خانه » سلامت » ویتامین ها و نقش آن ها در فعالیت بدن

ویتامین ها و نقش آن ها در فعالیت بدن

ویتامین ها ترکیبات آلی هستند که بدن برای سوخت و ساز مواد به مقداری از آنها نیازمند است. این مقدار باید از خارج و به همراه با غذا تامین شود.نقش ویتامین ها محافظت در برابر ریشه های آزاد ترکیبات آلی است که باعث آسیب به غشای سلولی، اختلال در پیامهای توارثی و افزایش طبیعی سلول و عوارض دیگری می شود. ویتامین ها به دو دسته محلول در آب و محلول در چربی تقسیم می شوند.

ویتامین ها

علت اختلالات ویتامین ها در بدن

کمبود ویتامین، فقر ویتامین و افزایش ویتامین هر کدام باعث اختلالاتی می شود: علت های کمبود، فقر و یا افزایش ویتامین ها در اثر عوامل زیر است: ۱- سن فیزیولوژیک و میزان نیاز ۲- بیماریهای غیرگوارشی ۳- بیماریهای گوارشی ۴- علت های تغذیه ای ۵- مصرف داروها ۶- شرایط شغلی و محیط زیست

تنها علت اختلالات ویتامینی ناشی از نبودن ویتامین ها در غذا نیست بلکه افزایش نیاز فرد در موقعیتهای خاص (کودکی، رشد و نمو، بلوغ، بارداری، شیردهی، کهولت)، عدم جذب (در بیماریهای گوارشی، کبدی)، بیماریهای عفونی و انگلی، تغییرات متابولیکی، فرم ویتامین، نگهداری و طبخ غذا، مصرف داروها مثل آنتی بیوتیکها را نیز باید مد نظر قرار داد.

تقسیم بندی ویتامینها 

ویتامین های محلول در آب شامل PP ،B1 ،C ،B2 ،B6 ،B12 ،Bc اسید پانتوتنیک، ویتامین H و ویتامین P هستند.

ویتامین های محلول در چربی شامل: ویتامین های D ،A، E ، F ،K می شوند.

ویتامین B1  و بری بری

این ویتامین از خانوادهٔ ویتامین های B است و یکی از کاتالیزرهای مهم اعمال حیاتی بدن مانند انتقال پیامهای عصبی محسوب می شود. از منابع مهم ویتامین B1 می توان غلات پرک نشده، حبوبات خشک شده، جگر، آردهای غنی شده از B1 و مالت را نام برد. نیاز روزانi آقایان ۱/۲ تا ۱/۵ میلیگرم و در خانمها ۱ تا ۱/۱ میلی گرم ویتامین B1 است. در صورتی که این ماده به مقدار کافی به بدن انسان نرسد بیماری بربری ایجاد می شود. مشخصi کلی این بیماری ضعف و تحلیل رفتن اعصاب محیطی، ضعف و تحلیل رفتن عضلات اندام ها و لاغری شدید و نارسایی قلبی است.

ویتامین C ضد سرطان 

ویتامین ها

ویتامین C بطور طبیعی در بدن بسیاری از جانداران ساخته می شود. انسان و خوکچه هندی از این قانون مستثنی هستند و برای تأمین نیاز خود به این ماده ناچار به مصرف موادی هستند که این ویتامین را دارند. نیاز انسان بطور متوسط ۵۰ تا ۶۰ میلی گرم در روز است. این ویتامین در شیر، جگر، قلوه، ماهی و بطور فراوان در میوهها و سبزیها یافت می شود. هرچه میوه ها و سبزیها تازه تر مصرف شوند، مقدار ویتامین C در آنها بیشتر خواهد بود و خوشبختانه پس از پختن و منجمد کردن غذاها مقداری از ویتامین C در آنها باقی می ماند. از منابع مهم ویتامین C می توان مرکبات (پرتقال و لیمو، گریپ فورت) و گیاهان دارای برگ سبز و مارچوبه را نام برد.

ويتامين K و انعقاد خون

ویتامین K به شکلهای مختلف در بدن انسان و طبیعت وجود دارد، به عنوان مثال در گیاهان دارای بزرگ سبز، ویتامین K از تجزیه مواد داخل روده، یا باکتریهای مفید ایجاد میشود. این ویتامین در فعال کردن پروتئینهای خون، استخوان، کلیه و همچنین فاکتورهای انعقاد نقش اساسی دارد. اگر ویتامین K به مقدار کافی به بدن انسان نرسد به علت خونریزی غیرقابل کنترل فرد میمیرد. نوزادان تازه به دنیا آمده به علت کمبود ویتامین مستعد خونریزی هستند که معمولاً برای پیشگیری از این پدیده از فرم تزریقی ویتامین K برای کودک استفاده می شود. ویتامین K در تمامی سبزی ها به ویژه کاهو به وفور یافت می شود. بطور متوسط آقایان روزانه ۴۵ الی ۸۰ میکروگرم و خانمها ۴۰ میکروگرم ویتامین k نیاز دارند

ویتامین A و بینایی

ویتامین ها

ویتامین A از ویتامینهای محلول در چربی و از عوامل اصلی در بینایی است. در ضمن برای رشد و تولید مثل و حیات فرد لازم است. مقدار لازم ویتامین A در آقایان ۱۰۰۰ میکروگرم و در خانمها ۸۰۰ میکروگرم در روز است. از منابع غنی ویتامین A می توان جگر، زرده تخم مرغ، گوشت مرغ، شیر، کره، غلات و کره های مارگارین (که به آنها ویتامین A اضافه شده) را نام برد. ماده دیگری به نام کاروتن وجود دارد که در بدن می تواند به راحتی تبدیل به ویتامین A شود از منابع مهم کاروتن می توان سبزیهای دارای برگ سبز مثل اسفناج، سبزیهای زردرنگ مثل هویج، انبه، کدو حلوایی، برگ چغندر، گرمک و طالبی را نام برد. حت.

ویتامین E و خواص ضد سرطانی آن

این ویتامین از نوع ویتامین های محلول در چربی است و به خاطر داشتن خاصیت آنتی اکسیدان یکی از حیاتی ترین ویتامینها در بدن محسوب می شود. این ویتامین از اکسید شدن مواد ضروری در سلول و از تشکیل مواد سمی جلوگیری می کند. از مواد آنتی اکسیدان می توان سلنیوم، اسیدهای آمینه حاوی گوگرد و او بیکینونها را نام برد. مصرف ویتامین E بین ۱۰ تا ۳۰ میلیگرم در روز است. مصرف مواد غذایی حاوی چربیهای اشباع نشده مرکب باعث افزایش نیاز بدن به ویتامین E می شود. منابع مهم ویتامین E در طبیعت عبارتند از روغن سویا، آفتابگردان ذرت، تخم پنبه، غلات پرک نشده، روغن کبد ماهی و خشکبار،

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *