خانه » سلامت » تری گلیسرید چیست و چه تفاوتی با کلسترول دارد؟

تری گلیسرید چیست و چه تفاوتی با کلسترول دارد؟

هنگامی که بدن بخواهد چربی های مصرف شده را ذخیره کند. آن را تبدیل به ماده ای به نام تری گلیسرید می کند. تمام بافتهای چربی بدن حاوی تری گلیسرید است که در زمان نیاز برای سوخت و ساز مصرف می شود. از سن ۳۰ سال به بالا احتمال افزایش تری گلیسرید خون بالا میرود معمولاً بالا بودن تری گلیسرید می تواند همراه با افزایش فشارخون، بالا بودن اسید اوریک خون و مرض قند باشد و بیشتر منشا ارثی دارد. مواردی مانند چاقی، مصرف الکل، داروهای هورمونی حاوی استروژن (هورمونهای زنانه) و داروهای مدر، بالا رفتن تری گلیسرید خون را تشدید می کند. متخصصین توصیه می کنند سطح تری گلیسرید خون خود را پایین تر از ۲۵۰ میلیگرم نگه دارید. بین ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلیگرم حد متوسط و بالای ۵۰۰ به درمان نیاز دارد.

تری گلیسرید

اگر تری گلیسرید خون شما بالاست چه باید کرد؟

کاهش مصرف چربی در غذای روزانه بهترین اقدام است. حداکثر مقدار چربی که مجاز به مصرف آن هستیم حدود ۲۵ گرم در روز است. البته این میزان شامل تمام مواد حاوی چربی از جمله روغنهای گیاهی است. غذاهایی که حاوی سبزیها و انواع غذاهای دریایی هستند، باعث کاهش چربی خون (هم کلسترول و هم تریگلیسرید) می شوند. در صورتی که سیگاری هستید از همین امروز آن را ترک کنید. همچنین از مصرف الکل جداً پرهیز کنید. تمرینهای ورزشی میتوانند سطح تریگلیسرید خون شما را به راحتی و به میزان زیادی پایین بیاورند. حتی بعد از یک بار ورزش سطح تریگلیسرید خون پایین تر می آید مدت ورزش باید حداقل ۴۵ دقیقه در روز و حداقل ۵ روز در هفته انجام شود. البته تمام این نکته ها باید زیر نظر پزشک انجام شود تا در صورت لزوم داروهای تکمیلی نیز تجویز شود.

آيا انواع مختلف کلسترول را می شناسید؟

تری گلیسرید

کلسترول به دو شکل مضر و مفید در بدن انسان وجود دارد. کلسترول مفید HDL باعث محافظت از جدار عروق قلب و دیگر اعضا بدن  می شود.کلسترول مضر بدن باعث رسوب در جدار عروق، تخریب و آسیب رساندن به اعضای مختلف بدن می شود و عامل بسیاری از سکته های قلبی و مغزی است. باید به خاطر داشت که توصیه اکید محققان این است که همیشه مقدار کلسترول مضر خون را (LDL) کمتر از ۱۳۰ میلی گرم و میزان کلسترول مفید خون را (HDL) بالای ۴۰ میلیگرم و کل کلسترول خون را زیر ۲۰۰ میلی گرم نگاه دارید. یکی از راه های تشخیص احتمال بالای بیماریهای قلبی عروقی بالا بودن کلسترول مضر خون است. برای بالا بردن کلسترول مفید و پایین آوردن کلسترول مضر خون بهترین راه، کم کردن مصرف چربی در غذای روزانه و انجام تمرینات مداوم ورزشی و پیاده روی است.

مصرف تخم مرغ مضر است یا مفید؟

تری گلیسرید

تخم مرغ از مغذی ترین مواد غذایی است. چربی اشباع موجود در تخم مرغ بسیار کم تا متوسط بوده و منبع خوبی برای تامین ویتامین A ،D ،B۱۲ و آهن و اسید آمینه های ضروری محسوب می شود اگر چه هر تخم مرغ حاوی حدود ۲۵۰ میلیگرم کلسترول می باشد. جدیدترین تحقیقات نشان داده که برای پایین آوردن کلسترول خون مصرف کمتر چربیها به خصوص چربیهای اشباع شده مهم تر از کمتر مصرف کردن کلسترول است، بنابراین مصرف حداکثر ۴ تخم مرغ در هفته هیچ ضرری برای شما ندارد، چون مشخص شده که از زرده تخم مرغ مقدار بسیار کمی چربی اشباع شده دارد. سفیده تخم مرغ چربی نداشته و کلسترول نیز ندارد و مصرف آن به صورت کاملاً پخته شده هیچ مانعی ندارد.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.