خانه » دانستنیهای خانواده » بارداری و زایمان » وضعیت روانی مادران در بارداری و تاثیرات آن

وضعیت روانی مادران در بارداری و تاثیرات آن

وضعیت روانی مادران در بارداری باید مورد توجه متخصص قرار گیرد.اعمال و وظایف مختلف بدن دستخوش تغییراتی گردیده و این تغییرات، حالات و احساسات گوناگونی را در مادر بوجود میآورند. درک مسئولیت و وظایف سنگین مادری، احساسات متضاد شور و نشاط از یکطرف و نگرانی و و وحشت از طرف دیگر، حالات ناپایداری را در زن ایجاد میکنند. گروه نسبتاً کثیری از مادران، از بارداری و زایمان ترس و وحشت زیادی دارند و به تصور اینکه زایمانشان غیر طبیعی و سخت بوده و یا اینکه نوزادشان بعد از وضع حمل به علت نقص خلقت و یا بیماریهای مختلف تلف می گردند دایماً در بیم و هراس اند که شاید همین تصورات و افکار گوناگون، یکی از علل عصبانیت و بی ثباتی آنها هنگام بارداری باشد.

وضعیت روانی مادرانجنسیت کودک و اثر آن در وضعیت روانی مادران

وضعیت روانی مادران به هنگام باردار شدن ممکن است به سبب علاقه شدید به جنس مخصوصی از نوزاد مثلاً پسر و یا دختر تغییر کند. مانند مادری که حامله است و از حاملگیهای قبلی خود صاحب چندین فرزند پسر و یا دختر گردیده ولی اینک آرزو می کند که نوزاد آینده اش از جنس دلخواه باشد. البته این احساس و علاقه تا حدی همگانی است منتهی شدت و ضعف آن بر حسب فرهنگ حاکم بر خانواده و جامعه متفاوت است. بعضی از مادران به تصور اینکه اگر نوزاد آینده پسر و یا دختر باشد، میزان علاقه و محبت شوهرشان نسبت به آنها تفاوت می کند، تا زمانی که هنوز وضع حمل نکرده اند دایماً در اضطراب خاصی بسببر میبرند و از بیم آنکه نوزاد آینده بر خلاف میل و آرزوی شوهر باشد ترس و دلهره مخصوصی دارند. گاهی از اوقات، روحیه بعضی از مادران به علت عدم علاقه به حامله شدن و داشتن بچه نیز تغییر می کند و همین تغییرات در وضعیت روانی مادران منعکس شده و حس انزجار و نفرت را در او بوجود میآورد.

ناراحتیهای عاطفی و هیجانی در دوران بارداری

وضعیت روانی مادران

گاهی از اوقات نیز وضعیت روانی مادران با تصورات و خیالات گوناگون آشفته میگردد. مثلاً بعضی ها از این بابت عصبانی و ناراحت می شوند که در موقع حاملگی شکل و قیافه بدی پیدا کرده و یا اینکه لباس به تنشان ناموزون میگردد یا برخی دیگر به خیال اینکه در موقع گردش در خیابانها تنها کسی هستند که مورد توجه بوده و یا اینکه مردم آنها را مورد تمسخر قرار می دهند دایماً در بیم و هراس بسر میبرند. بطور کلی حالات مختلف عاطفی مادر مانند عصبانیت شدید، ترس، نگرانی و اضطراب، می تواند دستگاه عصبی وی را تحت تأثیر قرار داده که بر اثر آن، مواد شیمیایی گوناگون بوسیله غدد مختلف ترشح و با ورود در خون مادر، از طریق جفت، رشد و تکامل طبیعی جنین را تحت الشعاع قرار میدهد. تحقیقات مختلف نشان داده است که ناراحتیهای عاطفی و هیجانی در دوران بارداری، ناراحتیها و نارسائیهایی در دوران بارداری و هنگام زایمان بوجود آورده است. مادرانی که در دوران بارداری اضطراب و نگرانی شدید داشته اند معمولاً در این دوران استفراغ شدید دارند و غالباً مدت درد زایمانشان طولانی تر از مادرانی است که اضطراب نداشته اند. همچنین تعداد بیشتری نوزادان نارس به دنیا آورده اند که این نوزادان غالباً خصوصیاتی چون، تغذیه نامنظم، نفخ و دل دردهای شدید، بیخوابی شبانه، گریه های ممتد و بالاخره نیاز مبرم به اینکه دائماً در بغل گرفته شوند از خود بروز می دهند.

تاثیرات مشروبات الکلی و سیگار 

وضعیت روانی مادران

به گزارش مجله پارسی وان برخی از دانشمندان معتقدند چهل هفته زیستن در رحم مادر که در آغاز زندگی هر فردی طی می شود، درست به اندازه تمام مدت عمری که بعداً بر او میگذرد، میتواند سلامت ساز و یا مخاطره انگیز باشد. لذا هر گونه بی احتیاطی از طرف مادر، منجمله اعتیاد به الکل و مصرف بیش از حد سیگار، میتواند مشکلاتی دیرپا و دایمی برای جنین وی فراهم کند. بر اساس مطالعات انجام شده، اعتیاد والدین بخصوص مادر به مواد الکلی میتواند، موجب عوارضی از قبیل نارسایی عقلی، ضعف عمومی و ناهنجاریهای حسی – حرکتی برای فرزند او گردد که مجموعه این مشکلات زمینه سازی شده در جنین را بنام «سندرم الکلی جنین» تعریف کرده اند. در مورد سیگار نیز تحقیقات نشان داده است که در زنان باردار معتاد به سیگار، سقط جنین های خودبخود شایعتر بوده، رشد جنین تا اندازهای مختل گردیده و نوزادان به هنگام تولد وزنی کمتر از معمول دارند. بنابراین بهتر است مادران در دوران بارداری از کشیدن سیگار خودداری نموده و در صورتی که قبلاً اعتیاد داشته و قادر به ترک کامل آن نباشند تعداد سیگارهای خود را به ۲ تا ۳ نخ در روز محدودکنند. ضمناً صرف مشروبات الکلی در دوران بارداری بکلی ممنوع بوده و بهترین اندرز به مادران الکلی، پیشنهاد ترک دایم آن و یا حداقل در ایام حاملگی است.

منبع:https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

آی یو دی و عوارض آن

آی یو دی و عوارض آن چیست؟

مناسبترین موقع برای جایگزینی آی یودی در رحم،چند روز آخر قاعدگی است. زیرا خونریزی که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.