خانه » اخبار روز » ورزشی » درد پایین کمر ، سیاتیک و فتق دیسک در آسیب ورزشی

درد پایین کمر ، سیاتیک و فتق دیسک در آسیب ورزشی

واژه های گوناگونی در ارتباط با درد پایین کمر مورد استفاده قرار میگیرد. اغلب این واژه ها یا گمراه کننده هستند و یا مترادف و یا غیرصحیح انتخاب شده اند. در میان واژه هایی که در ورزش برای درد کمر مورد استفاده قرار میگیرند سیاتیک، اسپرین خاجی کمری و اسپرین خاجی -تهیگاهی را می توان نام برد.در این مطلب از مجله پارسی وان با ما همراه باشید تا برایتان از علائم و علل ایجاد درد پایین کمر ، سیاتیک و فتق دیسک بگوییم.

درد پایین کمر

دلایل ایجاد درد پایین کمر

هر چه ورزشکار مسن تر باشد، بیشتر گرفتار درد پایین کمر میشود. صدمات پایین ستون مهره ها در بین ورزشکاران دبیرستانی نسبتاً کم است ولی در بین ورزشکاران دانشگاهی و سطوح بالاتر به تدریج بیشتر می شود. در ورزشکاران حرفه ای درد پایین ستون مهره ها نسبتاً زیاد میباشد. در بیشتر موارد صدمه ستون مهره ها به دلایلی که در زیر میآید، صورت میگیرد.

۱- نارسایی های فیزیکی، ۲- صدمات کم شدت و مکرر ستون مهره ها ۳- تغییر بافت از نوع عالی به نوع پست در دراز مدت. در چنین مواردی یک ضربه و یا یک پیچیدگی ناگهانی صدمه حادی را در ستون فقرات ایجاد می کند. علت صدمه پذیر بودن پایین ستون مهره ها شرایط خاصی آناتومی آن میباشد. از یک طرف بالا تنه و ستون فقرات به طرف پایین بر روی خاجی فشار میآورند. از طرف دیگر پاها و لگن خاصره به طرف بالا فشار میآورند، بنابراین وقتی که بالاتنه در یک جهت پیچد در همان حال عضلات همسترینگ، لگن خاصره را در جهت مخالف به طرف پایین می کشد.نتیجتاً این دو فشار مخالف تولید یک فشار غیرطبیعی مینمایند که چنین فشاری به بافتهای غیرقابل قابل ارتجاع و به بافتهایی که در ساختمان آنها تغییر ایجاد شده و یا به عضلات ضعیف پایین کمر منتقل شده و احتمالاً ایجاد صدمه خواهد کرد.

سایاتیکا چیست؟

درد پایین کمر

تورم عصب سیاتیک را سایاتیکا مینامند. تورم عصب سیاتیک دردی را تولید می کند که در سراسر طول مسیر عصب ممکن است احساسی شود. واژه سیاتیک به غلط برای تمام درد پایین کمر، بدون در نظر گرفتن علت اصلی صدمه، مورد استفاده قرار می گیرد. عصب سیاتیک از ناحیه کمری – خاجی شروع شده و در تمام طول اندام پایینی ادامه پیدا می کند و در طول مسیر شاخه هایی از آن جدا شده و به عضلات می روند. ریشه عصبی که از پنجمین مهره کمری خارج می شود بزرگترین ریشه عصبی است که با ریشه های عصبی مهره های دیگر، عصب سیاتیک را تشکیل میدهند. این ریشه عصبی (ریشه پنجم) در محل خارج شدن از ستون مهره ها از فضای بسیار باریکی عبور می کند. ریشه عصبی مزبور در محل خروج از ستون فقرات صدمه پذیر می باشد. عصب سیاتیک در محلی که از روی خارنسائی عبور می کند نیز صدمه پذیر است. بنابراین اسپاسم عضلانی و یا ضربه مستقیم در ناحیه خارنسائی مستقیما به عصب سیاتیک فشار وارد می آورد. قسمتهایی از عصب سیاتیک که بیشتر صدمه پذیرند عبارتند از: ناحیه مفصلی کمری – خاجی و پنجمین عصب مهره کمری.علائم زیر نشانه تورم عصب سیاتیک است، این علائم عبارتند از:

درد موضعی کمر، کوفتگی، درد کمر در هنگام حرکت، بیحسی و احساس گزگز در پایین کمر و وجود همین احساسی در قسمتهای مختلف عصب سیاٹیک در طول مسیرآن

فتق دیسک چیست؟

دیسکهایی که بین مهرههای ستون فقرات قرار دارند به طور مرتب و مداوم در زیر فشار قرار دارند. و به همین دلیلی در معرض صدمات گوناگون قرار دارند. دیسکهایی که بین مهره های ناحیه امر واقع شده اند در معرض بیشترین صدمات قرار دارند. ضربات شدید، پیچیدگی و یا فشار غیر طبیعی ممکن است منتج به صدمه در صفحه یا دیسک بین مهرهای بشود. مکانیزمهای فوق (پیچیدگی و یا فشار غیر طبیعی) ممکن است باعث شکستگی آن صفحه بین مهره ای بشود که قبلا بافت هایش فرسوده شده اند. در چنین مواردی، شکافی که قبلاً بر روی صفحه مهرهای ایجاد شده بود بیشتر گردیده و ماده ژلاتینی مرکزی ان خارج میشود. بعد از خروج این ماده ژلاتینی ممکن است بر روی ریشه عصبی فشار گذاشته شود. این فشار به نوبه خود ایجاد درد خواهد کرد. درد مزبور همانند درد سیاتیک به قسمتهای دیگر انتشار پیدا میکند. علائم پارگی هسته مرکزی دیسک همانند علائم سیاتیک، اسپرین کمری – خاجی و اسپرین خاجی – تهیگاهی می باشد. تشخیص پارگی هسته مرکزی دیسک توسط عکس (Ray film) صورت میگیرد. ورزشکاری که از پیچیدگی شدید پایین کمر و یا ضربه شدید وارد بر پایین کمر رنج میبرد، می بایست به طور مرتب به پزشک مراجعه نماید.

آماده کردن مجدد پایین کمر بعد از آسیب

درد پایین کمر

بعد از آسیب و درد پایین کمر، آماده سازی آن مبتنی بر به دست آوردن مجدد انعطاف پذیری، قدرت و شکل طبیعی آن میباشد. هنگام اجرای برنامه اماده سازی مجدد پایین کمر، توجه داشته باشید که فعالیت را خیلی زود شروع ننمایید. این برنامه هنگامی باید شروع شود که درد و آزردگی در قسمت پایین کمر وجود نداشته باشد. اولین چیزی که در این دوران باید در برنامه دنبال شود، به دست آوردن مقدار حرکت قبلی پایین کمر می باشد. در مرحله بعد از تمرینات کششی تدریجی استفاده می کنیم.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

روابط ناسالم و فساد اخلاقی در فوتبال بانوان ایران!

قسمتی از گزارش کمیسیون اصل نود قانون اساسی درباره وضع فساد در فوتبال ایران به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.