خانه » سلامت » تناسب اندام » چربی ها شامل کدام دسته از مواد میشوند؟

چربی ها شامل کدام دسته از مواد میشوند؟

چربی یا لیپید واژه ای است که به انواع مختلفی از مواد غیرمحلول در آب گفته میشود. ساختار چربی ها هم مثل پروتئین ها و کربوهیدراتها از کربن، هیدروژن و اکسیژن ساخته شده است. اما تفاوت چربی ها با آن دو این است که نسبت اکسیژن به کربن و هیدروژن در ساختار آن پایین تر است و از این رو منبع متراکم تری از انرژی به حساب می آیند. سه نوع اصلی اسید چرب وجود دارد. علت تفاوت این اسیدها در پیوندهای مولکولی و تعداد هیدروژن آنهاست.

چربی ها

انواع چربی ها کدامند؟

چربی ها ممکن است اشباع شده ، تک اشباع نشده (دارای یک پیوند دوگانه کربن-کربن) و چند اشباع نشده (دارای دو یا چند پیوند دوگانه کربن-کربن) باشند. دو نوع اسید چرب چند اشباع نشده در غذای انسان وجود دارد: اسیدلینولنیک (امگا ۳) و اسید لینولئیک (امگا ۶). این دو اسید چرب حتما باید از راه غذاها دریافت شوند و بدن نمی تواند آنها را بسازد. کمبود هر یکی از این دو موجب علائمی مثل پوسته پوسته شدن پوست، التهاب و خارش پوست و کاهش رشد می شود. در کشورهایی که ماهیهای چرب در رژیم غذایی به وفور یافت می شود.

کلسترول مفید و مضر

دسته دیگر چربیها کلسترول است که وجود آن برای ساختن موادی مثل هورمون های استروییدی، ویتامین دی و نمکهای صفراوی لازم است. همچنین کلسترول در غشای سلولها و غلاف سلولهای عصبی و میلین به کار گرفته میشود. با این همه کلسترول یک چربی ضروری به حساب نمی آید چرا که بدن خود می تواند آن را در کبد تولید نماید. عموما لیپوپروتئینهای کم تراکم (LDL) به عنوان کلسترول بد شناخته می شوند چرا که کلسترول را به داخل سلولهای بدن حمل می کنند در حالی که با لیپوپروتئینهای پرتراکم  (HDL) کلسترول خوب به حساب می آیند چراکه کلسترول را از سلولهای بدن دور کرده و به سمت کبد می برند تا از آنجا از بدن دور شود. اما بیشترین چربی در غذاها تری گلیسریدها هستند که از ترکیب سه اسید چرب با گلیسرول بوجود میآیند. تری گلیسریدها را امروز تری اسیل گلیسرول مینامند چراکه گروههای اسیل  از آن بدست می آیند.

اسیدهای چرب ترانس چیست؟

چربی ها

به گزارش مجله پارسی وان اسیدهای چرب ترانس، که از نظر شیمیایی به عنوان اسیدهای چرب غیراشباع دسته بندی می شوند از نظر عملکرد خیلی شبیه به اسیدهای اشباع عمل می کنند و عمدتا در روغنهای نباتی جامد وجود دارند اما میزان آنها در گوشت و لبنیات کمتر است. به هر حال وجود هر دو نوع چربی روغن نباتی و گوشت و لبنیات می تواند با بالا بردن میزان LDL برای بدن مضر باشد و در نهایت می تواند منجر به بروز چاقی، دیابت و تصلب شرایین شود.

میزان مصرف چربی ها

چربی ها

توصیه کلی در مورد چربیها این است میزان دریافتی آنها ۲۰ تا ۳۰ درصد کل انرژی دریافتی باشد. به علاوه، کالری دریافتی از چربیهای اشباع شده نباید از ۱۰ درصد کل کالری دریافتی بیشتر باشد. چربی نه تنها برای شمار زیادی از اعمال زیستی مورد نیاز است، بلکه در تامین انرژی در جریان فعالیت ورزشی نیز سهم عمده ای دارد. خوشبختانه، اکثر ورزشکاران از ذخایر مناسب چربی برای تامین انرژی مورد نیاز خود در جریان بازی هستند، و ضرورت یا مناسبتی ندارد که در حین بازی یا قبل از شروع آن چربی مصرف کنند. مقدار کمی چربی در جریان خون به شکل اسیدهای چرب یا تری گلیسرید موجود است و در حالی که بخش بزرگی از چربیهای ذخیره شده در بدن در عضلات جای دارند اما اکثر تری گلیسریدها در سلول های چربی ذخیره میشوند. البته، تری گلیسریدها قبل از آنکه به عنوان منبع انرژی مورد استفاده قرار گیرند به اسیدهای چرب و گلیسرول تجزیه می شوند. میزان مصرف چربی روزانه بعضی از ورزشکاران معمولا از میزان توصیه شده بیشتر است. این می تواند ناشی از رویکرد حساب شده یا عادتی ورزشکار باشد. اما برای آن دسته از ورزشکارانی که در تمرینات یا مسابقات سنگین شرکت میکنند، این امر غالبا یک روش عملی برای حفظ وزن بدن بدون مصرف مقادیر زیاد از حد کربوهیدراتها (بویژه کربوهیدرات ناشی از غذاهای جامد) برای تامین هزینه انرژی خیلی زیاد مورد نیاز ورزشکار محسوب می شود.

منبع:https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

استعداد چاقی

استعداد چاقی یا گرایش به چاقی؟

بدن انسان دقیقا مثل یک موتور کار میکند و تابع قوانین فیزیک است و بخصوص این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *