خانه » روانشناسی » روانشناسی کودکان » کودک آزاری به چه رفتارهایی گفته میشود؟

کودک آزاری به چه رفتارهایی گفته میشود؟

بدرفتاری و کودک آزاری صورتهای متنوعی دارد که برای کودک تهدیدکننده و خطرناک و نتیجه عمل سهل انگاری و ارتکاب جرم در مقام یک سرپرست مسؤول است. این اعمال می تواند به صورت آزار جسمی و روحی، سوء استفاده جنسی، عدم توجه و رسیدگی به کودک یا بدرفتاری نسبت به کودک زیر ۱۸ سال باشد که توسط فردی که او را تحت تکفل دارد، اعمال می شود. نکات مبهم بسیاری در تعیین محدوده تهدید کنندگی و خطرناک بودن رفتارها وجود دارد و در مورد طبیعت و ماهیت آزار رسان بودن برخی اعمالی، اختلاف نظر زیادی به چشم میخورد. هیچ فردی به تنهایی مسؤول این تصمیم گیری که دقیقاً به چه چیز بدرفتاری یابی اعتنایی گفته می شود نیست. تشخیص، درمان و مداخله در این امر کار افراد حرفه ای در زمینه های مختلف است که با هم کار می کنند تا ارزیابی و مراقبت از این کودکان را به بهترین نحو انجام دهند. بدرفتاری نسبت به کودکان همیشه از روی عمد نیست. به این معنی که در خیلی از موارد مقصود از انجام یک عمل آسیب رساندن و صدمه زدن به کودک نیست. بلکه اکثر اوقات خشونت اعمال شده نسبت به کودک بی ارادی و بدون تصمیم قبلی است. با وجود این می تواند منجر به آسیبهای جدی و حتی در مواردی مرگ کودک شود. آموزش و اقدامات پیشگیرانه می تواند به والدین کودک در تصحیح رفتارهایشان و یافتن روشی های تربیتی مناسب کمک کند.

کودک آزاری

آزار جسمی و کودک آزاری

آزار جسمی، آسان ترین فرم کودک آزاری از جهت تشخیص و شناسایی است. سندرم کودک خرد و خمیر شده ابتدا توسط کمپ و همکارانش توصیف شد، و پس از آن توسط کمپ و هلفر کاملاً به عنوان تصویر بالینی صدمه فیزیکی یا عدم رشد مناسب و سالم ارایه شد. در این سندرم، توضیحی که برای علت آسیب به پزشک داده می شد، با شدت و نوع آسیب مشاهده شده سازگار نبود. این گونه آسیب ها تعمدی و تحمیل شونده اند، نه از روی تصادف. برخی از آنها نتیجه تنبیهاتی است که برای سن کودک، وضعیت و موقعیت یا درجه رشد و نمو او نامناسبند. بعضی نتیجه تحجر والدین و عدم توانایی آنها در کنترل عصبانیتشان، هستند. آزار جسمی غالباً با شکل آسیب وارده و ناسازگاری آن با تاریخچه بیمار مشخص میشود. کوفتگی ها، جای شلاق، شکستگی ها، سوختگی ها و پارگی ها و آسیبهای فیزیکی عمدی معمول هستند. تقریباً ۵۰٪ آسیبهای فیزیکی در ناحیه سر و صورت اتفاق میافتد که می تواند تشخیص داده شود. ۲۵٪ این صدمات اطراف دهان واقع می شوند.

سوء استفاده یا آزار جنسی در کودک آزاری

 

کودک آزاری

به هر گونه تحریک جنسی که نامتناسب باسن کودک و میزان رشد ادراکی و نقش او در خانواده است، کودک آزاری گفته می شود. بسیاری از تعاریف در این مورد تمایل به ارضای جنسی را در یکی از طرفین مطرح می کنند. این اعمال طیف وسیعی شامل تحریک جنسی کودک، تجارب جنسی روی کودک، تماس فیزیکی و جنسی پدر و مادر با کودک را در برمیگیرند. ممکن است تشخیص رفتار نرمال از رفتار شهوانی با کودک مشکل باشد. محدوده رفتارهای نامناسب جنسی با کودکان میتواند از عورت نمایی یا بوسیدن و نوازش کردن تا آمیزش جنسی، داستان ها و تصاویر فیلم های تحریک آمیز و تجاوز باشد. ترومای دهان، شاید ناشی از برخوردهای جنسی باشد.

بی توجهی و بی اعتنایی نوع دیگری از کودک آزاری

کودک آزاری

عدم توجه به نیازهای اساسی کودک مانند خوراک و پوشاک،سرپناه، مراقبتهای پزشکی، آموزش و نظارت تحت این عنوان قرار می گیرد. آزارهای جنسی بیشتر مقطعی و دوره ای هستند؛ در حالی که بی توجهی به کودک معمولاً همیشگی است. همچنین بی اعتنایی به حساب آوردن یک رفتار، بستگی به سن کودک و میزان رشد و نمو او نیز دارد و به همین ترتیب با دوره های بی سرپرست بودن، محل سکونت والدین، نیت والدین و مسؤولیت هایی که هنگام بی سرپرستی یا عدم حضور در مدرسه بر عهده کودک است، مرتبط است. کوتاهی عمدی والدین یا سرپرست کودک در بررسی و پیگیری وضعیتهایی که درمان آنها ضروری است و نیز در کنترل و اطمینان از میزان بهداشت دهان که برای عملکرد مناسب دندان ها و بهبود درد و عفونت لازم نیز نوعی از کودک آزاری محسوب میشود. مراقبتهای پزشکی و دندانپزشکی و غذا و پوشاک کافی باید با توجه به تفاوتهای فرهنگی و مذهبی، فقر و تنگدستی، استانداردها و شرایط جامعه و تأثیر این بیتوجهی بر روی سلامتی جسمی کودک در نظر گرفته شوند.

منبع: https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

اختلال خواب کودکان

اختلال خواب کودکان و علت های آن

خواب از نظر پزشکی، عبارتست از دوره های نسبتاً بی حرکت طولانی که در آنها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *