خانه » روانشناسی » اعتیاد به مواد مخدر .دلایل و عوارض آن

اعتیاد به مواد مخدر .دلایل و عوارض آن

اعتیاد به مواد مخدر معضلی اجتماعی در تمامی کشورهای دنیاست. این ترکیبات به صورت تزریقی (زیر پوست، داخل وریدی یا عضلانی)، انفیه کشیدن از طریق بینی، قرار دادن درون مقعد یا مجرای مهبل، استنشاق، دود کردن یا خوردن مصرف می شوند. معتادان اغلب به دلیل کاهش اشتها و بی پولی و سوء تغذیه، ظاهری بیمارگونه و لاغر دارند. این امر سبب آمادگی آنان برای ابتلا به عفونتها و سایر بیماریها می شود.

اعتیاد به مواد مخدر

اعتیاد به مواد مخدر چگونه ایجاد میشود

پدیده ای به نام تحمل که هنگام مصرف اکثر داروهای اعتیادآور مانند هرویین، کوکایین، متادون و باربیتوراتها ملاحظه میگردد باعث می شود به دلیل سازگاری و مقاومت بدن، معتاد برای رسیدن به اثر ابتدایی مصرف، مجبور به استفاده مقدار بیشتری از دارو و ماده اعتیادآور شود. این مصرف رو به فزونی، باعث عوارض سمی بیشتر، هزینه بالاتر و صرف زمان بیشتری برای ارضا میگردد. وابستگی به معنی ناتوانی فرد مصرف کننده برای کنار گذاشتن عادت خویش است. وابستگی و تحمل به همراه هم، شرایط بد و ناگواری فرد معتاد را تشدید می کند. برای مثال، وابستگی به مصرف کوکایین یک یا دو مرتبه پس از مصرف ایجاد می شود. البته انواع جدید مشتقات کوکایین (مانند کراک) سبب ایجاد وابستگی در زمان کوتاه تری می شوند. هنگامی که در مصرف ترکیبات اعتیادآور به هر دلیل وقفه ایجاد شود، علایم روانی و جسمی بروز می کند. این علایم شامل ترس، اضطراب، پرش عضلانی، خمیازه، تعریق، ریزش اشک، لرزش اندامها، حالت شبیه پوست مرغی شدن در پوست بدن، دردهای عضلانی و سپس اسهال و بی اختیاری مدفوع است. به علاوه، بی قراری و بی خوابی نیز اغلب همراه با ضربان سریع قلب و افزایش فشار خون ملاحظه میگردد.

عوارض ناشی از اعتیاد به مواد مخدر

اعتیاد به مواد مخدر

۱. عوارض ناشی از تزریق. استفاده مکرر از یک ورید، به ویژه اگر ماده تزریقی محرک بوده، استریل هم نباشد سبب ایجاد عوارض عروقی مانند انسداد رگ با لخته های خون و التهاب و عفونت عروق می شود؛ وریدها سیاه رنگ شده، در اثر مشکلات مکرری که در آنها رخ می دهد حالتی طناب مانند، سفت و گاه زخمی می شوند که بعد از ترمیم این مناطق، جوشگاههای خطی و سفیدرنگی بر جای میماند. به دلیل لاغری ناشی از از دست رفتن بافت چربی زیر پوست در محلهای تزریق، مناطق فرورفته ایجاد میگردد. التهاب های عضلانی نیز ممکن است در محلهای تزریق ملاحضه شود.۲. عوارض ناشی از تزریق مواد و داروهای جامد. ذرات ناشی از این مواد جامد می توانند عروق ناحیه کبد و ریه ها را مسدود یا در بافت آنها توده ها و مناطق عفونی (آبسه) ایجاد کنند. این داروها اغلب در شرایط غیر استریل و از طریق حل کردن آنها در مایع به دست می آیند.۳. عوارض ناشی از استفاده از سرنگهای مشترک. با استفاده از سرنگها و سرسوزنهای مشترک بیماریهایی مانند ایدز، هپاتیت و سایر باکتریهای بیماریزا انتقال مییابند. گاه مواردی از عفونت گسترده خونی با عفونتهای قلبی ملاحظه می گردد.

به گزارش مجله پارسی وان معتادان در حوادث ناشی از تصادفات اتومبیل، سقوط و آتش سوزی بیشتر آسیب میبینند.همچنین امکان فحشا،دزدی ،تهاجمهای شخصی و قتل در معتادان بیشتر است.

اعتیاد به مواد مخدر کوکایین 

اعتیاد به مواد مخدر

این ترکیب اغلب به صورت ترکیب با هرویین یا سایر داروهای اعتیادآور یا به تنهایی مورد استفاده قرار میگیرد. طرق استفاده شامل استنشاق از طریق بینی، دود کردن، تزریق یا حتی از طریق مقعد و مهبل است.پدیده تحمل هنگام مصرف کوکایین باعث حالت برانگیختگی و تحریک می شود که متعاقب آن فرد دچار نقصان شدید فعالیت و عملکرد مغزی و در پی آن اختلالات مغزی می شود. کوکایین به صورت پودر سفیدی است که حالت کریستالی دارد و استفاده از آن سبب افزایش فشار خون می شود که این امر می تواند باعث خونریزی مغزی شود. مردمکها هنگام مصرف کوکایین متسع می گردند، دمای بدن افزوده میشود، حالتهای گیجی، منگی، کما و سرانجام، مرگ هم به دنبال مصرف کوکایین امکان بروز دارند. علت مرگ اختلال و توقف تنفسی و اختلال در ضربان قلب و بینظمی آن است. مصرف مزمن کوکایین از طریق استنشاق ممکن است باعث سوراخ شدن تیغه بینی شود.

منبع:https://www.parsi1.com

 

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *