خانه » بازیگران و هنرمندان » اخبار بازیگران و هنرمندارن » خیز بینوایان برای اسکار ۲۰۱۳

خیز بینوایان برای اسکار ۲۰۱۳

بینوایان بار دیگر به صحنه سینما آمد. ۲۵سال پس از اجرای نمایش موزیکال بینوایان در تئاتر برادوی که ایده اصلی ساخت این فیلم شد، ۱۵۰سال پس از چاپ کتاب ویکتور هوگو و ۱۸۰سال پس از انقلاب فرانسه که بستر اصلی حوادث داستان است شخصیت های داستان ویکتور هوگو این بار برپرده نقره ای ظاهر شده اند تا هم طرفداران ادبیات و هم دوستداران سینمای اقتباسی را به خود جلب کنند.

 فیلم سینمایی بینوایان محصول ۲۰۱۲به کارگردانی تام هوپر که در سال ۲۰۱۱با فیلم «سخنرانی پادشاه» برنده جایزه اسکار بهترین فیلم شد روز های آخر سال (در ۲۵دسامبر) در آمریکا به اکران در آمد و قرار است در ۱۱ژانویه ۲۰۱۳اکران آن در انگلستان آغاز شود. برای این فیلم که با بودجه ۶۱میلیون دلاری ساخته شده کسب جوایز سینمایی زیادی را پیش بینی می کنند. حتی برخی معتقدند که هوپر می تواند امسال جایزه اسکار را برای دو سال متوالی به دست آورد و رکورد فرانسیس فورد کاپولا را تکرار کند.

ساخت این اقتباس سینمایی موزیکال از داستان بینوایان در سال ۱۹۸۸گرفته شده و قرار بود آلن پارکر این فیلم را کارگردانی کند. کامرون مکینتاش تهیه کننده معروف تئاتر، پروژه ساخت فیلم را دنبال می کرد. ساخت فیلم مدتی مسکوت ماند تا اینکه در سال ۲۰۱۰رسما اعلام شد که تولید فیلم به زودی آغاز می شود. قرارداد با تام هوپر بسته و پس از مدتی نیز اعلام شد که هیوجکمن، راسل کرو و آن هاتاوی نقش های اصلی یعنی ژان والژان، ژاور و فانتین را بازی خواهند کرد. برای بازی در نقش فانتین کاندید اهای دیگری نیز از جمله کیت وینسلت، ماریون کوتیلارد و جسیکا بل مطرح شد اما سرانجام هاتاوی برای ایفای این نقش انتخاب شد که برای بازی، موهای خود را تا ته کوتاه کرد. او در مورد این تغییر چهره گفت: اصلا فکر نمی کنم که قربانی شدم. این تغییرات خود یکی از جذابیت های بازیگری است.

فیلمبرداری در مارس ۲۰۱۲در انگلستان آغاز شد و هوپر هم از همان ابتدا اعلام کرد که این فیلم سه بعدی ساخته نمی شود. همچنین تمام قطعات موزیکال فیلم به طور زنده سر صحنه فیلمبرداری ضبط شدند. این شیوه هم برای کارگردان رضایت بخش بود هم برای بازیگران. هیوجکمن در این مورد گفت که این اجرای زنده خلاقیت بیشتری را به وجود آورده و حس بیشتر و واقعی تری را برای بازی به آنها می داد. علاوه بر این هیوجکمن و آن هاتاوی برای بازی در این فیلم حسابی لاغر شدند.

نقش کوزت جوان را آماندا زیفرید بازی می کند که تا مدت ها هم نقش کوزت و هم فانتین را تمرین می کرد تا اینکه سرانجام نقش کوزت به او رسید. آن هاتاوی برای به دست آوردن این نقش فانتین تلاش بسیاری کرد تا بتواند هوپر را راضی کند. جالب آنکه زمانی که بازی خود را در اکران ابتدایی این فیلم دید به شدت گریه کرد.

بازی هیوجکمن و راسل کرو دو بازیگر استرالیایی تبار نیز در مقابل هم جذابیت فیلم را دوچندان کرده است. در ۱۵دقیقه اول فیلم چهره هیوجکمن به سختی قابل تشخیص است. این به خاطر گریم سنگینی است که او در دوران محکومیت خود در زندان دارد. فیلمنامه بینوایان اقتباس شده از رمان معروف نویسنده فرانسوی ویکتور هوگوست که به بی عدالتی های اجتماعی و فقر مردم فرانسه می پردازد. آلان بوبیل و ویلیام نیکلسون نویسنده فیلمنامه گلادیاتور به همراه شش نویسنده دیگر این فیلمنامه را به رشته تحریر در آورده اند.

تاکنون چندین اقتباس سینمایی از این رمان مشهور ساخته شده است که ازجمله مهم ترین های آن می توان به بینوایان ساخته بیل اگوست که در سال ۱۹۹۸ و با حضور لیام نیسون، جفری راش و اما تورمن اکران شد و یا نسخه قدیمی تر آن که در سال ۱۹۳۵ و به کارگردانی ریچارد بولیسلاوسکی و با حضور فردریک مارچ ساخته شد، اشاره کرد. نخستین بار نیز چالز هوگو پسر ویکتور هوگو در سال ۱۸۶۳این داستان را بر صحنه تئاتر در فرانسه اجرا کرد. نخستین فیلم بلند سینمایی بینوایان نیز در سال ۱۹۰۹ساخته شد و به نمایش در آمد. همچنین اولین نسخه هالیوودی این فیلم در سال ۱۹۳۵ساخته شد که فردریک مارچ و چالز لافتون نقش والژان و ژاور را در آن بازی کردند.

نکته جالب توجه درباره پوستر منتشر شده توسط مسئولان سازنده بینوایان این است که با وجود حضور ستاره های فراوان در این فیلم سینمایی، مسئولان این پروژه تصمیم گرفته اند که عکس چهره ایزابل آلن، بازیگر خردسال این فیلم سینمایی روی پوستر نقش ببندد. ایزابل آلن در فیلم سینمایی بینوایان در نقش دوران خردسالی و کودکی کوزت بازی می کند. علت انتخاب او برای بازی در این نقش شباهت بسیارش به نخستین تصویری است که از این شخصیت کشیده شد.فیلم سینمایی بینوایان با استقبال خوبی از سوی منتقدین مواجه شده و تاکنون با ۱۹ نامزدی جوایز معتبر سینمایی از جمله گلدن گلوب نام آن میان فیلم هایی چون «آرگو»، «لینکلن»، «مرشد» و «سی دقیقه پس از نیمه شب» به عنوان فیلمی مطرح در اسکار ۲۰۱۳نام برده می شود. باید دید آیا فیلم موزیکال بینوایان می تواند پس از حدود ۱۰سال از موفقیت فیلم موزیکال شیکاگو برنده رقابت نفسگیر اسکار امسال باشد؟

 

منبع:روزنامه همشهري


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

در این بخش از پارسی وان چند نمونه دیالوگ خواندنی را برای شما جمع اوری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *