خانه » سلامت » تناسب اندام » سوخت و ساز بدن و نحوه اندازه گیری آن

سوخت و ساز بدن و نحوه اندازه گیری آن

انرژی دریافتی هر ورزشکار در هر روز به مصرف نیازهای فوری بدن او به انرژی (مثل فعالیتهای بدنی، فعالیتهای روزمره و رشد و ترمیم بافتها) میرسد و بر میزان ذخایر انرژی بدن تاثیر میگذارد. ذخایر انرژی نقش های مهمی در عملکرد ورزشی ایفاء می کنند چرا که وجود این منابع در زمینه هایی مهم است که شامل اندازه جثه و ترکیب بدن (مثلا چربی بدن و توده عضلانی)، عملکرد (مثلا توده عضلانی)، سوخت لازم برای تمرینات (مثلا ذخایر قند کبد و عضلات). شمار زیادی از ورزشکاران تلاش می کنند تا با دستکاری و تغییر این عوامل به نفع ویژگیهای مورد نیاز رشته ورزشی خود امتیازاتی را کسب کنند. در اکثر موارد، اهداف ورزشکاران عبارت از تغییر وزن بدن، کاهش چربی ها، افزایش توده عضلانی و بهینه سازی وضعیت ذخایر سوخت و ساز بدن میباشد.

سوخت و ساز بدن

میزان هزینه انرژی روزانه برای سوخت و ساز بدن

برای تعیین هرگونه نیاز غذایی لازم است ابتدا میزان هزینه کرد انرژی هر فرد در طول شبانه روز تعیین شود. اجزای تشکیل دهنده هزینه انرژی عبارتند از:میزان سوخت و ساز پایه (BMR) یا سوخت و ساز زمان استراحت (RMR)، اثر گرمایی غذاها (TEF)، اثرات گرمایی فعالیتهای بدنی (TEA)

میزان سوخت و ساز پایه: سوخت و ساز بدن پایه انرژی مورد نیاز برای حفظ عملکرد و تداوم اثر دستگاههای مختلف بدن در حالی استراحت است. شرایط اندازه گیری سوخت و ساز پایه، صبح در حالت ناشتا، در حال استراحت در بستر، عدم مصرف دارو،عدم وجود سایر شرایط مختل کننده سوخت و ساز بدن

سوخت و ساز استراحت: مفهوم کلی سوخت و ساز بدن به هنگام استراحت (RMR) مشابه سوخت و ساز پایه است و شرایط کلی اندازه گیری مشابهی دارد با این تفاوت که دیگر نیازی نیست که آزمودنی از شب قبل در آزمایشگاه استراحت کند. تفاوت میزان BMR و RMR معمولا کمتر از ۱۰ درصد است. معمولا سوخت و ساز استراحت در افراد کم تحرک ۶۰ تا ۸۰ درصد کل انرژی مصرفی را تشکیل میهد. این میزان در ورزشکاران استقامتی ۳۸ تا ۴۷ درصد گزارش شده است. به عنوان مثال در مسابقات چند روزه فراماراتن کمتر از ۲۰ درصد هزینه انرژی کلی را تشکیل میدهد

عوامل موثر بر سوخت و ساز پایه

سوخت و ساز بدن

به گزارش مجله پارسی وان سن فرد یکی از عوامل مهم تاثیر گذار بر میزان سوخت و ساز بدن است. تحقیقات نشان میدهد از دهه دوم تا هفتم زندگی میزان سوخت و ساز پایه در هر دهه ۲ تا ۳ درصد کاهش مییابد. جنسیت هم عامل تاثیر گذاری است و زنان RMR کمتری نسبت به مردان هم سن خود دارند. همچنین اندازه جثه و میزان توده غیر چربی بدن بر میزان سوخت و ساز پایه بدن تاثیر می گذارد. به عبارت دیگر هر چه میزان توده غیر چربی بالاتر باشد میزان RMR بالاتر خواهد بود. در جدول شماره۵-۱ عوامل موثر بر میزان سوخت و ساز استراحت و میزان تاثیرگذاری آنها دسته بندی شده است.

نحوه محاسبه میدانی سوخت و ساز بدن در استراحت

سوخت و ساز بدن

معادلات مختلفی برای تخمین دقیق سوخت و ساز استراحت معرفی شده است. در این میان معادله کانینگهام که در آن از وزن غیر چربی بدن به عنوان یک عامل تاثیر گذار استفاده شده است دقیق ترین معادله ارائه شده به شمار میرود. در این معادله، متغیر مهم وزن غیر چرب بدن (LBM) است. بر اساسی این معادله میزان سوخت و ساز استراحت به شکل زیر محاسبه می شود.

مثال: در مورد یک خانم والیبالیست با وزن ۶۰ کیلوگرم و درصد چربی بدن معادل ۲۰ درصد محاسبه میزان سوخت و ساز استراحت بر اساس معادله کانینگهام به شرح زیر خواهد بود.

(درصد چربی بدن – ۱۰۰) × وزن کلی بدن = وزن غیر چرب بدن

(۰۸۰) × ۶۰ = وزن غیر چرب بدن

کیلوگرم ۴۸ = وزن غیر چرب بدن

۴۸ × ۲۲ + ۵۰۰ = سوخت و ساز زمان استراحت

۱۵۵۴= سوخت و ساز زمان استراحت (کالری)

منبع:https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

استعداد چاقی

استعداد چاقی یا گرایش به چاقی؟

بدن انسان دقیقا مثل یک موتور کار میکند و تابع قوانین فیزیک است و بخصوص این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.