خانه » روانشناسی » درمان افسردگی و روش های آن

درمان افسردگی و روش های آن

حالت افسردگی یک تجربه احساسی ناخوشایند است که در صورت تداوم و اثرگذاری روی فعالیت روزمره فرد تبدیل به یک بیماری می شود؛ اما، هر یک از ما در صورت تجربه کردن این حالت می توانیم مهمترین اقدام پیشگیرانه را برای خود انجام دهیم که به بیماری افسردگی مبتلا نشویم. براساس پژوهشی های متعدد مشخص شده است که انجام ورزشی مرتب می تواند با افسردگی مقابله کند و حتی به عنوان بخشی از درمان افسردگی نقش مهم در بهبودی بیماران افسرده داشته باشد. پس آن چه که شما قبل از فکر کردن به افسردگی باید انجام دهید، ورزشی مرتب است و به یاد داشته باشید که ورزش به علت ایجاد فعالیت ریتمیک و هماهنگی مغز و بدن عاملی مؤثر در رهایی از افسردگی است.

درمان افسردگی

چه کسانی بیشتر به افسردگی مبتلا می شوند؟

افسردگی به قدری متداول است که گاهی به منزله سرماخوردگی معمولی در روانپزشکی مطرح است و بسیاری از ما در مواردی افسردگی را «اندکی» تجربه می کنیم. کودکان و نوجوانان نیز به افسردگی دچار می شوند، حتی بعضی معتقدند حیوانات نیز به افسردگی مبتلا می شوند. شیوع افسردگی در زنان حداقل دو برابر مردان است، شاید علت این امر آن باشد که زنان بیشتر از مردان اختلالات خلقی خود را ابراز می کنند یا شاید علت آن زیستی (ناشی از هورمون ها) یا اجتماعی باشد. بهتر است علتهای افسردگی را نتیجه عوامل متقابل گوناگون در نظر بگیریم. عوامل زیست شناختی شامل: توارث، تغییرات مغز، هورمون ها، ناقل های عصبی و فعالیت الکتریکی مغز و عوامل روان شناختی شامل: واکنش نسبت به موقعیت ها،نقش عوامل آسیب زای روانشناختی و شیوه ای که می اندیشیم و عمل میکنیم.

افکار و احساسات افسردگی زا چیست؟

درمان افسردگی

ما تمایل داریم آن چه را که می اندیشیم، باور کنیم و تصور کنیم که افکارمان، بازتابی حقیقی از واقعیت است. در درمان افسردگی در درجه اول، باید به خاطر داشته باشیم که افکار، به صرف تفسیرهای ما از واقعیتها هستند. هرگاه افسرده باشیم، برداشتهایمان بسیار سوگیرانه می شوند و این سوگیری معمولاً در جهت منفی است. تمامی افراد افسرده، علی رغم موقعیت اجتماعی و میزان هوش و آگاهی شان هنگامی که درباره خویشتن، شرایط خود و آینده شان میاندیشند، به خطاهای مشابهی دچار می شوند. لازم است به دقت مراقب بروز اشتباهات زیر باشید: تعمیم بیش از حد، شخصی سازی، تفکر به شیوه «همه یا هیچ» استنتاج عجولانه و بی اساس، فاجعه انگاری، مردود شمردن نکته های مثبت و باید گفتن ها.

 نحوه سنجش در درمان افسردگی

یک خط ۱۰۰ میلیمتری ترسیم کنید. یک سر این خط را «بدون هیچ گونه افسردگی» و انتهای دیگر را به عنوان «بسیار افسرده» درجه بندی خلق به این صورت به شما کمک می کند که نسبت به کوچک ترین تغییرات خلقی تان دقیق و حساس شوید و چنانچه احساس کردید که خلق تان رو به ملال می رود به اقدامات پیشگیرانه دست بزنید. این شیوه شامل جلب توجه، انجام فعالیتهای دلپذیر، افزایش میزان فعالیت، تصحیح سوگیری منفی در افکار و چالش با نگرشهای انعطاف ناپذیری است که شما را در معرض عدم موفقیت میدهند. همچنین، این روش به شما کمک میکند تا نسبت به احساساتتان بینش بهتری به دست آورید و شما را از فاجعه آمیز قلمداد کردن اوضاع و شرایط تان باز می دارد.

اختلافات خانوادگی در افسردگی پس از زایمان

درمان افسردگی

به گزارش مجله پارسی وان در تحقیقی که در سال ۷۳ – ۷۲ محققان کشورمان روی ۱۰۰ زن که روزهای اول تا پنجم زایمان را می گذرانیدند، انجام دادند این فرضیه تایید شد که اختلافات خانوادگی بیشتر قبل از زایمان به شکل مهمی به افسردگی بعد از زایمان منتهی می شود. اختلاف میان زوجین باعث می شود تا احساس امنیت و امید به فردا از بین برود و همین ناامیدی باعث افسردگی می شود. دوران حاملگی دورانی بسیار پراسترس است و چه بسا وجود همسری خوب و مهربان باعث کاهش این استرس ها و فشارها و اضطراب ها می شود. بنابراین عدم وجود تکیه گاه عاطفی و روانی در خانواده باعث می شود تا استرس ها و سختی دوران بارداری بیشتر شوند و این جدال ها زن را به سمت افسردگی پس از زایمان سوق دهد. خیلی از اختلافات با صحبت و دلجویی قابل حل هستند، نگذارید دیر شود و قبل از نیاز به درمان افسردگی از ایجاد آن جلوگیری کنید.

منبع:https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *