خانه » آرایش و زیبایی » سلامت مو » موی سر ،بیماری ها و نکات مهم در نگهداری از مو

موی سر ،بیماری ها و نکات مهم در نگهداری از مو

هنگامی که آب دارای املاح آهکی باشد، از کف کردن مواد شوینده روی موی سر جلوگیری می کند. و در نتیجه شست و شوی سر به سختی انجام می پذیرد. مثلاً آب دریا برای موها خوب نیست و بعد از آن باید از آب شیرین استفاده کرد. در ضمن آب دریا باعث کمرنگی موها می شود. هوا نیز خود بر روی موها اثر میگذارد.در این مطلب از مجله پارسی وان برایتان از نکات نگهداری موی سر می گوییم.

موی سر

طرز شستن صحیح موی سر

قبل از هر چیز یک برس زبر یک شانه با دندانه های سفت و مرتب و انتخاب شامپوی مناسب، هر چه چربی مو زیادتر باشد، احتیاج به شستن بیشتری است استفاده از شامپوی غلیظ ایجاد الکتریسته در موها می کند. آبکشی با آب سرد موها را شفاف می کند.مورد استفاده لوسیون NH۲ علت ریزش موگاهی کمبود اسید آمینه بدن است و لوسیون NH۲ ماده ای است که می تواند این کمبود را جبران کند. طرز مصرف: هر شب قبل از خواب یک آمپول NH۲ را شکسته به روی پوست سرکه اطمینان دارید تمیز است و آلوده به هیچ ماده چربی یا لوسیون نمی باشد، ریخته و به مدت ۵ دقیقه موها را ماساژ دهید. بیماریهایی که ممکن است سلامت موهای شما را تهدید کنند و برای معالجه آنها باید به پزشک مراجعه کرد به این شرح است: لاپاژ، لاتینن، توتیکورکسی، تنوزیا و مرضی صدف.

انواع بیماری های موی سر

لاپاژ : این بیماری دارای میکرب بوده، در این حالت موها به شکل گرد به اندازه سکه پنج ریالی میریزند.

لاتینن: در این بیماری موها در اثر کمبود ویتامین های بدن میریزد و باید برای معالجه آن به پزشک مراجعه کرد.

توتیکوریکسی: در این بیماری مو حالت طبیعی خود را از دست میدهد ودر بعضی قسمتها متورم میگردد عامل این بیماری عبارت است از مصرف زیاده از حد مواد شیمیایی که بر اثر آن موها تورم پیدا می کند و هنگام شانه زدن میشکند و میریزد.

سفیدی موی سر :برای جلوگیری از سفید شدن زودرس موها باید از مواد غذایی استفاده کرد که دارای املاح روی، آهن، پتاس، منگنز باشند. موهایی که مولکولهای رنگی خود را از دست داده و سفید شدهاند از موهای رنگی شکننده تر هستند، ولی ریشه آنها ست نیست. سفیدشدن موها نشانه ریزش آنها نیست.

موی سر

برش عرضی مو : اگر یک تا مو را از برش عرضی زیر میکروسکوپ قرار بدهید اولین چیزی که نظر شما را جلب میکند یک نقطه سیاه است به نام نقطه حرارتی، بعد امواجی مشاهده میشود به نام قشر مو (کرتکس) که در موهایی که بطور طولانی رنگ یا دکلره یافر شده باشد از بین رفته و کدر و شکننده می شود. برای درمان آن باید موها را ویتامینه کرد. پولکهای مویی در روی مو مانند فلس ماهی روی هم قرار گرفته اند که کارشان محافظت از مو در مقابل آفتاب و گرد و غبار است. ۵در موهای سفیدشده این پولکها به صورت تنبل از کارافتاده هستند که امکان پذیرفتن رنگ را به راحتی ندارند. بین این پولکها دریچه هایی مویی وجود دارد که موقع رنگ یا دکلره یا فردریچه ها بازشده و فعل و انفعال انجام می شود. چهار شبانه روز طول میکشد تا پولکهای مویی به حالت اول خود بازگردد؛ ولی، اگر موها با یک شامپوى اسیدی شسته شود، سریع تر صورت خواهد گرفت

دوشاخه شدن موها : موها یا در انتها و یا از وسط به دو قسمت شده اند. علت این است که بعضی خانمها هر شب موها را میپیچند و میخوابند. به همین دلیل بیگودیها خیلی نامناسب و شل پیچیده شدهاند، در نتیجه مو میشکند و همچنین قلیایی بودن مو بدون این که بعد از قلیایی کردن در رفع آن توجه شود(PH مو در حالت عادی اسیدی است). برای برطرف کردن این بیماری باید موها را کوتاه کنید، مرتب ماساژ داده و معالجه لازم انجام شود، موهایی که بیش از حد رنگ روشن شدهاند، زیر میکروسکوپ حالت طبیعی را ندارند و سطح آنها صاف شده، مثل موهای مرده کشش ندارند. موها متورم شدهاند و به هر طرف آنها را بیاندازیم میافتد و قرار میگیرد و شفافیت هم ندارد. علت: مصرف زیاد مواد شیمیایی، دکلره کردن بطور مداوم و غلظت آب اکسیژنه زیاد است. برای معالجه مدتی موها را با لسیتین زرده تخم مرغ و روغن زیتون یا بادام همراه با اسید مخصوص به نام گالوس شست و شو دهیم.

 انواع شامپوها برای موی سر

موی سر

شامپوی اسیدی: بار اول خوب کف نمی کند و اگر زیاد کف کرد دلیل آن است که یا شامپو خیلی غلیظ است یا مقدار شامپو زیاد بوده و یا موها خیلی خشک است. شامپوى قلیایی: .3 همان ابتداکف می کند. شامپو معالج: دست دوم کف فراوان دارد و معمولاً برای معالجه خشکی یا چربی و غیره به کار میرود.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

درمان شپش سر

درمان شپش سر در طب سنتی با 5 روش جادویی

درمان شپش سر موضوع این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان است. شما میتوانید با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *