خانه » کامپیوتر و اینترنت » آشنایی با فناوری بلوری و گذشته دیسک های نوری از CD تا HDDVD

آشنایی با فناوری بلوری و گذشته دیسک های نوری از CD تا HDDVD

در این مبحث قصد داریم تا تکنولوژی بلوری یا همان دیسک های Blu-Ray را به شما معرفی کنیم برخی از تفاوت های بلوری ها را با دی وی دی برشماریم. جهت آشنایی  و کسب اطلاعات بیشتر راجع به این موضوع ، در ادامه با پارسی وان همراه باشید.

آشنایی با فناوری بلوری و گذشته دیسک های نوری از CD تا HDDVD

بلوری و سایر فناوری های نوری

در گذشته ما اطلاعاتمان را بر روی فیلم های VHS و ویدیو و همرنطور نوارهای کاست و فلاپی دسک ها ضبط می کردیم. بعبد از گذشت مدتی VCD ها و CD ها به بازار آمدند که هم قابلیت نگهداری از اطلاعات و هم فیلم ها و آهنگ ها را داشتند ، علاوه بر آن از نوارهای ویدئو نیز ارزانتر بودند. سی دی ها بازی های ویدئویی نیز در خود گنجانده بودند اما با افزایش کیفیت فیلم ها و موسیقی ها   و افزایش گرافیکی و برنامه های دیجیتالی در بازی های کامپیوتری دیگر سی دی ها نیاز بازار را برآورده نمی کردند. اینجا بود که دی وی دی ها وارد عرصه شدند. تکنولوژی آنها تقریبا” شبیه سی دی ها بود اطلاعات به صورت صفر و یک بر روی آنها نقش می بست. صفر به عنوان علامت نباید و یک به عنوان علامت باید . صفر نشانه خاموش و یک نشانه روشن ، اطلاعات به این شکل به روی دیسک های سی دی و دی وی دی نفش می باستند . این اطلاعات می تواند شامل فیلم ، بازی ، موسیقی ، برنامه های نرم افزاری و… باشند. اما طولی نکشید که نیاز به یک تکنولوژی برتر از دی وی دی نیاز شد. بازی های ویدئویی پیشرفت می کردند و همچنین فیلم های سه بعدی در راه بودند و این در حالی بود که دی وی دی ها پاسخگوی نیاز جهانی نبودند. در این دوره بود که فسیلیپس تکنوژی HDDVD را عرضه کرد این تکنولوژی آنچنان همگیر نشد. HD DVD ها تا 2 برابر یک DVD معمولی ظرفیت داشتند. همزمان با HD DVD ها سونی هم تکنولوژی Blu Ray یا به اختصار BD را عرضه کرد.

بلوری و سایر فناوری های نوری

 بلوری را بشناسید

لوح های فشرده Blu-ray Disk همانند سی دی ها و دی وی دی ها یک نوع دیسک نوری هستند که نسل جدید لوح های فشرده و حافظه های نوری ذخیره رسانه ها به حساب می آیند که با هدف ذخیره ویدیو های High-Definition با کیفیت فوق عالی در دست ساخت قرار گرفته اند و برای نخستین بار در سال ۲۰۰۶ آماده عرضه محصولات کمپانی های فیلم سازی بر روی این لوح های جدید و فوق کیفیت شدند. علت نام گذاری Blu-ray به علت رنگ آبی آن است که از واژه Blue برگرفته شده  و واژه Ray هم به معنای پرتوی لیزر است. بلوری ها ظرفیت و گنجایش ذخیره سازی اطلاعات تا 5 برابر دی وی دی ها را دارندبنابراین Blu-ray های تک لایه در حدود ۱۵-۳۰ گیگابایت حافظه و Blu-ray های دولایه در حدود ۵۰ گیگابایت حافظه می توانند در خود جای دهند که ارقام بسیار قابل توجه است همینطور در دیسک صد گیگابایتی لایه سومی برای ظرفیت بیش‌تر افزوده شده است. بلوری ها همچنان در حال پیشرفت و توسعه هستندBlu-ray چهار لایه با ۱۰۰ گیگابایت فضا، شش لایه و ۲۰۰ گیگا بایت فضا، دیسک هایی هستند که کار بر روی آنها شروع شده و در حال تحقیقات و پیشرفت است. توسعه لایه ها حتی تا ۱۰ لایه اما با ۲۵۰ گیگ نیز مطرح شده، اما مشکل تولید آن، پایین بودن تکنولوژی دیسک خوان های امروزی عنوان گردیده است. بلوری ها یا به اختصار BD ها امکانات بیشتری نسبت به DVD ها در اختیار کاربران قرار می دهند.

این نوع دیسک ها،صوت و تصویر دیجیتال را در حفره های (Pits) نگه میدارند و لیزر آبی جهت خواندن این اطلاعات ، قسمتهای کناری این حفره ها (یعنی بر آمدگی ها) را بر روی دستگاه ضبط و پخش می خواند. در حقیقت هر چه یک دیسک بتواند حجم بالاتری از اطلاعات را در خود ذخیره کند، این روزنه ها باید کوچکتر و بهم فشرده تر باشند. روزنه های کوچکتر و در نتیجه برآمدگی های کوچکتر ، طبیعتا به لیزری با دقت بیشتر برای خواندن نیاز دارند.طول موج کوچکتر، پرتو را قادر می سازد با دقت بیشتری روی دیسک متمرکز شده و اطلاعات ضبط شده در روزنه هایی را بخواند که تنها ۱۵ میکرون طول دارند، که دو برابر کوچکتر از روزنه های موجود بر روی یک DVD می باشد.

 بلوری را بشناسید

مزیت بلوری ها

بزرگترین تفاوت بین بین تکنولوزی Blu-ray با دیگر فناوریها در ضخامت لایه پلاستیکی است که در دیسک نوری به کار رفته در دیسک های DVD  معمول و HD-DVD ، ضخامت این لایه در حدود ۰/۶ میلی متر است ( ۶۰۰ میکرو ) که به وسیله یک لایه پلیمری و فرعی پوشانده شده است .در صورتیکه در دیسکهای Blu-ray ، این لایه تنها در حدود ۰/۱ میلی متر ضخامت دارد که به وسیله لایه های فرعی بسیار نازکی پوشیده شده و در نتیجه به علت نازک بودن لایه های دیسک بلوری و در این فناوری ، پخش شدن و پراکندگی امواج لیزر کمتر خواهد بود و بنابراین ثابت انتقال و دریافت داده با تداخل و نویز کمتر ، امکان پذیر است همینطور کمبود مواد و نازکی لایه ها باعث افزایش نفوذ پذیری لیزر و همچنین موجب ایجاد نقاط نازکتر و کوچکتر بر روی سطح دیسک می شود که این عامل باعث افزایش میزان ذخیره سازی اطلاعات بر روی هر لایه از دیسک می شود و به همین دلیل دیسکهای Blu-ray دارای ظرفیت بالاتری نسبت به DVD و HD-DVD هستند .همینچنین از امکانات دیگر روی بلوری ها می توان به حرکت و جهش آنی به هر نقطه از دیسک،ضبط یک برنامه، همزمان با پخش برنامه ایی دیگر روی دیسک.،ویرایش و مرتب کردن برنامه های ضبط شده روی دیسک، جستجوی خودکار برای فضای خالی روی دیسک، جهت جلوگیری از ضبط بر روی برنامه های قبلی اشاره کرد.

معایب بلوری

بلوری ها هم مانند سایر تکنولوژی ها معایبی دارند که برخی از آنها اشاره می کنیم.

در دیسکهای بلوری به علت کاهش ضخامت دیسک ، مقاومت آن در برابر خراش ها و ضربه ها کم شده و در صورت ایجاد خراش بر روی دیسک و یا هرگونه برخورد کوچک ، شاهد اختلال در بازیابی اطلاعات خواهیم بود .

یکی دیگر از عیوب بلوری ها نزدیک بودن لنز به صفحه دیسک می باشد که این عامل سبب اختلال در کار لنز درایو می گردد . زیرا در صورتی که به طور ناگهانی ضربه کوچکی به درایو وارد شود ، باعث تماس بین دیسک و لنز خواهد شد و در کار درایو و دیسک ، ایجاد اختلال خواهد کرد و ممکن است به هردوی آنها آسیب برساند.

منبع : https://www.parsi1.com


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عکس های HDR

عکس های HDR و چگونگی تهیه آنها توسط دوربین‌و‌کامپیوتر

احتمالا تا به حال عکس هایی با شفافیت و پویایی بالا که در اصلاح عکاسی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *