خانه » سلامت » دانستنیهای پزشکی » سرطان و ارتباط آن با مواد غذایی

سرطان و ارتباط آن با مواد غذایی

معمولاً مصرف غذاهای مضر و مواد سرطان زا میتواند از ۳ راه باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان شود. ۱- آسیب رساندن به هسته سلول و سرطانی شدن سلول سالم ۲-فعال کردن آنزیمها و ژنهای سرطانی که به صورت نهفته در سلولی وجود دارند. ۳- حساس کردن سلول سالم به اثرات سرطان زایی مواد یا عوامل دیگر. همچنین چاقی باعث به هم خوردن تعادل هورمونی فرد می شود و میتواند در بروز و رشد و گسترش سلولهای سرطانی نقش موثری داشته باشد.

سرطان

غذاهایی که از بروز سرطان جلوگیری میکند

خوراکیها و غذاهایی وجود دارند که می تواند با روشهای زیر جلوی بروز و رشد و گسترش سرطان را بگیرند: ۱- محافظت سلولها در مقابل مواد سرطانزا ۲- تولید موادی در کبد برای خنثی کردن اثر مواد سرطانزا ۳- خنثی کردن مستقیم مواد سرطانزا و بی اثر کردن آنها ۴- ممانعت از رشد سلولهای سرطانی ۵- از بین بردن سلول های سرطانی ۶. تقویت سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با سلول های سرطانی ۷- ممانعت از رشد عروق خونی جدید که برای حیات سلولهای سرطانی و گسترش آنها لازم است. و روش های دیگری که هنوز در حال تحقیق روی آنها هستند.در بعضی از غذاها هم مواد مضر وجود دارد هم مواد مفید،منطقی آن است که مواد  مضر را مصرف نکنیم یا در حد امکان کم مصرف کنیم، در عین حال مصرف مواد مفید را بیشتر کنیم. البته مصرف یک نوبت ماده مفید یا مضر چندان تأثیری در زندگی ما ندارد و مهم عادت به رژیم غذایی است که در طول عمر تعیین کننده خواهد بود.می توانیم با کم کردن مصرف گوشت به خصوص گوشت قرمز، گوشت دودی، گوشت نمک سودشده و چربیهای حیوانی و چربیهای اشباع شده و در عوض اضافه کردن سبزیها تازه و میوه ها و غلات (همراه با سبوس آنها) و حبوبات و لبنیات تازه و کم چرب و تمرینات مرتب و مداوم بدن خود را در مقابل بسیاری از بیماری ها و مهم تر از همه سرطان محافظت کنیم.

غذاهای دریایی  و فواید آن در مبارزه با سرطان 

سرطان

ماهی و سایر فراوردههای دریایی از بهترین مواد غذایی محسوب می شوند. این دسته از مواد غذایی برای عملکرد خوب مغز و قلب و عروق و در کلی تمامی اعضای مناسب هستند. مادهای وجود در چربی ماهی وجود دارد که باعث پایین آمدن کلسترول خون و محافظت قلب و جداره عروق می شود. حتی مصرف یک بار ماهی در هفته میتواند باعث کاهش سکته قلبی شود و احتمال سرطان را کاهش می دهد.

مصرف میوه چه اثری بر سلامت ما دارد؟

در بسیاری از تحقیقاتی که در این مورد انجام شده مشخص شده که مصرف میوههای مختلف تأثیر بسیار مهم و مثبتی بر سلامت و
شادابی انسان دارد. میوهها به علت داشتن مقادیر زیاد فیبر، مواد معدنی، ویتامین ها و مقادیر بسیار کم چربی و سدیم و کالری اضافی یکی از بهترین منابع تغذیه ای محسوب می شوند. مصرف مرتب میوه ها می تواند در رسیدن به وزنی ایده ال، کم کردن چربی خون و سلامت و شادابی پوست و مو و دندان، بهبود کار قلب و کلیه و چشمها و کاهش احتمال ابتلا به انواع سرطان و کاهش فشار خون کمک کند.در هر بار کافی است معادل یک فنجان میوه خردشده یا یک فنجان آب میوه میل کنید.

مصرف لبنیات مفید است یا مضر؟

میتوان گفت هم مفید است و هم مضر، به علت وجود چربی زیاد در لبنیات مصرف آنها باید محدود به انواع خاصی باشد، در عین حال موادی مانند کلسیم که در لبنیات به وفور یافت می شود برای بدن حیاتی و ضروری است، پس چه باید کرد؟ بهترین کار مصرف متعادل لبنیات کم چرب است. چون لبنیات کم چرب نه تنها احتمال بیماری قلبی عروقی را افزایش نمی دهد، بلکه به علت وجود موادی مثل ویتامین D (برای تقویت استخوان ها لازم است)، ویتامین B۱۲ (برای خون سازی لازم است)، ویتامین A مواد معدنی مانند سلنیوم و پتاسیم و از همه مهم تر کلسیم می توانند به فعالیتهای طبیعی بدن و مقابله با سرطان ها کمک بسزایی کنند. بدن روزانه انسان به ۱/۵ گرم کلسیم نیاز دارد که بهترین منبع تأمین آن شیر و لبنیات کم چرب است.

آیا از فواید مصرف چای آگاهید؟

سرطان

با مصرف چای سبز می توانید از بروز برخی از سرطان ها و بیماریهای قلبی و عروقی، التهاب مفاصل، سکته های مغزی و قلبی و بسیاری از بیماریهای دیگر جلوگیری کند. وجود مواد خاصی در چای می توانند از سرطان های ریه، پوست، پستان، سرطانهای دستگاه گوارشی جلوگیری کنند و به شادابی پوست و موهای شما کمک کند. حتی در تحقیقاتی که اخیراً انجام شده است مشخص شده که مصرف مداوم چای می تواند از آثار مخرب چربی خون بر عروق جلوگیری کند. البته این مساله مهم را در نظر داشته باشید که به هیچ وجه چای داغ مصرف نکنید، چون داغ بودن نوشیدنی می تواند باعث افزایش احتمال ابتلاء به سرطان لب، دهان و مری شود.

منبع: https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

بی میلی

بی میلی جنسی در زنان به چه دلایلی ممکن است بوجود آید ؟

در این مطلب از مجله اینترنتی پارسی وان درباره بی میلی جنسی در خانم ها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *