خانه » دانستنیهای خانواده » شکست خوردن و مهارت کنار آمدن با آن

شکست خوردن و مهارت کنار آمدن با آن

تجربهٔ عدم موفقیت و شکست خوردن فرصت خوبی به ما می دهد تا فرایندهای ارزیابی اولیه و ثانویه انجام دهیم.و می توانیم شکست را مثلاً حادثه ای در زندگی در نظر بگیریم که ممکن است آن را به عنوان یک مشکل تلقی کنیم یا نکنیم (ارزیابی اولیه).ما در مجله اینترنتی پارسی وان در مورد شکست خوردن و مهارت کنار آمدن با آن صحبت خواهیم کرد.

اگرچه شکست به ندرت تجربه ای خوشایند است، اغلب می توانیم به سهولت آن را بپذیریم. ارزیابی اولیه به ما فرصت می دهد تا بسیاری از تجارب ناموفق خود را به عنوان بخشی از زندگی بپذیریم و انرژی خویش را برای کنار آمدن با آنها حفظ کنیم، شکست هایی که صادقانه احساس می کنیم می ارزند که راجع به آنان منقلب شویم.

شکست خوردن

 

اولین مهارت کنار آمدن :

حفظ انرژی برای رویارویی با شکست هایی که سزاوار است برایشان ناراحت شویم. زمانی را به خاطر آورید که در چیزی ناکام ماندید و ناراحت شدید. چه چیزی به خودتان گفته اید.؟ در توجیه ناکامی خود از چه جمله هایی استفاده کرده اید.

 • به علت بدشانسی شکیت خوردم.
 • شکست خوردم به دلیل اینکه توانایی نداشتم.
 • به علت اینکه به حد کافی شکست نخورده ام تلاش نکرده ام.

 

انجام ارزیابی های منطقی

اولین چیزی که باید بعد از نتیجه گیری مبنی بر این که شکست تان به ناراحتی تان انجامیده از خودتان بپرسید این است که «چگونه می توانیم علت این شکست را به روش منطقی بشناسیم؟»

شاید تعجب کنید که هر روز ارزیابی ها، قضاوت ها و تصمیم گیری هایی می کنید بدون این که واقعاً به آنها فکر کنید. این چیز خوبی است چون اگر سعی می کردیم توقف کنیم و به دقت تمامی انتخاب های خودمان را هر بار که حرکت می کردیم می سنجیدیم، خودمان را کاملاً خسته می نمودیم.

اما، قدرت ارزیابی سریع ما، به خصوص اگر آن ارزیابی ها به نفعمان نباشد، به ضررمان تمام می شود. به عنوان مثال، بیشتر مواقع لازم است که واقع بین باشیم و این حقیقت را بپذیریم که ورزشکار و یا نابغه ای در سطح جهانی نیستیم.

اگر خیلی بزرگ بین باشیم و بیشتر از آن که احتمالا از دستمان برمی آید از خود توقع داشته باشیم، خیلی خوشبخت نخواهیم بود. بر عکس، شما چقدر خودتان را دست کم می گیرید و شکست را به حساب بدشانسی و یا عدم توانایی می گذارید در حالی که اگر تلاش می کردید و وقت کافی صرف آن می کردید، به احتمال قوی می توانستید موفق شوید؟

شکست خوردن

 

بخش مهم کنار آمدن با شکست عبارت است از کسب نوعی نگرش کنار آمدن که در فصل اول بحث شد. وقتی در کاری شکست می خورید که ارزش ناراحت شدن را دارد، لازم است که تأمل کنید و یک ارزیابی منطقی انجام دهید.

اگر شکست به علت آن است که حل مشکل خارج از توانایی شما بوده، ممکن است بتوانید به هدف خودتان از طریق دیگر دست پیدا کنید. اگر شکست به دلیل این بوده که تلاش کافی نکرده اید و یا به دلیل این که فکر نمی کرده اید مسأله تا این حد دشوار باشد، شاید بخواهید صبر کنید و مهارت های خویش را پرورش دهید و راهبردهای جدیدی بیاموزید.

اگر به علت بدشانسی شکست خوردید، شاید بخواهید دوباره امتحان کنید. و اگر به خاطر شخص دیگری شکست خوردید، شاید بخواهید راه جرأت ورزی و گفتگو را پیش گیرید.

ارزیابی های واقع گرایانه به ما کمک می کنند که بعد از تجربه شکست کمتر احساس به بن بست رسیدن کنیم، چرا که این ارزیابی ها راه کار مثبتی به ما نشان می دهند.

دومین مهارت کنار آمدن: استفاده از ارزیابیهای منطقی و جستجوی یک راه مثبت.

 

شکست خوردن

 

اصرار داشتن

از بحث فوق در مورد انجام ارزیابی های منطقی روشن می شود اگر شکست خوردن خود را نتیجهٔ عدم تلاش بدانید به احتمال زیاد لازم است دنبال کار را بگیرید و بعد از شکست تسلیم نشوید. این شیوهٔ ارزیابی از شکست خوردن به ما امکان می دهد تا از مهارت های مسأله گشایی استفاده نماییم.

وقتی که نگرش مساله گشایی را اتخاذ می کنید متعهد می شوید مسؤولیت شکست خود را بپذیرید، مهارت های خود را تکمیل کنید و دفعهٔ بعد تلاش بیشتری داشته باشید. همچنین اصرار و پشتکار داشتن مستلزم آن است که شما بیشتر به موفقیت فکر کنید تا نگرانی در اجتناب از شکست خوردن.

شکست خوردن

 

اگر تجارب بعضی از افراد مشهور و موفق جهان را بررسی کنید، شاید به شما کمک می کنند تا ارزش پیگیری و پشتکار را درک نمایید.

 • گرترودرو داستین به مدت ۲۰ سال ارائهٔ اشعار خود به ناشران را ادامه داد تا اینکه در آخر یکی از آنها پذیرفته شد.
 • کتاب دوبلینرها جیمس جویس را ۲۲ ناشر رد کردند.
 • ون گوگ در تمام عمرش فقط یک نقاشی اش را به فروش رساند.
 • مجسمه های رودین را گالری های عمده نپذیرفتند.
 • استراوینسکی وقتی که کتاب آداب بهار را بار اول ارائه داد، از پاریس بیرون رانده شد.
 • سبک معماری فرانک لوید رایت به طور گسترده ای در زمان او رد شد.
 • سبک معماری فرانک لوید رایت به طور گسترده ای در زمان او رد شد.
 • در آغاز هالیوود به فرد آستایر به عنوان «هنرپیشهٔ لاغر کسل کننده که اندکی می تواند رقص کند» پاسخ داد.
 • دکا رکوردز قرارداد ضبط را با گروه بیتلز پس داد و دلیلشان آن بود که: صدای آنها را دوست نداریم.گروه های گیتاری دیگر مد نیستند .

 

سومین مهارت کنار آمدن: پیگیر بودن و استفاده از مهارتهای مساله – گشایی برای دست یافتن به موفقیت.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *