خانه » سلامت » تغذیه سالم » کبد چرب و علل و راه درمان آن

کبد چرب و علل و راه درمان آن

مصرف زیاد الکل، مواد غذائی مسموم، داروهای ناسازگار، عفونت و فقر غذائی از عوامل اصلی کبد چرب بشمار میرود. مصرف مداوم و منظم الکل (شراب یا عرق) اغلب منجر به کبد چرب می شود.9 تا 95 درصد اتانول در کبد اکسید میگردد. حتی مقادیر جزئی الکل که به شخص داوطلب می دهند موجب افزایش آنزیم ارنی تین کربامیل ترانسفراز میگردد که نشانه بارز ضایعات کبدی است.از هر صد هزار مرگ ومیر در اروپا یک چهارم آن به علت کبد چرب است. بیشترین مرگ در سنین بعد از 65 سالگی رخ میدهد. مرگ و میر در مردان دو برابر زنان است. در امریکا میزان مرگ و میر بیشتر از اروپا میباشد. ارقام در آسیا وافریقا نیز بالاست.

کبد چرب

مصرف الکل و ایجاد کبد چرب

به طور تجربی توانسته اند با رژیمی فاقد سیستین ( اسید آمینه گوگرد دار) در حیوانات آزمایشگاهی نکروز حاد و منتشر بوجود آورند که این نکروز میتواند مبدا و پایه درمان کبد چرب باشد. رژیم سرشمار از چربی به علت آنکه با افزایش کالری نیاز به کولین را زیاد می نماید. می تواند بیماری زا باشد. الکل و قند بروز بیماری را سریع تر میسازد. همانطور که اشاره شد مشاهدات کلینیکی اثر الکل را در ایجاد سیروز تائید می کند و به همین جهت شیوع سیروز در کشور فرانسه که بیش از 2 میلیون جمعیت آن روزانه حدود یک لیتر شراب می نوشند زیاد است. سرعت اکسیداسیون الکل در بدن انسان تقریباً ثابت میباشد و در افراد غیر الکلی 100 میلی گرم در هر ساعت در هر کیلوگرم وزن بدن است (درفرد 70 کیلوگرمی 7 گرم در ساعت). آنزیم اولیه متابولیسم الکل ADH یا الکل دهیدروژناز است که جایگاه آن در کبد می باشد. میزان آنزیم در مبتلایان به سوء تغذیه کم است،میزان آنزیم در مبتلایان به سوء تغذیه کم است، بنابراین کمبود پروتئین و بعضی از ویتامین ها مثل تیامین موجب می شود که مقداری الکلی در بدن انباشته گردد و تا دفع کامل اثر مخرب روی تمامی بافتها بویژه کلیه و کبد دارد. برخی از رژیم های غذائی منجر به ایجاد سیروز در انسان می شود.

کبد چرب و کمبود پروتئین 

کبد چرب

به گزارش مجله پارسی وان کبد چرب تغذیه ای مربوط به کمبود پروتئین در رژیم غذایی است که در افریقا در بین افراد نژاد سیاه و همینطور در امریکای مرکزی هندوستان و بسیاری از کشورهای جهان دیده می شود . رژیم دارای پروتئین کم و سرشار از کربوهیدرات در پیدایش سیروز مؤثر است. پارازیت ها و نوعی ویروس در پاتوژنی این نوع سیروز دخالت دارد. طبق تحقیقی که در چند گروه از قبایل سیاه نیجریه بعمل آمده مشخص گشته که علاوه بر پروتئین مواد مغذی دیگری نیز در بروز سیروز دخالت دارد. به طور کلی رژیم سیپروژن (ایجاد کبد چرب) بر پایه زیر مشخص میشود: کمبود پروتئین در رژیم غذائی بویژه پروتئین مرغوب و از نوع حیوانی کمتر از ۸ درصد انرژی در درازمدت. کمبود محصولات دیگر حیوانی مثل شیر  تخم مرغ و غیره افزایش مصرف غلات بویژه از نوع نامرغوب مثل مصرف زیاد نان و ذرت وجوه مصرف الکل.در مصرف کنندگان نوشابه های الکلی ابتلای به سیروز دو برابر افراد غیر مصرف کننده است. نوشابه های الکلی علاوه براثر مخرب روی کبد و عضوهای دیگر موجب سوء تغذیه می شود که خود سبب سیروز است.

کبد چرب و نکاتی که باید رعایت شود

کبد چرب

باید توجه شود مقدار پروتئین رژیم غذائی درحدی باشد که بیش از ۸ درصد انرژی روزانه (انرژی باید کافی باشد) از پروتئین ها تأمین گردد و کمتر از ۸ درصد ایجاد کبد چرب می کند. مطالعات نشان داده است که در مبتلایان به کبد چرب آنابولیسم ترکیبات ازته ۲ تا ۳ برابر مبتلایان به سوء تغذیه می باشد. لذا کمبود پروتئین بیماری زا و افزایش دهنده وخامت سیروز میباشد. متابولیسم املاح نیز در سیروز مختل می شود، زیرا هیپوپروتئینی و کمبود سنتز آلبومین در کبد موجب کاهش پلاسما میشود.لازم است نیاز غذائی بیماران دارای کبد چرب سريعاً برآورده شود. رژیم غذائی باید دارای انرژی زیاد و پروتئین مرغوب و کافی باشد. دراین مورد مشکل بی اشتهایی بیمار است که برای رفع آن ارسال بیمار به بیمارستان لازم میشود. برای جبران کمبود پروتئین میتوان به صورت مکمل 20 تا 40 گرم کاسیلان یا لانولاک روزانه داده شود و در صورت در دسترس نبودن دادن شیر سوپ جوجه و بستنی مفید خواهد بود. دراین مورد باید توجه داشت پروتئین زیاد گاهی موجب بروز آنسفالوپاتی کبدی میگردد. به علت آنکه تحمل مصرف چربی زیاد، در مبتلایان کم می باشد بهتر است فرآورده های چربی دارای زنجیر متوسط (کره حيوانی) داده شود که جذب آن حتی بدون وجود اسید های صفراوی آسان است. رژیم کاملا بی نمک یا کم نمک باشد. نمک در سر میز یا سفره نباشد.

منبع:https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

سرکه انگبین

خواص سرکه انگبین و طرز تهیه سرکه انگبین سنتی

سرکه انگبین یک شربت شفا بخش و خوشمزه است که از ترکیب عسل طبیعی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *