خانه » با تکنولوژی به کار رفته در ترمز کاسه ای و ترمز دیسکی آشنا شوید

با تکنولوژی به کار رفته در ترمز کاسه ای و ترمز دیسکی آشنا شوید

بیایید با تکنولوژی خودروی خود بیشتر آشنا شویم . بسیاری از رانندگان تفاوت ترمز کاسه‌ ای با ترمز‌ دیسکی را نمی دانند . حال برای آشنایی و شناخت بیشتر تفاوت ما بین ترمز کاسه ای و ترمز دیسکی با مجله پارسی وان همراه باشید.

لنت ترمز

آشنایی با ترمز کاسه ای و ترمز دیسکی

بی شک ترمز خودروها یکی از مهمترین بخش های کوجود در خودرو بشمار می آیند که به دلیل اهمیت زیاد و وظیفه مهم در جلوگیری از بروز حوادث و تصادفات همواره در حال پیشرفت و ارتقای کارکرد می باشد.
 Drum Brake که ترمز کاسه ای هم نامیده می شود مزیتی به نام ارزانی در تولید دارد ، مزیت این نوع سیستم ارزان بودن ساخت آن و سبک بودن آن است،اشکال عمده این ترمز بالا رفتن سریع حرارت ودر آن و در نتیجه عملکرد نامناسب در دمای بالا است. در ترمز های کاسه ای ، کاسه ترمز به چرخ متصل شده و همراه آن گردش می کند دو عدد کفشک آهنی هلالی شکل که لنت های ترمزروی آنها کوبیده شده روی طبق ثابت محور نصب  گردید ه است در حالت عادی که خودرو نیاز به ترمز کردن ندارد کفشک ها به طوری تنظیم می شوند که فاصله کمی بین کاسه ی ترمز و لنت های روی کفشک وجود داشته باشد وقتی راننده پدال ترمز را فشارد می دهد فشار روغن در سیلندر اصلی افزایش یافته به سیلندر چرخ ها هدایت می گردد پیستون های داخل سیلندر چرخ در اثر فشار روغن از یکدیگر دور شده کفشک های ترمز را به طرف کاسه ی ترمز حرکت می دهند در اثر نیروی وارد از لنت هر کاسه ی ترمز نیروی اصطکاک بین کاسه ترمز و لنت ایجاد می گردد و نتیجه ان ایجاد شتاب منفی در چرخ و متوقف کردن چرخ و در نهایت توقف خودرو می باشد.
ترمز دیسکی یا همان Disc Brake از مزیت این نوع سیستم توانایی کارکرد در حرارت بالا و قابلیت گرفتن ترمزهای پی در پی می باشد.اشکال عمده این نوع ترمز  هزینه ساخت بالا،نیاز داشتن به فشار هیدرولیک زیاد و وزن سنگین می باشد .برخی از ترمزهای دیسکی سیستم خنک کننده نیز دارند که با کمک پره هایی که درسیستم چرخ و ترمز تعبیه شده اند،خنک می گردند. در ترمز دیسکی ز یک دیسک چرخان و  از یک جفت کفشک مسطح بنام لنت ترمز استفاده شده است. در هنگام ترمز گرفتن این لنت ها به دیسک در حال چرخش فشرده می شوند. همچنین لنتها از پشت به یک سیلندر و پیستون متصل می باشند . در هنگام ترمز گرفتن، فشار روغن پشت هر پیستون، آن را به طرف بیرون می راند، در نتیجه لنتها به دیسک فشرده می شوند. در اثر تماس لنتها با دیسک، سرعت چرخش دیسک و چرخ کاهش می یابد و چرخ متوقف می گردد.
لنت ترمز کاسه ای

ترمز عقبی دیسکی و ترمز کاسه ای

ترمز های دیسکی عقب نیز دارای لنت ترمز معمولی هستند همانند ( ترمز چرخ جلو ) و از همان روش چرخ های جلو بهره می گیرند و عملکرد بهتری نسبت به ترمز عقب کاسه ای را دارا هستند . معمولاً برای افزایش ایمنی در مدل هایی از خودرو که دارای شتاب و قدرت بیشتر هستند استفاده می گردند. این ترمز از نظر قدرت، مزینی و برتری بر ترمز کاسه ای ندارند و بیشترین مزیت آن در فرآیند خنک شدن و سرعت عمل بهتر و سریع تر است.

جمع بندی عمومی

ضمن آنکه این روز‌ها برخی از خودروهای تولید داخل به صورت استاندارد در هر چهارچرخ به ترمز‌های دیسکی مجهز هستند اما بهتر اس از هر دو سیستم بیشتر بدانید.

جالب است بدانید بر خلاف باور عمومی، ترمز‌های کاسه‌ای به‌طور معمول و در شرایط برابر (ابعاد یکسان ترمز‌ها و تعداد برابر کالیپرها) از ترمز‌های دیسکی ضعیف‌تر نیستند و حتی به دلیل بزرگ‌تر بودن لنت‌هایشان می‌توانند توان ترمز‌گیری بیشتری هم داشته باشند ضمن آنکه دوام بیشتری دارند و کمتر نیاز به مراقبت پیدا می‌کنند.

مشکل اصلی این ترمز‌ها گرم شدن بیش از حد آن‌ها در ترمز‌های سنگین است.

ترمز‌های دیسکی به دلیل آنکه به‌طور کامل در جریان هوا هستند زودتر خنک می‌شوند

ترمز‌های کاسه‌ای به دلیل بسته بودن محفظه کاسه ترمز، دیرتر می‌توانند گرما را دفع کنند و به همین دلیل زودتر داغ کرده و توان خود را از دست می‌دهند.

خودروسازان معمولاً این ترمز‌ها را در چرخ‌های عقب نصب می‌کنند که فشار ترمز کمتری روی آن است. ترمز‌های کاسه‌ای همچنان یک گزینه ایده آل برای بهره‌گیری در محور عقب خودروهای عادی است .

✅ ترمزهای دیسکی در محور عقب، هر چند می‌تواند مفید باشد اما در رانندگی روزمره تأثیر چندانی ندارد.

 

منبع : https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

گلکسی ام 30

ابعاد و طرح نهایی گوشی گلکسی ام 30 افشا شد!

شرکت سامسونگ قصد دارد تا در آینده نزدیک از گوشی گلکسی ام 30 خود رونمایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *