خانه » سلامت » اصول مهم وزن کم کردن و لاغری یاد بگیرید

اصول مهم وزن کم کردن و لاغری یاد بگیرید

برای وزن کم کردن باید اصولی را رعایت کرد. در مورد نان های مصرفی باید دقت عمل به خرج داد.وعده غذایی را نباید حذف کرد. و تعادل را در رژیم غذایی حفظ کرد.

وزن کم کردن

 

قند های مضر برای وزن کم کردن

هرگز قندهای مضر مانند نان، آرد، سبزیجات نشاسته دار و میوه را نباید هم زمان با غذاهای چربی دار مانند گوشت، انواع چربی ها و روغن مصرف نمود. از مصرف کلیه مواد قند و چربی دار، مانند شیر، شوکولات، جگر سیاه و فندق باید اجتناب کرد و قند را به طورکلی از لیست غذاهای روزانه حذف نمود.

 

نان های مصرفی برای وزن کم کردن

فقط باید از آردهای تصفیه نشده استفاده کرد. فقط باید از نان سبوس دار و یا نان هایی که با آرد تصفیه نشده تهیه شده اند، منحصراً برای صبحانه استفاده نمود. مصرف سیب زمینی و مخصوصاً خوردن فریت مجاز نیست.

از خوردن برنج سفید (برنج ماشینی) باید خودداری نمود و به مقدار کم از برنج سبوس دار مصرف کرد. از خوردن پاته هایی که با آرد تصفیه شده تهیه شده اند باید خودداری نمود.

وزن کم کردن

 

نوشیدنی ها

از مصرف الکلی تحت هر شکلی مانند الکل های اشتهاآور، شراب، آب و الکل های محرک معده باید صرف نظر کرد.از خوردن قهوهٔ پررنگ و قوی باید احتراز کرد و از قهوه های بدون کافئین استفاده نمود. روزانه باید سه بار، و حتی الامکان در ساعت معین غذا خورد. هیچگاه نباید از خوردن یک وعده غذا صرف نظر کرد. مصرف مواد چربی دار مضر را باید محدود نمود و به جای آن از چربی های مفید استفاده کرد. رعایت این مورد، برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی عروقی مفید است.

در موقع غذاخوردن، باید کوشش کرد از آب به مقدار کم استفاده نمود، زیرا نوشیدن آب به مقدار زیاد اثر شیرهٔ معدی راکم می کند. به محض قرار گرفتن پشت میز غذاخوری، نباید آب نوشید. غذا را باید با فرصت خورد.

غذا به مقدار لازم باید به بزاق آغشته شود و در طول صرف غذا باید از هر نوع اشتغال فکری اجتناب شود. بهتر است آب میوه، شخصاً، تهیه شود. از مصرف آب میوه های صنعتی و خوردن سوداها، که محتوی مواد قندی است باید خودداری کرد. بعد از خوردن یک غذای قند دار (مثلاً در صبحانه) باید سه ساعت تا خوردن یک غذای دیگر که محتوی مواد چربی دار است فاصله باشد. از خوراکی های فیبردار، سالاد، تره، مارچوبه، آرتیشو، بادمجان و غیره باید به مقدار زیاد استفاده کرد.

وزن کم کردن

 

نمونه هایی برای ناهار

آب گوشت، طاس کباب، شلغم،تره فرنگی و گل کلم، پنیر، نوشیدنی:آب،چای،جوشانده گیاهی

تن با روغن، استک تار تار، سالاد سبزی، پنیر، نوشیدنی:آب،چای،جوشانده گیاهی، ماهی باسرکه

گوشت چرخ کرده کباب شده، شلغم، پنیر، نوشیدنی:آب،چای،جوشانده گیاهی

در صورت زیاد بودن کلسترول خون، پنیر از لیست غذا حذف می ش.د به جای آن باید با از سالاد فصل استفاده کرد یا از پنیرهای کم چربی استفاده نمود.

 

نمونه هایی از غذاهای برای شام

سوپ ماهی، ژامبون مرغ، سالاد کاهو، پنیر، نوشیدنی: آب، جوشانده گیاهی

آش سبزی، نیمرو، ماست، نوشیدنی: آب، جوشانده گیاهی

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *