خانه » فناوری های نوین » تشخیص هویت با عنبیه چشم در علم بیومتریک و تکنولوژی

تشخیص هویت با عنبیه چشم در علم بیومتریک و تکنولوژی

تشخیص هویت با عنبیه چشم ، یکی از راه های احراز هویت می باشد که شاخه ای از علم بیومتریک است. کلمه بیومتریک (Biometric) از ترکيب دو کلمه يوناني bios (زندگي) و metrikos (تخمين) تشکیل شده است. علم بیومتریک، در واقع علم احراز هویت انسان‌ها با استفاده از ویژگی‌های فیزیکی یا رفتاری نظیر چهره، اثر انگشت، اثر کف دست، عنبیه، فرم هندسی دست و صدا و … می باشد. در این مقاله ، به معرفی این روش احراز هویت می پردازیم.

تشخیص هویت با عنبیه چشم در علم بیومتریک و تکنولوژی

تشخیص هویت با عنبیه چشم

در بین روشهای احراز هویت ، سیستم‌های تشخیص هویت با عنبیه چشم به طور خاص توجه زیادی را به خود جلب کرده‌اند، بدین دلیل که بافت غنی عنبیه معیارهای بیومتریکی قوی را برای تشخیص هویت افراد فراهم می‌کند.

بیومتریک تشخیص هویت با عنبیه بعد از حادثه 11سپتامبر (که تروریست های القاعده توانسته بودند از سیستم های امنیتی و حفاظتی تشخیص هویت ایالت متحده امریکا عبور کنند و… ) مورد توجه بیشتری قرار گرفت.

تشخیص هویت با عنبیه چشم

نمونه هایی از کاربرد های بیومتریک

 • شناسایی مجرمان
 • تعیین یا تأیید هویت افراد به هنگام انجام تراکنش های مالی
 • تجارت الکترونیکی
 • دسترسی به رایانه / شبکه 
 • دسترسی به حسابهای بانکی خود پردازها
 • نظارت ( بانکداری الکترونیک، امنیت شبکه های اطلاعاتی، امنیت ملی ، امنیت مرزی ، صدور مدارک مسافرتی و اقامتی )
 • دسترسی فیزیکی / کنترل حضور و غیاب
 • شناسایی شهروندان : ( شناسایی ملی ، مدیریت بحران های بزرگ شهری ، رأی گیری ، گواهینامه رانندگی ، توزیع امکانات عمومی )

سیستم‌های تشخیص عنبیه در دهه گذشته شاهد جهشی عظیمی بوده‌اند، اما برای اثبات کارایی و دقت آن‌ها در شرایط غیر ایده‌ آل نظیر نورپردازی نامناسب ، فاصله زیاد نسبت به چشم فرد و سوژه‌های متحرک ، هنوز راه زیادی در پیش است.

عنبیه و تشخیص هویت با عنبیه

عنبیه قسمتی رنگی از چشم است که ترکیبی از نوعی ماهیچه به شکل دایره با یکسری خطوط شعاعی، لایه ای یا توری مانند می باشد. عنبیه چشم در انسان ، از دوران سه ماهگی جنين شروع به تشکیل شدن می کند تا هشت ماهگی که به تکامل می رسد. رنگدانه های موجود در عنبيه چشم در سال های اوليه زندگی نوزاد قابليت تغيير دارد و بعد از آن، تا زمان مرگ تقریبا هیچ تغییری نمی کند. این ماهیچه شامل یک سری کارکترها  مانند: خطوط، حلقه‌ها، حفره‌ها، شیارها، تارها، لکه‌ها و… می باشد که قابل تفکیک است.

عنبیه و تشخیص هویت با عنبیه

اجزای سیستم‌های تشخیص هویت با عنبیه

اغلب سیستم‌های تشخیص هویت بر اساس عنبیه از پنج بخش پایه تشکیل شده‌اند که در نهایت به اتخاذ تصمیم درست منجر می‌شوند ، که عبارتند از :

 • واحد ثبت: به کمک یک دوربین CCD تک رنگ حساس به پرتو نزدیک مادون قرمز (NIR) تصوير دو بعدی از چشم تهیه می‌کند.
 • واحد تفکیک: محدوده فضایی عنبیه را از طریق جداسازی آن از سایر اندام‌های بصری نظیر سفیدی چشم، مردمک، مژه‌ها و پلک تعیین می‌کند.
 •   واحد نرمال‌سازی: با اجرای یک روند نرمال سازی هندسی، مشخصات عنبیه تفکیک شده را از مختصات دکارتی به مختصات قطبی تبدیل می‌کند.
 •   واحد کدگذاری: از یک روال استخراج الگو برای تولید یک کد دودویی استفاده می‌کند.
 •   واحد تطبیق: تعیین می‌کند که کد تولید شده تا چه‌حد با نمونه ذخیره شده در پایگاه داده مطابقت دارد.

منحصر فرد بودن عنبیه

براساس تحقیقات انجام شده توسط پارسی وان ،عنبیه به طور ذاتی بین افراد مختلف متفاوت است. حتی عنبیه دوقلوهای همسان تفاوت‌های ساختاری از خود نشان می‌دهند که به دلیل تأثیر عوامل اتفاقی بر روند شکل‌گیری بافت‌ها است.

 آزمایش‌هايی که در مقیاس وسیع انجام شده است، قابلیت تشخیص هویت افراد را بر‌اساس بانک اطلاعاتی از انواع الگوهای عنبیه تأ‌یید می‌کند. یکی از این آزمایش‌ها که روی بانک اطلاعاتی مشتمل بر 632500 تصویر عنبیه(تهیه شده از 316250 داوطلب از 152 کشور مختلف) انجام شده است، تأیید می‌کند که ایجاد یک سیاست تصمیم‌گیری که نرخ تشخیص اشتباه آن صفر باشد، کاملاً امكان‌پذير است.

تحقیقاتی که مؤسسه ملی استاندارد و فناوری در سال 2006 روی تصاویری با محدوده گسترده‌ای از کیفیت انجام داد، نشان می‌دهد که در کارآمدترین سیستم‌های تشخیص عنبیه، نرخ تشخیص اشتباه عدم تطابق 1,1 تا 1,4 درصد در مقابل نرخ تشخیص اشتباه تطابق معادل 0,1 درصد است.

منحصر فرد بودن عنبیه

تعیین محل عنبیه چشم

کره ی چشم شی ء متحرکی است و عنبیه هم یک شی ء متحرک دیگری است که روی آن قرار گرفته است. بنابرین تعیین دقیق موقعیت کره چشم و محل عنبیه در تصاویر تهیه شده از فواصل زیاد و وضعیت افراد سخت است از آنجایی که ، بیشتر واحد های ثبت به کمک پرتو های نزدیک مادون قرمز از عنبیه فیلمبرداری می کنند، نیاز به نور پردازی عنبیه به کمک پرتوهای نامرئی پیش از ثبت تصویر وجود خواهد داشت. اما اگر سوژه در فاصله ای دورتر از چندین متر نسبت به دوربین قرار بگیرد، سیستم قابلیت خود را از دست خواهد داد. می توان گفت تلاش های جدید به طراحی و توسعه سیستم های تشخیص « عنبیه در حال حرکت » و « عنبیه در فاصله دور » منجر شده است.

ترکیب خصیصه های بصری در تشخیص هویت با عنبیه

احتمالا با ترکیب عنبیه و خصیصه های بصری مثل شبکه رگ ها ، محققان می توانند سیستم های بیومتریک چندگانه قدرتمندی توسعه دهند که بتواند، در محیط هایی که نورپردازی نامناسب دارند و یا سوژه هایی که متحرک و در فاصله های دور هستند بکار گرفته شوند.

اطمینان از حریم خصوصی تشخیص هویت با عنبیه

استفاده از سیستم های بیومتریک در کاربرد های دولتی ، نگرانی ها را درباره امنیت الگوهای عنبیه و حفظ حریم خصوصی صاحبان آن ها افزایش داده است.  علی رغم تمام این چالش ها ، تشخیص هویت با عنبیه به عنوان علم و تکنولوژی بیومتریک قابل اعتماد و قدرتمند توانست توجه زیادی را به خود جلب کند.

اطمینان از حریم خصوصی تشخیص هویت با عنبیه

 آینده تشخیص هویت با عنبیه بخصوص در کاربرد های نظامی (که مستلزم تشخیص سریع هویت افراد در محیط های پر جنب و جوش است) بسیار درخشان به نظر می آید.

منبع : https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

گلکسی ام 30

ابعاد و طرح نهایی گوشی گلکسی ام 30 افشا شد!

شرکت سامسونگ قصد دارد تا در آینده نزدیک از گوشی گلکسی ام 30 خود رونمایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *