خانه » سلامت » دانستنیهای پزشکی » علت خواب زیاد چیست ؟ دلایل خواب زیاد

علت خواب زیاد چیست ؟ دلایل خواب زیاد

خواب زیاد مضراتی برای سلامت جسم و روح دارد. هر انسانی در هر سنی به ساعت خاصی خواب نیاز دارد و کمتر و بیشتر از آن اصلا به او توصیه نمی شود. اگر شما بیش از حد میخوابید باید علت آن را پیدا کرده و رفع کنید. به عنوان مثال یک علت خواب زیاد به هم ریختن زمان خوابیدن است. همچنین کم خونی یک علت خواب زیاد است. در این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان درباره دلایل خواب زیاد اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

علت خواب زیاد چیست ؟ دلایل خواب زیاد

علت خواب زیاد

مقدار خواب لازم برای افراد در گروه سنی مختلف عبارتند از :

در افراد میانسال متوسط زمان خوابیدن حدود 7 ساعت خواب شبانه است. به طور کلی، نوزادان تازه متولد شده تا 2 ماهه بین 12 تا 18 ساعت از روز، نوزادان 2 تا 11 ماه بین 14 تا 15 ساعت، نوپاهای یک تا 3 سال 12 تا 14 ساعت، کودکان 3 تا 5 سال 11 تا 13 ساعت، کودکان 5 تا 10 سال بین 10 تا 11 ساعت، نوجوانان 10 تا 18 سال 8 تا 9 ساعت و بزرگسالان بالای 18 سال نیز بین 7 تا 9 ساعت خواب نیاز دارند. زمانی که بدن به پایین‌ترین دمای خود در 6 ساعت خواب نزدیک شده و نیز مقدار «ملاتونین» ترشح شده به حداکثر خود بعد از 4 ساعت خوابیدن برسد، بهترین کیفیت خواب صورت گرفته است.

علت خواب زیاد چیست ؟ دلایل خواب زیاد

علت خواب زیاد چیست ؟

یک علت خواب زیاد عفونت‌ ها است. همیشه عفونت ها علایم ظاهری ندارند و در ابتدا پزشک نمی تواند تشخیص دهد. اما چون عفونت ها سیستم ایمنی بدن را دچار اختلال می کنند در نتیجه میتواند باعث خواب زیاد شود. همچنین آلرژی ها و حساسیت ها میتوانند یک علت خواب زیاد باشند. هیستامین و دیگر ترکیب ‌های شیمیایی که بدن برای مبارزه با آلرژی ترشح می‌ کند، خواب آور هستند.

یک دیگر از دلایل خواب زیاد کم ‌خونی است. اصلی‌ ترین کار گلبول‌ های قرمز رساندن اکسیژن از ریه‌ ها به دیگر ارگان ‌ها است. وقتی اختلالی در عملکرد گلبول‌ ها پیش می ‌آید فرد دچار کم ‌خونی شده و همچنین حس خستگی و خواب آلودگی زیادی می کند.

علت خواب زیاد چیست ؟ دلایل خواب زیاد

به گزارش مجله اینترنتی پارسی وان به‌ هم ریختگی هومورنی هم یک علت خواب زیاد است. در زنان، کاهش هورمون استروژن در اغلب موارد می ‌تواند موجب کاهش وزن و خستگی، اشتیاق شود. این نکته را یادآوری می کنیم که زیاد خوابیدن نشانه است نه یک بیماری. مثلا زیاد خوابیدن می تواند نشانه افسردگی باشد.

در مغز کسانیکه زیاد میخوابند، مواد شیمیایی که باعث احساس خواب‌آلودگی می شوند زیاد است. یکی از دلایلی که باعث می شود فرد در طول روز احساس خواب آلودگی داشته باشد، خواب ناکافی در شب گذشته است. این نکته را یادآوری می کنیم که علاوه بر میزان ساعت خواب، کیفیت خواب نیز بسیار مهم است. برخی خروپف را جدی نمی گیرند ولی کسانیکه خروپف می کنند خواب درستی ندارند.

علت خواب زیاد چیست ؟ دلایل خواب زیاد

میزان رفتن به دستشویی در خواب هم کیفیت آن را از دست می دهد. سعی کنید شبها دیگر مایعات و میوه های آبدار را نخورید تا مجبور نشوید برای دستشویی رفتن از خواب بیدار شوید. یک علت خواب زیاد هم مصرف برخی داروهاست. شاید نام دارویی که می خورید خواب آور نباشد، اما ممکن است از عوارض آن خواب الودگی باشد. افسردگی یک علت پرخوابی است. زمانی که فردی خواب با کیفتی داشته اما باز هم در طول روز خواب آلوده است ممکن است افسرده باشد.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *