خانه » سرگرمی » دانستنیها » شرکت نوکیا از ابتدای تاسیس تا انتهای فعالیت و ورشکستگی

شرکت نوکیا از ابتدای تاسیس تا انتهای فعالیت و ورشکستگی

 امروز قصد داریم سری به گذشته پر فراز و نشیب شرکت نوکیا بزنیم و گذشته این شرکت را تا به امروز بررسی کنیم.ببینم این شرکت از گذشته تا به کنون چه فعالیت های تجاری داشته و چگونه به یک غول تکنولوژی تبدیل شده است. در ادامه این مطلب با ما در مجله پارسی وان همراه باشید.

شرکت نوکیا از ابتدای تاسیس تا انتهای فعالیت و ورشکستگی

 آغاز فعالیت تجاری شرکت نوکیا

نوکیا فعالیت تجاری خود را در سال 1865 به عنوان یک کارخانه کاغذ سازی آغاز کرد. پر فروش ترین محصول نوکیا در آن زمان دستمال توالت بود. نوکیا بعد از یک و نیم قرن فعالیت خود را در زمینه تکنولوژی گوشی های موبایل و تلفن شروع کرد. در سال 2007 با معرفی گوشی های هوشمند و نرم افزارهای اندروید نوکیا با مشکلات زیادی روبرو شد که در نهایت تصمیم بر آن شد که شرکت نوکیا با مبلغ 5.44 میلیارد دلار به شرکت ماکروسافت واگذار شود.

 آغاز فعالیت تجاری شرکت نوکیا

نگاهی اجمالی به تاریخ شرکت نوکیا

 • در سال 1865 فردریک ایدستام شرکت ساخت خمیرهای کاغذی در جنوب غربی فلاند تاسیس کرد.فردریک یک مهندس معدن بود. در 1871 بود که نام Nokia متولد شد. فردریک این نام را همزمان با تاسیس شعبه دوم شرکتش انتخاب کرد.نام نوکیا الهام گرفته از رودخانه ای با نام Nokianvirta بود.
 • در سال 1898 بود که پولون شرکت لاستیک سازی خود را تاسیس کرد.حوزه فعالیت این شرکت تمام وسایل شرکت را شامل می شد،از چکمه گرفته تا تایر خودرو البته هنوز هم نوکیا چکمه و پوتین تولید می کند!…
 • در سال 1912 قسمت ساخت کابل به بخش تولید شرکت اضافه شد.
 • در سال 1979 نوکیا با همکاری شرکت فلندی که در زمینه ساخت تلویزیون فعالیت داشت،شروع به ساخت تلفن های رادیویی کرد. 
 •  در 1981 نوکیا از اولین شبکه ارتبازی و رومینگ بین المللی خود رونمایی کرد.این اتفاق سرآغاز ورود تکنولوژی های تلفن همراه و گسترش صنعت مخابرات بود.
 • در  1982 اولین تلفن مخصوص ماشین را به بازار عرضه کرد.
 • در 1984 Mobile Talkman اولین تلفن همراه نوکیا به بازار معرفی شد.

نگاهی اجمالی به تاریخ شرکت نوکیا

 •  در 1987 نوکیا اولین تلفن دستی که وزنی معادل 800 گرم و قیمتی معادل 3400 یورو بود رو نمایی کرد.
 • در 1991 وزیر وقت فلاند با استفاده از تجهیزات نوکیا نخستین تجهیزات تلفن همراه را در جهان افتتاح کرد.
 •  در سال 1992 بود که نوکیا اولین تلفن دیجتالی دستی با نام Nokia 1011 را به بازار عرضه کرد.این موفقیت باعث شد تا مدیران نوکیا تصمیم بر تمرکز بر بخش موبایل بگیرند.به این منظور نوکیا بخش لاستیک ، کابل و لوازم الکترونیکی نوکیا فروخته شد.
 • در 1994 سری 2100 نوکیا رونمایی شداین سری به فروش 20000000 دست یافت که فراتر از انتظار نوکیا بود.
 • در 1998 شرکت نوکیا توانست بر تخت پادشاهی تولید کنندگان تلفن همراه بنشیند این سال برای نوکیا خیلی مهم بود.شرکت های یزرگ هنوز به تکنولوژی تولید گوشی موبایل دست نیافته بودند و پروژه برنامه نویسی گوشی های موبایل توسط شرکت های برنامه نویسی با شکست مواجه شد بود.
 • سالهای 1996 تا 2001 بود که حجم معاملات شرکت نوکیا از 6.5 میلیارد یورو به 30 میلیارد یورو افزایش داشت.سهام نوکیا رو به سعود بود و سهامدارانی که در این شرکت سرمایه گذاری می کردند از بهره پول خود مطمئن بودند.
 •  در 1999 بود که نوکیا از 7710 خود رونمایی کرد این دستگاه قادر به ارسال و دریافت ایمیل بود که در آن زمان پیشرفت بزرگی برای نوکیا محصوب می شد.
 • در سال 2000 نوکیا با یکی از شرکت های ناشر موسیقی قراردادی را امضا کرد که به کاربران اجازه می داد آهنگهای مورد علاقه شان را به عنوان رینگتن انتخاب کنند.

   در 2001 و 2002 گوشی 7650 و 6650 رونمایی شد. 7650 اولین گوشی مجهز به دوربین بود و 6650 امکان ضبط ویدئو داشت که در 2002 عرضه شددر این گوشی مجهز به تکنولوژی 3G شد که گوشی را قادر به اتصال به انترنت می ساخت.در سال 2001 سود نوکیا با کاهش چشم گیری مواجه شد.

  سال 2004 سال سختی برای نوکبا بود.کاهش چشم گیر سود سهام شرکت و افت سهام از یک سو و قدرت گرفتن رقیبان تجاری از سوی دیگر همچنین پیشرفت نسخه های اندروید که تازه سر از تخم بیرون آورده بودند.

  سال 2005 نوکیا موفق به فروش یک میلیارد از دستگاه 1100 خود شد.

  سال 2007 سال منحوس دیگری برای نوکیا بود زیرا نوکیا مجبور شد فراخوانی برای تعویض 46 میلیون دستگاه که با مشکل باتری روبرو بودند بدهد اپل هم از گوشی هوشمند آیفون رونمایی کرد.در سال 2008 با افت سهام نوکیا سهام اپل رو به افزاریش بود.شمارش معکوس برای نابودی نوکیا به صدا درآمده بود.

  در سال 2007 نوکیا اعلام کرد برای رقابت با سایر رقبا برنامه هایی دارد(یه گفته نوکیا برای مبارزه با اپل دیگر خیلی دیر شده بود) در این سال نوکیا تصمیم به حذف 1700 شغل کرد.

  در سال 2010 یکی از مدیران اجرایی سابق مایکروسافت به نام استفان الوپ به سمت مدیر عاملی نوکیا منصوب شد اما با وجود افزایش سود شرکت 1800 عنوان شغلی دیگر در این سال حذف شدند!…

  در سال 2011 نوکیا از گوشی هوشمند خود رونمایی کرد.الوپ در این سال اعلام کرد نوکیا بر روی پلتفرم سوخته ای کار می کند و پرده از همکاری نوکیا و مایکروسافت بر داشت.البته شایعه فروش شرکت در آن زمان تکذیب شد.

  در سال 2012 سهام نوکیا همچنان رو به افول بود نوکیا همچنان عنوان های شغلی را حذف می کرد و همچنان تراز شرکت زیان ده بود در این سال آخرین کارخانه شرکت در فلاند نیز تعطیل شد.

  نگاهی اجمالی به تاریخ شرکت نوکیا

  پایان کار شرکت نوکیا

   در نهایت در سال 2013 سیاست های غلط نوکیا باعث شد این شرکت با قیمت 5.44 میلیارد یورو به شرکت مایکروسافت فروخته شود و بعد از گذشت 18 ماه از فروش شرکت تراز شرکت نوکیا به سود دهی رسید.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

گلکسی ام 30

ابعاد و طرح نهایی گوشی گلکسی ام 30 افشا شد!

شرکت سامسونگ قصد دارد تا در آینده نزدیک از گوشی گلکسی ام 30 خود رونمایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *