خانه » سلامت » تغذیه سالم » هضم غذا چگونه اتفاق میفتد؟

هضم غذا چگونه اتفاق میفتد؟

پروسه هضم غذا از لحظه ای که ما غذا را در دهان خود می گذاریم آغاز می شود.دهان محل دریافت احساس طعم (بو و مزه) غذاست. در مقایسه مزه ترش اسیدکلریدریک، شوری نمک، شیرینی شکر و تلخی کینین به کار میرود. نیمه عمر سلولهای چشایی روز و تعداد آنها ده هزار و در کودکان بیشتر است. مزه ها کم کم عادت می شوند زیرا حس چشایی ماهیت عاطفی دارد. برخی بیماران طعم خاصی را ترجیح میدهند. کسانی با غدد فوق کلیوی فعالی ندارند غذایی شور میخورند، کسانی که ترشح بیش از انسولین، طعم شیرین میپسندند و در مبتلایان به اختلالات پاراتیرویید میل به کلسیم بیشتر است.با سیستم هضم غذا و گوارش انسان با خواندن این مطلب از مجله پارسی وان بیشتر آشنا می شوید.

هضم غذا

بزاق و شیره معده در هضم غذا چگونه عمل می کنند؟

بزاق یا آب دهان از سه جفت غدد بزاقی بناگوشی، زیر زبانی و تحت فکی بر حسب نوع غذا ۱ تا ۱/۵ لیتر در ۲۴ ساعت ترشح می شود. در ۱۰۰۰ گرم بزاق ۹۹۵ گرم آب ۳ تا ۴ گرم مواد آلی و ۱ تا ۲ گرم مواد معدنی وجود دارد. اسیدیته (PH) طبیعی بزاق ۶/۸ تا ۷ است. مواد آلی بزاق شامل موسین و آنزیمهای پتیالین که نشاسته را به قند مالتوز تبدیل می کند. در بزاق آنزیم های مالتاز و انورتاز و لیزوزیم نیز وجود دارند. لیزوزیم غشای پروتیینی باکتریها را هضم می کند.شیره معده تحریکات عصبی شامل مشاهده، بوییدن، چشیدن و تجسم اغذیه، اشتهاء، تحریکات مکانیکی اعم از خوردن غذا، تماس آن با مخاط معده و روده، تحریکات شیمیایی ناشی از الکل و هیستامین ها عواملی هستند که باعث ترشح شیره معده می شوند. در هر وعده غذا ۳۰۰ تا ۷۰۰ سی سی و در شبانه روز دو لیتر شیرهٔ معده ترشح می شود. اسیدیته (PH) آن معادل ۱ تا ۱/۵ است که برای هیدرولیز پروتئینها، ضدعفونی کردن معده و تحریکات ترشحات پانکراس موثر است.موسین در مخاط معده نقش محافظتی دارد. لیپاز در ترشحات معدی وجود دارد؛ ولی، PH مناسب برای آن ۴ تا ۵ است.مدت توقف غذا در معده غذای معمولی متشکل از مخلوط خوراکیهای مختلف بین ۳ تا ۵ ساعت در معده باقی میماند. این مدت توقف برای غذاهای کربوهیدراتی ۱ تا ۳ ساعت برای پروتئینها ۳ تا ۵ ساعت است.

 هضم غذا و سیستم گوارش روده ها

هضم غذا

برای گوارش در روده کوچک روده کوچک با طول حدود ۸ متر و قطر ۳ سانتیمتر آنزیمهای میگردد و در نهایت بیشتر مواد در روده کوچک جذب می شوند. با توجه به این که روده کوچک تنها قادر به جذب مولکولهای کوچک و ساده می باشد، گاهی اوقات مشاهده می شود که جذب رودهای بعضی از پروتئینها باعث بروز عوارضی مانند حساسیت و حالات آلرژی غذایی می شود. گوارش در روده بزرگ مقداری از غذاهای هضم نشده (مثل سلولز، غضروف، نشاسته، مولکولهای پروتئین و چربی) و نیز مقداری مواد جذب نشده (آب و اسیدهای آمینه) به همراه بقایای شیره های گوارشی و لاشه های سلولی به روده بزرگ میریزند که آب آن بتدریج بازجذب شده و شکل میگیرد. سپس باکتریهای موجود در روده این مواد را تخمیر می کنند و اسیدهای لاکتیک، بوتیریک، استیک، دیاکسید کربن، متان، الکل و ترکیبات دیگر ایجاد می شود که همراه مدفوع دفع میگردد. پرخوری و نجویدن غذا همراه با سریع خوردن باعث میشود که مواد مغذی بیشتری در تماس با باکتریها قرار بگیرد.تعداد باکتریهای روده انسان بقدری زیاد است که ۲۵ درصد وزن خشک مدفوع را شامل میشود. باکتریهای روده در بیوسنتز ویتامین K و ویتامین گروه B بسیار حایز اهمیت هستند. باکتریهای روده از نظر تعداد و ماهیت با نوع غذای مصرفی تغییر می کنند.

سرنوشت هضم غذا و جذب آن در سلولها

هضم غذا

سرنوشت مواد غذایی جذب شده مواد غذایی پس از جذب رودهای از راه وریدها به کبد می روند و سپس به خون و سلول ها میرسند که یا صرف ساختن مواد ساختمانی سلولهای از بین رفته می شوند و یا بصورت انرژی ذخیره در می آیند.

۱- قندها پس از سوختن به آب، انرژی و دیاکسیدکربن تبدیل می شوند. گلوکز می تواند در مواقع لزوم به قندهای دیگر تبدیل شود. گلیکوژن فرم ذخیرهای گلوکز است که در عضلات، کبد و دیگر نسوج وجود دارد.
۲- چربیها در صورت لزوم به انرژی تبدیل می شود و در غیر این صورت به صورت تریگلیسیرید در نسج آدیپوز ذخیره می شوند.
۳- پروتئینها: اسیدهای آمینه یا صرف ساختن پروتئین جدید می شوند و یا عامل آمین آنها برداشته شده و جسم باقی مانده مثل قند یا اسید چرب میسوزد.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

سرکه انگبین

خواص سرکه انگبین و طرز تهیه سرکه انگبین سنتی

سرکه انگبین یک شربت شفا بخش و خوشمزه است که از ترکیب عسل طبیعی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *