خانه » دانستنیهای خانواده » چگونه مهارت خودکارآمدی پرورش می یابد؟

چگونه مهارت خودکارآمدی پرورش می یابد؟

خودکارآمدی یعنی این که ما می دانیم و مطمئنیم واکنش هایی که در برابر چالش های زندگی ابراز می کنیم، نتیجه بخش هستند. افرادی که از احساس خودکارآمدی قوی برخوردار هستند، با مشکلات زندگی با انرژی و پایداری رو به رو می شوند. آنان آلترناتیوهای دیگر را تا آن حد ادامه می دهند که موفق شوند و یا حداقل به حیات خود ادامه دهند. ما در مجله اینترنتی پارسی وان در مورد چگونه مهارت خود کارآمدی پرورش می یابد، بیشتر توضیح خواهیم داد.

خودکارآمدی

 

پرورش خودکارآمدی

چرا بعضی ها احساس خودکارآمدی بیشتری نسبت به دیگران دارند؟ خودکارآمدی از تجارب زندگی و این که چه کسانی را الگو قرار می دهیم حاصل می شود. یعنی، می توانید خودکارآمدی را با مشاهدهٔ این که چگونه سایر افراد با مشکلات زندگی با موفقیت کنار می آیند و به وسیلهٔ آموزش و حمایتی که در طول بزرگ شدن دریافت می کنند پرورش دهید.

خودکارآمدی با پاسخ دادن به مشکلات زندگی با عمل، انعطاف پذیری و پایداری افزایش پیدا می کند. عمل کردن بسیار مهم و ضروری است، به خاطر این که شما با عمل نمودن به بهترین وجه یاد می گیرید. انعطاف پذیری شما را تشویق می کند که انتخابهای تازه را آزمایش و از به بن بست رسیدن اجتناب کنید. ممکن است همیشه موفق نشوید، اما پایداری، یک نگرش ادامهٔ حیات به شما خواهد داد.

 خودکارآمدی

 

چگونه می توانید خودکارآمدی را که در زندگی تان به دست می آورید افزایش دهید؟

باندورا و همکارانش پیشنهادهای زیر را ارائه می کنند:

1- یک زندگی هدف دار داشته باشید. نمی توانید خودکارآمدی را در خود رشد دهید .مگر این که در کارها موفق باشید، و نمی توانید موفق شوید اگر هدف نداشته باشید. عادت کنید که در زندگی هدفمند باشید و وقتی که به هدف هایتان دست پیدا می کنید برای خودتان اعتبار قائل شوید.

۲- اهداف را با هنجارهای معقول تنظیم کنید. اهداف باید به اندازه کافی چالش انگیز باشند تا احساس رضایت را در ما تأمین کنند. همچنین واقع گرایانه باشند تا بتوانید به آنها دست پیدا کنید.

۳- به دنبال الگوهای دارای نقش خوب بگردید. الگوهای نقش لازم نیست از افرادی باشند که شما می شناسید، بلکه باید کسانی باشند که نگرش زندگی همراه با لیاقت و تسلط را به شما القا می کنند.

۴- به شیوهٔ مثبت با خودتان صحبت کنید. اگر شرم دارید پیش روی خودتان بلند صحبت کنید، با صدای آهسته صحبت نماید. صبر کنید تا «از نظر روانی خود را آماده کنید» و راجع به تجارب خود و موفقیت ها فکر کنید.

۵ – به خاطر داشته باشید که موفقیت در رسیدن به اهداف و فایق امدن بر مشکلات زندگی، به تمایل شما به اعمال انرژی و تلاش کافی بستگی دارد. موسیقیدانان، هنرمندان و نویسندگان ساعت های متمادی برای تسلط بر حرفه شان صرف می کنند. ورزشکاران خیلی خوب از این قاعده آگاهند: «پیروزی به این بستگی دارد که چقدر آن را می خواهید.»

خودکارآمدی

 

کنار آمدن

آموخته اید که لازمهٔ کنار آمدن حفظ آرامش به هنگام مواجه شدن با چالش های زندگی نه پاسخ های کنار آمدن تضمین و اجرای راه کار مناسب است. همچنین آموختید که هیچ گونه پاسخ های کنار آمدن تضمین شده ای وجود ندارد که در تمام موقعیت ها مورد استفاده قرار گیرند. کنار آمدن فرایندی است که در آن با انعطاف پذیری همراه با مهارت ها و راهبردهایی که به نحو مطلوب با نیازهای موقعیت متناسب هستند، واکنش نشان می دهید.

 

همه باید به این مهارت های کنار آمدن مجهز باشند. در ارائه به حوادث خاص زندگی که احتمالا در زندگی خیلی ها استرس آور است، توجه باید کرد. دانشی که کسب می کنید به شما کمک خواهد کرد تا بعضی راهبردهای مفید را برای روی پای خود ایستادن به هنگام رو به رو شدن با این چالش ها پرورش دهید، نسبت به خود احساس خوب پیدا کنید و از چالشی که با آن رو به رو شده اید تجربه و درس بگیرید.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

انواع پرده بکارت

انواع پرده بکارت و عکس پرده بکارت با توضیح

انواع پرده بکارت موضوع این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان است. پرده بكارت – …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *