی و امکانات و هدفی که از مطالعه دارد، فاکتورها و پارامترهای ایجاد محیط سالم جهت مطالعه را برای خود یافته و آنها را ایجاد کند. هر چند بطور کلی می توان چند عامل اساسی مشترک را نام برد که می تواند در بیشتر موارد در ایجاد محیط سالم آموزشی و مطالعه کمک کند.

 

۱) انتخاب اطاقی جهت مطالعه:

ابتدا کافی است اطاقی جهت مطالعه که بتواند بطور روزمره و در صورت امکان حداقل در یک ساعات معینی از روز در اختیار شخصی باشد، بهتر است این اطاق بصورتی باشد که بتوان در آن میز مطالعه مناسب و صندلی قرار داد و همینطور در آن کتاب ها و جزوات را بطور پیوسته دسته بندی و منظم چید.

سعی کنید مطالعات خود را در یک مکان انجام دهید. محیط آشنای یک اتاق  و عادت به آن، به مرور باعص ایجاد خوی آشنا و در نتیجه تمرکز حواس می شود، بطوریکه کم کم نسبت به فضای اطراف بی توجه شده، فقط در مطالعه خود غوطه ور می شوید.

 

۲) ایجاد محیط آرام و ساکته:

 

جهت مطالعه

محیط مطالعه باید آرام و ساکت باشد، بطوریکه سرو صدا و مزاحمتی از طرف سایرین متوجه شخصی که مطالعه می کند نشود. در محیط مطالعه بایستی هوای آزاد و تازه جریان داشته باشد تا اکسیژن کافی برای شخص مطالعه گر وجود داشته باشد، چرا که تمرکز حواس نیازمند حداکثر کارایی و کفایت جسمی و روحی است.

اطاقی که اکسیژن بقدر کافی نداشته باشد، باعث خستگی شخص شده، مانع تمرکز حواس می گردد. همچنین محیط مطالعه بایستی دارای درجه حرارت و نور مناسب جهت مطالعه باشد.

 

۳) دور بودن از عوامل مزاحم:

 

جهت مطالعه

بایستی محیط مطالعه از آنچه که باعث حواس پرتی شخص می گردد، مانند ضبط صوت و تلویزیون که باعث وسوسه شخصی مطالعه گر می گردد، بایستی از اطاق مطالعه حذف گردد و همینطور وجود و نصب عکس هایی که بنوعی می تواند خاطراتی را در بیننده زنده کند، مضر می باشند.

متأسفانه گاهی مشاهده می شود که تعدادی از دانش آموزان در و دیوار اطاق خود را با عکس ها و پوسترهایی از هنرپیشگان و ورزشکاران پر کرده اند که بخودی خود عمل اشتباه آنان مشخص است.

تا آنجا که امکان دارد سعی کنید در محلی که دیگران هم در آمجا حضور دارند مطالعه نکنید خواه حضور دیگران به صورت استراحت باشد و یا کارهای دیگر، هرچه هست باعث از بین رفتن تمرکز می شود.

سعی کنید هنگام مطالعه هیچ عامل خراجی بجز مطالعه و مفهوم مورد مطالعه شما را تحت تاثیر قرار ندهد.

 

۴) نور مناسب جهت مطالعه:

 

جهت مطالعه

نور مناسب برای مطالعه بسیار حائز اهمیت است. هنگام مطالعة بایستی نور از سمت چپ یا پشت سر بتابد و شدت نور بایستی متناسب باشد. بر عکس نظر عامه، چراغ مطالعه بخاطر شدت آن و همینطور تمرکز نور در روی متن به هیچ وجه برای مطالعه مناسب نیست. فاصله شما تا متنی که خوانده و یا نوشته می شود باید حدود ۳۰ سانتیمتر باشد.

 

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

دستگاه های VCR

دستگاه های VCR و روش کار با آنها تا DVR های جدید

امروز در این مطلب قصد دارمی به بررسی تکنولوژی دستگاه های VCR که جزو دستگاه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *