خانه » سلامت » فقر آهن و کم خونی ایجاد شده از آن

فقر آهن و کم خونی ایجاد شده از آن

آهن کافی برای حفظ سلامت، رشد مطلوب و فراهم ساختن، ، زمینه مناسب برای یادگیری در دوران تحصیل، ضروری است. اگر چه و کمبود آهن می تواند در تمام مراحل زندگی سبب کاهش قدرت ادراک و یادگیری شود؛ ولی آثار نامطلوب کم خونی در دوران شیرخوارگی و در اوایل کودکی غیر قابل جبران است. کم خونی ناشی از فقر آهن در کودکان زیر ۲ سال و کودکان سنین مدرسه با تأخیر رشد خفیف همراه  است و در درمان کم خونی موجب افزایش سرعت رشد میشود. کودکان و دانش آموزان دارای کم خونی احساس ضعف و خستگی میکنند. از فعالیتهای بدنی و ورزش دوری می کنند و بیحوصله و بی تفاوت هستند. ضریب هوشی کودکان با کم خونی فقر آهن ۵ تا ۱۰ امتیاز کمتر از حد طبیعی برآورد شده است. دادن مکمل آهن به کودکان کم خون موجب کاهش ابتلا به بیماری عفونی می شود.

فقر آهن

علل کم خونی ناشی از فقر آهن در دوران مدرسه

عادات و رفتارهای غذایی خاص در دوران مدرسه و بلوغ، اغلب د موجب می شود که کودکان و دانش آموزان به جای مصرف غذاهای خانگی از غذاهای غیر خانگی مانند انواع ساندویج های کالباس، پیتزا و تنقلات غذایی کم ارزش مانند چیپس، نوشابه، شکلات و پفک استفاده کنند و به این دلیل در معرض خطر کمبود آهن قرار گیرند. این مواد احساس سیری کاذب به فرد می دهد و او را از غذای سفره محروم می کند؛ زیرا این غذاها اغلب از نظر آهن فقیرند. رعایت نکردن اصول بهداشتی، آب آشامیدنی ناسالم، توالتهای غیر بهداشتی، عدم شستشو و ضد عفونی صحیح سبزیهای خام و در نتیجه ابتلا به آلودگی های انگلی از دیگر عوامل مؤثر بر کاهش اشتها و کاهش جذب آهن و در نتیجه کمبود آهن است. مشکلات دندانی بر اثر مصرف بی رویه شکلات و شیرینی ایجاد شده و به کم اشتهایی و کاهش دریافت مواد مغذی از جمله آهن منجر می شود. در سنین مدرسه، بدن به دلیل رشد، به آهن بیشتری نیاز دارد و کافی منابع غذایی حاوی آهن در این دوران، به کمبود آن در دوران بلوغ به دلیل جهش رشد، نیاز دختران و جوان به آهن بیشتر از دوران قبل است و در صورتی که از منابع غذایی جاوی آهن در برنامه غذای روزانه به اندازه کافی مصرف نشود، نوجوان به سرعت در معرض خطر کمبود آهن و کم خونی ناشی از آن قرار میگیرد. در دوران بلوغ، دختران علاوه بر جهش رشد به علت عادت ماهیانه و از دست دادن خون نسبت به کم خونی ناشی از فقر آهن بسیار حساس تر و آسیب پذیرتر هستند و به این دلیل کم خونی ناشی از فقر آهن در دختران نوجوان در مقایسه با پسران نوجوان شیوع بالاتری دارد. تغییرات خلق و خو در دوران بلوغ ممکن است موجب کم اشتهایی شود و به علت مصرف ناکافی غذا، دریافت . آهن و سایر مواد مغذی محدود شود.

مهمترین و شایع ترین علل بروز کمبود آهن

فقر آهن

مصرف کم انواع گوشت به ویژه گوشت قرمز است که آهن قابل جذب دارد. از عوامل دیگر مصرف, چای همراه با غذا و یا بلافاصله پس از غذاست. تانن موجود در چای می توانذ جذب آهن، غذا را به مقدار قابل، ملاحظه ای کاهش دهد. مصرف ناکافی مواد غذایی حاوی ویتامین C که بطور طبیعی در میوهها و سبزیهای خام و تازه وجود دارد، موجب افزایش جذب آهن غذا می شود. کمبود دریافت ویتامین C موجب کاهش جذب آهن غذا و در نتیجه کمبود آن می شود. مصرف نان هایی که در تهیه آنها از جوش شیرین استفاده می شود یکی دیگر از عوامل مؤثر در بروز کمبود آهن است. جوش شیرین موجب باقی ماندن مادهای به نام اسیدفیتیک در نان می شود که کاهش دهنده جذب آهن است. در نانی که برای تهیه آن از خمیر مایه یا خمیر ترش به جای جوش شیرین استفاده شده است، اسیدفیتیک مهار می شود و در نتیجه مانع جذب آهن نمی شود.

علایم کم خونی ناشی از فقر آهن

فقر آهن

رنگ پریدگی دایمی زبان و مخاطها، داخل پلک چشم و لبها، کم رنگ شدن خطوط کف دست، احساس ضعف، خستگی، سیاهی رفتن چشم، بی تفاوتی، سرگیجه، سردرد، بی اشتهایی، حالت تهوع و خواب رفتن و سوزن سوزن شدن دستها و پاها در افراد مبتلا به کم خونی ناشی از فقر آهن دیده می شود. کم خونی ناشی از فقر آهن شدید با تنگی نفس و تپش قلب و ورم قوزک پا همراه است. اگر خیلی زود خسته می شوید و با قدرت تمرکز و یادگیری آن کم شده است، ممکن است دچار کمبود آهن شده باشید. در این مورد باید به پزشک مراجعه کنید تا در صورت وجود کمبود آهن که با آزمایش ها مشخص می شود، درمان شوید. یکی از علایم بروز کم خونی ناشی از فقر آهن در دختران نوجوانی که عادت ماهیانه آنها شروع شده شده است و خونریزی زیاد دارند رنگ پوست سبز مایل به زرد است. این دختران باید برای تشخیص قطعی کم خونی ناشی از فقر آهن در درمان آن به پزشک مراجعه کنند.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *