خانه » سلامت » پرده گوش و مشکلات آن بر اثر بیماری ها

پرده گوش و مشکلات آن بر اثر بیماری ها

سر و صدای بیشتر از حد مجاز مثل صدای مته روی آسفالت، هواپیما، ماشینهای سنگین باعث آسیب پرده گوش می شوند. اگر فرد بطور ناگهانی در معرض یک صدای بلند قرار گیرد یا بطور طولانی مدت در معرض صداهای بیش از حد مجاز باشد، سلولهای شنوایی او آسیب میبیند. میزان این آسیب درافراد مختلف متفاوت است. عوامل مختلفی در پاسخ به صدای بلند تأثیر دارند که مهمترین آنها عبارتند از: جنسی بطوری که مردها در مقایسه با خانمها حساسیت بیشتری نسبت به صدا دارند. گوش افراد جوان و پیر نسبت به گوش افراد میانسال به سر و صدا حساس تر است. بیماریهای گوشی که باعث کاهش انتقال صوت می شوند مثل پارگی پرده گوش می توانند تا حدودی گوشی را در مقابل سر و صدا محافظت کنند. استفاده از داروهایی که خود اثر سوء بر گوش دارند مثل جنتامایسین باعث می شود تا گوش نسبت به سر و صدا حساس تر شود. تشخیص این بیماری بر اساس تاریخچه بیمار، برای مثال کار در محل پر سر و صدا و یا عادت به شنیدن صداهای بلند مثل موسیقی بلند و سابقه خانوادگی یک سری تستهای شنوایی انجام می شود. رعایت جنبه های پیشگیری مانند استفاده از گوشیهای صدا خفه کن در محل پر سر و صدا و در صورت امکان دوری از سر و صدای بلند و دایمی از اهمیت خاصی برخوردار است.

پرده گوش

روش برخورد با پارگی پرده گوش در اثر ضربه

به گزارش مجله پارسی وان اگرچه پرده گوش یا همان پرده صماخ بسیار نازک است؛ اما، برای پاره شدن آن باید به نسبت فشار زیادی به آن وارد شود. علتهای شایع پارگی پرده گوش عبارتند از: تغییرات ناگهانی فشار (مثل: سیلی زدن، بوسیدن، شیرجه رفتن در آب)، ورود اجسام خارجی در گوش، مواد سوزاننده و صدای بسیار بلند. علایم پارگی پرده صماخ ناشی از ضربه عبارتند از درد شدید و ناگهانی گوش و خونریزی از آن، کاهش شنوایی خفیف تا متوسط و وزوزگوش اغلب وجود دارد. اگر کاهش شنوایی شدید باشد و یا فرد دچار سرگیجه شود، شاید آسیبهای جدی تری به گوش وارد شده باشد.

پرده گوش

در مواقعی که به پارگی پرده گوش شک کردید از شست و شوی گوش خودداری کرده و به پزشک مراجعه کنید. از ورود آب به گوش جلوگیری کنید. برای مثال در هنگام استحمام یک پنبه وازلینه در گوش خود بگذارید. هم چنین نباید بینی خود را محکم تخلیه کنید. در حدود ۹۰ درصد موارد پرده خود به خود ترمیم می شود. در صورت عدم بهبود بعد از سه ماه جراحی پرده گوش انجام می شود.

بیماری گوش شناگران چیست؟

پرده گوش

در این بیماری پوست مجرای گوش به صورت یکپارچه دچار التهاب و عفونت می شود. گرما، رطوبت و صدمه به پوست در ایجاد این حالت نقش مهمی دارند و از آن جایی که بیشتر این عوامل در شناگران وجود دارد؛ لذا این بیماری در شناگران شایعتر است و به همین دلیل به ان بیماری گوش شناگران هم گفته می شود. مشخصه این بیماری، درد گوشی همراه با تغییر التهابی مجرای گوشی، یعنی تورم، قرمزی و پوسته های کثیف همراه با ترشحات بدبو و کثیف است. درد با حرکات فک یا کشیدن لاله گوش بدتر می شود. این تغییرات ممکن است باعث انسداد کامل مجرای گوش شود یا به لاله گوش و حتی پایین صورت انتشار یابد. در موارد شدید بیماری معمولاً تب وجود دارد. شروع بیماری معمولاً با خارش خفیف تا متوسط همراه است؛ ولی، خیلی سریع درد بروز می کند و خارش محو می شود. در صورت وجود چنین حالتی با استفاده از کمپرس موضعی گرم روزی ۲ تا ۳ بار و هر بار  چند دقیقه و داروهای مسکن مانند استامینوفن کدیین میتوانید درد را تسکین دهید. مهمترین عامل درمان تمیز و خشک نگه داشتن مجرای گوش است. برای معاینه گوش و پرده آن و دریافت درمان های اضافی به پزشک مراجعه کنید.

وزوز گوش و علت آن

پرده گوش

دو نوع وزوزگوش وجود دارد:۱- نوعی که فقط خود بیمار می شوند (ذهنی) که شایعتر است.۲- نوعی که علاوه بر بیمار پزشک نیز می شود (عینی).
نوع ذهنی در بیش از ۹۰ درصد موارد ناشی از اختلالات گوشی است. گاهی عفونت گوش و به صورت ناشایع جرم گوش می توانند باعث این حالت شوند. صدمات صوتی، تغییرات فشار جوی و ضربات مستقیم به گوش هم می توانند باعث وزوزگوش شوند. معمولاً در افرادی که بعد از ضربات صوتی مثلی شلیک تفنگ دچار وزوز گوش می شوند، کاهش گذرای شنوایی نیز وجود دارد و اگر این افراد گوش خود را بطور دایم در معرض ضربات صوتی قرار دهد، ممکن است دچار کاهش شنوایی دایمی شوند؛ لذا وزوز گوش در این افراد یک علامت هشدار دهنده است. بعضی افراد با بالا رفتن سن دچار وزوز شوش می شوند. به غیر از اختلالات گوشی عوامل دیگری مانند استرس، پرکاری تیرویید، اختلالات دندانی، فشار خون بالا، کمخونی، ضربه به سر و مصرف دارومی توانند باعث این حالت شوند که حالت اخیر یک هشدار است و باید به پزشک اطلاع داده شود تا در صورت امکان دارو قطع شود.

منبع:https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.