خانه » دانستنیهای خانواده » اگر فرزندانتان تکالیف مدرسه را انجام نمی دهند قاطعيت به خرج دهيد

اگر فرزندانتان تکالیف مدرسه را انجام نمی دهند قاطعيت به خرج دهيد

تا به این جا هر کاری را که لازم بود اگر انجام داده اید. مکان مناسبی برای انجام دادن تکالیف مدرسه برای فرزندتان در نظر گرفته اید، زمان مناسب انجام تکالیف مدرسه را پیدا کرده اید، اقداماتی کرده اید که فرزندتان شخصاً تکالیف مدرسه را انجام دهد و برای دادن انگیزه بیشتر و بهتر هم تلاش کرده اید. در این شرایط باید علی الاصول روی صندلی راحتی بنشینید و فرزندتان به کار درسی و مشق مدرسه اش برسد. اما ممکن است این اتفاق نیفتد. ما در مجله اینترنتی پارسی وان در مورد اگر فرزندانتان تکالیف مدرسه را انجام نمی دهند قاطعيت به خرج دهيد، بیشتر توضیح خواهیم داد.

تکالیف مدرسه

 

آیا با همه این تدابیر فرزندتان هنوز مقاومت می کند؟

اگر جواب مثبت است، اگر به رغم همه تمهیدات فرزند شما در برابر انجام تکالیف مدرسه مقاومت می کند باید کاری صورت بدهید. این که صرفاً به فرزندتان بگویید انتظار دارید او به تنهایی به مشق و درس مدرسه اش برسد کافی نیست، این که حالا چه اتفاقی می افتد، موضوعی است که با طرز رفتار شما رابطه دارد.

باید طرز ارتباط قاطعانه را بیاموزید. وقتی قاطعانه حرف م یزنید در واقع می گویید که روی حرفتان جدی هستید. باید به انها طوری پیام بدهید که جای هیچ گونه شک و شبهه ای باقی نماند. صحبت قاطعانه برای این که بچه ها حرف شما را جدی بگیرند ضرورت دارد.

در بسیاری از مواقع والدین به اشتباه التماس می کنند، در مواردی نیز سوالات بی هدف را مطرح می سازند:

«خواهش می کنم. من دیگه خسته شده ام. باید تکالیف مدرسه ات را خودت انجام بدی».

«مگه چند بار باید درباره در سر و مشقت حرف بزنم ؟»

«می گی با تو چه کار کنم؟ چه کار کنم که به درس و مشق مدرسه ات برسی؟»

عباراتی از این قبیل به اندازه کافی رسا نیستند. این عبارات مبهم و غیر مؤثرند. به همین شکل برخورد خصمانه، خشمگینانه، جیغ و داد کشیدن هم بی تاثیرند:

«چته؟ نمی تونی کاری را که باید، انجام بدی؟»

«خسته شدم. از بس با تو درباره درس و مشق مدرسه ات حرف زدم جانم به لبم رسیده»

«بهتره تکون بخوری وگرنه هرگز به جایی نمی رسی».

برخورد خصمانه به این شکل هرگز درست نیست.

اعتماد به نفس آنها را زیر سؤال می برد، بر شدت مسأله می افزاید و نه تنها مسأله ای را حل نمی کند، بلکه تولید رنجش می کند. وقتی بر سر فرزندان خود فریاد می کشید در واقع خشم و ثمربخشی نبودن خودتان را منتقل می سازید.

از همه این ها بدتر فرزندانتان به این نتیجه می رسند که اصولاً به حرف شما بها ندهند. باید طرز برخورد شما به گونه ای باشد که حتی سمج ترین بچه ها به این نتیجه برسند که باید مطابق نظرات شما رفتار کنند. شما پدر و مادر هستید و در این مقام نباید با فرزندانتان جروبحث کنید و همان طور که گفتیم از فریاد همکاری ساخته نیست.

اما باید انتظار خود را به طرزی جدی با فرزندانتان در میان بگذارید. تکلیف مدرسه کاری است که باید انجام شود باید حرفتان را به طور جدی بزنید و روی آن هم بایستید.

 

چه گونه با قاطعیت حرف بزنیم

 

تکالیف مدرسه

باکلامی روشن و با لحنی محکم به فرزندانتان بگویید که از انها انتظار دارید مسؤولانه تکالیف مدرسه را انجام دهند. اگر به رغم همه تلاش هایتان فرزندان شما هنوز درباره چگونگی انجام دادن تکالیف مدرسه بحث می کنند، باید نگرش و طرز تلقی آنها را به طور کامل غیر قابل قبول اعلام کنید.

به انها فرصت زیاد داده  اید. حالا آنها باید دقیقاً بدانند که شما از آنها چه انتظاری دارید. باید بدانند که به قدر کافی هم جدی هستید. روبه روی فرزندتان بنشینید در چشمان او نگاه کنید و انتظارتان را با آرامش و در ضمن به لحن محکم بیان کنید:

«در این خانه مسؤولیت شماره یک تو انجام دادن تکالیف مدرسه است. بحث دیگری در این مورد جایز نیست. باید تکالیف مدرسه را به تنهایی انجام دهی. در رأس زمانی که مشخص شده شروع میکنی. بیشترین و بهترین تلاشی ات را هم میکنی».

 

با فرزندانتان مجادله نکنید. از روش صفحه خط افتاده استفاده کنید

 

تکالیف مدرسه

همان طور که احتمالاً به خوبی آگاهید، وقتی پدر و مادر از فرزندانشان انجام دادن کاری را می خواهند، اگر این کار مطابق میل و خواسته آنها نباشد درباره اش بحث و جدل می کنند. و متاسفانه پدر و مادر هم اغلب در مقام بحث کردن متقابل برمی آیند. گرفتار دام بحث و
جدل با فرزندانتان نشوید:

والد: زمان انجام دادن تکالیف مدرسه است.

کودک: چند دقیقه دیگر، یک برنامه دیگر را تماشا می کنم و بعد به سراغ درس و مشقم می روم.

والد: تو همیشه فرصت بیشتری میخواهی، زود باش بلند شو برو به سراغ درس و مشقت.

کودک: رفتارتان منصفانه نیست. هیچ وقت اجازه نمی دهید تلویزیون تماشا کنم. همیشه مزاحم هستید.

والد: منظورت چیست که همیشه مزاحم هستیم. تنها کاری که میکنی تماشا کردن تلویزیون است.

کودک: نه این طور نیست. شما دوست دارید منو اذیت بکنید. اما وقتی ژانت مشق هایش را نمی نویسد اعتراضی نمی کنید. این منصفانه نیست.

والد: فکر نمی کنم بی انصاف باشم…

این طرز برخورد به کلی اشتباه است.

 

تکالیف مدرسه

با جر و بحث کردن با کودک، والد کنترل صحبت را از دست می دهد. موضوع از مسؤولیت کودک به منصف بودن پدر و مادر کشیده شده است بحثی به میان کشیده شده که با موضوع انجام دادن تکالیف مدرسه هیچ ارتباطی ندارد. وقتی فرزندانتان درباره انجام دادن تکالیف مدرسه با شما بحث می کنند، خیلی ساده انتظارتان را از او به لحن آمرانه و محکمی تکرار کنید. پیام روشن بدهید. از روش صفحه خط افتاده استفاده کنید. حرفتان را تکرار کنید «من میخواهم تو تکالیف مدرسه ات را انجام دهی».

والد: زمان نوشتن درس و مشق مدرسه است. می خواهم کارت را همین حالا شروع کنی.

کودک: فقط چند دقیقه به من مهلت بدهید. می خواهم یک برنامه دیگه تماشا کنم. خواهش می کنم.

والد: (با استفاده از صفحه خط افتاده) بله می فهمم اما می خواهم کارت را همین حالا شروع کنی.

کودک: این منصفانه نیست. هیچ وقت اجازه نمی دهید که تلویزیون تماشا کنم.

والد: (استفاده از صفحه خط افتاده) بله می فهمم اما می خواهم کارت را همین حالا شروع کنی.

کودک: بسیار خوب، بسیار خوب، شروع می کنم.

 

با استفاده از روش صفحه خط افتاده، تحت تأثیر صحیت های فرزندتان از مسیر خارج نمی شوید.

 

تکالیف مدرسه

در ضمن به او اطلاع می دهید که تکالیف مدرسه کاری است که باید انجام شود. به هنگام استفاده از روش صفحه خط افتاده، به نکات زیر توجه کنید:

مشخص کنید که از فرزندتان انجام چه کاری را انتظار دارید: «می خواهم تکالیف مدرسه ات را انجام بدهی».

وقتی کودکی شما در مقام بحث و مجادله حرف می زند خواسته خود را تکرار کنید. جواب حرف فرزندتان را ندهید.

از روش صفحه خط افتاده حداکثر سه بار استفاده کنید. اگر فرزندتان به مخالفتش ادامه می دهد و تکالیف مدرسه اش را انجام نمی دهد، زمان ان
می رسد که اقدامی صورت دهید.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

انواع پرده بکارت

انواع پرده بکارت و عکس پرده بکارت با توضیح

انواع پرده بکارت موضوع این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان است. پرده بكارت – …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *