خانه » دانستنیهای خانواده » توصیه هایی در مورد مرز و حریم شخصی زندگی مشترک

توصیه هایی در مورد مرز و حریم شخصی زندگی مشترک

هر انسانی با هر جنسیت، مذهب، نژاد، فرهنگ و ملیت دارای آرزوها و اهداف متعددی است. این که انسان تا چه اندازه می تواند به آرزوها و اهدافش برسد بستگی به این دارد که آرزوها و اهدافش تا چه حد واقع بینانه و منطقی باشند و مهم تر این که برای رسیدن به آنها برنامه ریزی مشخص داشته باشد. در این مقاله در مورد روابط در زندگی مشترک بیشتر صحبت می شود.

 

زندگی مشترک

به عبارت دیگر اگر آرزوها و اهداف تان را در قالب برنامه های مشخصی تنظیم نکنید همواره در سطح ذهن و قلب شما باقی می مانند و فرصت تبدیل شدن به واقعیت را پیدا نمی کنند. بنابراین سعی کنید آرزوها و اهدانی را که در سردارید جدی بگیرید و البته آنها را بر پایه ی واقعیت ها و امکانات خودتان در قالب برنامه های مشخص تنظیم کنید. شما حتماً در زندگی مشترکتان نیز دارای ایده ها، خواسته ها و آرزوهای متعددی هستید. توصیه های زیر به شما در برخورد فعال با پیشامدهای زندگی کمک می کند.

 

روابط با شوهر و خانواده آن

 

تعداد و شرایط مطلوب خواستگاران قبلی خودتان را به رخ همسرتان نکشید. این کار با هر نیتی که انجام شود منجر به نوعی مقایسه و احتمالاً احساس رنجش در شوهرتان می شود. این کار فقط در صورتی مجاز است که شرایط همسرتان از سایر خواستگاران قبلی مناسب تر بوده و شما قصد بیان خوشحالی خود از ازدواج با شوهرتان را داشته باشید.

یکی از موارد مهم برای خانم ها در زندگی مشترک کیفیت رابطه ی آنها با جاری (زن برادر شوهر) است . ایجاد رابطه ی مناسب با جاری (بخصوص اگر مسن تر باشد یا با خانواده شوهر نسبت فامیلی داشته باشد ) اثرات قابل توجهی در سایر ارتباطات شما (با شوهرتان و خانواده اش) دارد.

زندگی مشترک

 

به شما توصیه می کنیم در این موارد ضمن سعی در شناخت روحیات و ارزش ها و آداب و رسوم جاری خودتان با او رابطه ای محترمانه و در عین حال با رعایت فاصله ی لازم برقرار سازید. در این موارد نه آن قدر دور باشید و پرهیز کنید که باعث رنجش خانواده شود و نه آنقدر به سرعت نزدیک شوید که زمینه ی مداخله در حریم شخصی آنها و خودتان فراهم شود.

البته پس از کسب تجربیات لازم و شناخت ویژگی های خانواده شوهر و همچنین عروس یا عروس های قبلی آنها به راحتی می توانید در مورد نحوه ی برقراری ارتباط با آنها برنامه ریزی کنید.

رابطه با همسایه برای خانم ها اهمیت و جذابیت فوق العاده ای دارد. این امر به ویژه در مجتمع های مسکونی و واحدهای آپارتمانی بعضاً اجتناب ناپذیر است . در این موارد اکثر خانم ها علاقه مند به برقراری ارتباط با خانم های همسایه هستند . اما نکات مهمی وجود دارد که رعایت آنها موجب تداوم ارتباط سالم شما و همچنین حفظ حریم شخصی و خصوصی زندگی مشترک می شود.

 

نکاتی برای تداوم ارتباط سالم:

 

زندگی مشترک

1- در رفت و آمدها از مقایسه ی شرایط اقتصادی ، اجتماعی (درآمد، لوازم منزل و … ) خودتان و همسایه جداً پرهیز کنید.

2- در جستجوی رازها و اسرار زندگی خانم همسایه و شوهرش نباشید ( و این اجازه را به آنها نیز ندهید).

3- ضمن همکاری در امور مشترک مجتمع مسکونی یا واحد آپارتمانی (مثل نظافت ، حفظ آرامش و جلوگیری از سر و صدای زیاد تلویزیون ، ضبط صوت و …) از رفت و آمد بیش از اندازه و بویژه برای شام یا نهار ماندن خودداری کنید چون برای خودتان و آنها در بلند مدت ایجاد مزاحمت می کند.

4- سعی کنید در رفت و آمدها ( به ویژه اگر شوهر همسایه در منزل است همسر شما نیز همراهتان باشد).

5- مراقب باشید که نقش یک ضبط صوت را بازی نکنید شاید در رفت و آمدها اطلاعات و اخبار متعددی از همسایه ها دریافت کنید. حتی اگر مطمئنید که این اخبار و اطلاعات درست هستند لزومی ندارد که آنها را بین سایر همسایه ها انتشار دهید چون پس از ایجاد اختلاف و شناسایی عوامل آن ، پایگاه خود را در بین همسایه ها از دست می دهید.

زندگی مشترک

 

6- رفت و آمدتان را به گونه ای تنظیم کنید که به انجام امور روزمره ی شما و همسایه ( آشپزی ، رسیدگی به همسر و فرزندان ، استراحت و سایر ارتباطات اجتماعی که دارید ) لطمه نزند .

۷- توان ، امکانات و شرایط اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی شما و همسایه ممکن است تفاوت های زیادی داشته باشد . سعی کنید وارد بازی ها و ماجراهای چشم و هم چشمی و رقابت آمیز ( مثل کادو دادن ، مهمانی گرفتن و … ) در زندگی مشترک نشوید به دلیل اینکه اگر نسبت به آنها در مرتبه پایین تری باشید فشار اقتصادی و روانی زیادی را به زندگی خودتان و خانواده تحمیل می کنید و اگر در مرتبه ی بالاتری قرار داشته باشید برای همسایه تان ایجاد مشکل می کنید و در بلندمدت به نحوی از برقراری ارتباط صمیمانه با شما پرهیز می کند و ارتباط دوستانه تان تضعیف می شود.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عشق و محبت

بروز عشق و محبت و داشتن خانواده شاد و سالم

عشق و محبت یکی از مهم ترین و اساسی ترین نیازهای انسان در زندگی است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.