خانه » روانشناسی » دار زدن خود.بررسی خودکشی یا قتل

دار زدن خود.بررسی خودکشی یا قتل

دار زدن عبارت است از آویزان شدن شخص به واسطه گره شدن حلقه بندی به دور گردنش ، در حالی که فشار وزنش موجب فشرده شدن مجاری تنفسی و عروق خونی گردد. در دار دار زدن به دنبال شوکک وقفه ای، نرسیدن خون به مغز، خفگی در اثر بسته شدن راههای تنفسی یا آسیب های مغزی نخاعی، مرگ فرا میرسد.دار آویختگی بر دو نوع است: ۱. دارآویختگی کامل: وقتی است که جسد در هوا معلق است و هیچ بخشی از بدن او با جایی یا سطوح زیرین تماسی ندارد. ۲. دارآویختگی ناقص : هنگامی که جسد کاملاً در هوا معلق نیست و بخشی از بدن او به جایی تکیه یا تماس دارد؛ مانند آنکه فردی خویش را به دستگیره در یا نرده تخت یا وسایلی از این قبیل آویزان کرده باشد.

دار زدن

چه زمان دار زدن خودکشی است؟

دار زدن خود اگر به منظور مجازات نباشد، معمولاً خودکشی تلقی میگردد. قتل به صورت دارآویختگی امری بعید است؛ مگر آنکه مقتول قبلاً در اثر ضربه یا مصرف دارو یا سموم، به حالت نیمه اغما یا بیهوشی در آمده باشد و در حالی که مقاومتی ندارد به دار آویخته شود. گاه جنایتکاران برای خودکشی جلوه دادن جنایت خود، مقتول را بعد از قتل به دار می آویزند تا از چنگ قانون بگریزند. این موارد با بررسی دقیق و کامل قابل کشف اند. علل مرگ در هنگام دار آویختگی مشتمل اند بر: انسداد عروق ناحیه گردن، انسداد مجاری هوایی،  تحریک گیرنده های عصبی ناحیه گردن و ایجاد شوک وقفه ای، شکستگی یا دررفتگی مهره های گردنی و قطع نخاع،گاه دارآویختگی به صورت تصادفی صورت میگیرد، مثل هنگام بازی کردن کودکان روی تاب که طنابهای آن میپیچد یا گیر افتادن سر کودک بین نرده های پلکان که هر دو سبب ایجاد حالت دار آویختگی می گردد. هنگام ورزش هم احتمال وقوع دار آویختگی اتفاقی وجود دارد. برای مثال، در کوهنوردانی که برای صعود از طناب استفاده می نمایند.

دار زدن چگونه باعث مرگ میشود؟دار زدن

هنگامی که در دار آویختگی شوک وقفه ای باعث مرگ شود، وقوع مرگ معمولاً آنی است. اگر مرگ آنی نباشد و به دلیل فشار به سرخرگهای گردن و نرسیدن اکسیژن به مراکز حیاتی رخ دهد، در عرض ۳ تا ۴ دقیقه مرگ فرا میرسد. اگر مرگ به دنبال انسداد مجاری تنفسی حادث شود معمولاً چهار دقیقه به طول میانجامد. اگر فشار شدیدی در اثر بند به گردن وارد گردد، خصوصاً هنگامی که جسد کاملاً معلق و از ارتفاع بالا آویزان شده باشد، اغلب شکستگی یا دررفتگی مهره های گردنی و قطع نخاع یا آسیب شدید آن یا حتی در مراکز تحتانی مغز رخ میدهد. در این حالت از ارتفاع بالا آویزان شده باشد، اغلب شکستگی یا دررفتگی مهره های گردنی و قابع نخاع یا آسیب شدید آن یا حتی در مراکز تحتانی مغز رخ میدهد. در این حال است معمولا دررفتگی و از هم گسیختگی بین مهره های دوم و سوم یا سوم و چهارم گردنی صورت می گیرد. مهره های تحتانی گردنی به ندرت آسیب می بینند. در اثر آسیب نخاعی و فشار به منطقه بصل النخاع، بیهوشی فوری فرامی رسد ولی امکان دارد شخص ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بعد از آن نیز حرکات قلبی و تنفسی داشته باشد. شایان ذکر است که اعداد و ارقام مذکور همگی جنبه تقریبی دارند

معاینه جسد به دار آویخته شده

دار زدن

به گزارش مجله پارسی وان هنگام معاینه جسد، علاوه بر علایم عمومی خفگیها، امکان دارد شیار دار آویختگی هم در ناحیه گردن ملاحظه شود. این شیار برخلاف شیار استرانگولاسیون، به شکل مایل است، زیرا جسد حالت آویزان پیدا می کند. این شیار معمولا کامل نیست، یعنی تمامی دور گردن را فرا نمی گیرد و اغلب در محل گره و آویزان شدن فرد طناب از گردن فاصله میگیرد؛ در نتیجه، باعث می شود شیار مایل ناشی از دار آویختگی حالت ناقص پیدا کند. محل قرار گرفتن شیار دار آویختگی در از علایم مهم دار آویختگی، مشاهده شیار با اثر طناب یا بند روی گردن است که سه علامت و خصوصیت مهم دارد: شیار در بالاترین قسمت گردن و درست زیر چانه و فک قرار دارد. شیار ناقص است، یعنی به طور کامل گردن را دور نمیزند و علت آن فاصله گرفتن گره طناب در یک سمت با گردن خواهد بود. شیار افقی نیست، بلکه در طرفین گردن به سمت بالا و عقب و معمولاً پشت گوشها (در مواردی که گره طناب در پشت گردن است) حرکت می کند.شیار دارآویختگی اغلب به صورت یک شیار فرو رفته است که ابتدا کم خون و رنگپریده است و به تدریج قهوه ای رنگ شده، حالت چرمی پیدا می کند.

علایم مهم دار زدن خود چیست؟

دار زدن

هنگام دار آویختگی (اگر جسد به مدت چند ساعت آویزان باشد)، کبودی نعشی در نواحی دستها و پاها تشکیل میگردد. اگر فشار بند شدید باشد و سبب بسته شدن شریانهای گردن شود، صورت رنگ پریده می شود و لکه های خونریزی نقطه ای شکل در صورت ملاحظه می گردد.مقایسه با استرانگولاسیون در مناطق بالاتری از گردن است. باید توجه داشت که در مواردی که طناب یا بند مورد استفاده برای دار آویختگی حالت متحرک داشته باشد، امکان دارد شیاری نسبتاً کامل و در نواحی تحتانی تر گردن و با حالتی نسبتاً افقی ایجاد کند. در یک بررسی مشخص شده است که برای بسته شدن شریانهای گردنی وزنی حدود ۳/۵ کیلوگرم، برای انسداد وریدهای گردنی ۲ کیلوگرم و برای بسته شدن مجاری تنفسی ۱۵ کیلوگرم لازم است. با فشاری حدود ۳۰ کیلوگرم، سرخرگهای موجود در بین مهره های گردنی بسته می شوند. بنابراین، با توجه به ارقام فوق چگونگی دار آویختگی ناقص که بدن متوفی با زمین یا سطح زیرین در تماس بوده است و تمامی نیروی وزن جسد روی گردن اعمال نمی شود، قابل توجیه خواهد بود. از علایم مهم دار آویختگی، مشاهده شیار با اثر طناب یا بند روی گردن است که سه علامت و خصوصیت مهم دارد: شیار در بالاترین قسمت گردن و درست زیر چانه و فک قرار دارد.

منبع:https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *